BORSADA KRİTİK HAFTA ÖNEMLİ BEKLENTİLER

BORSADA KRİTİK HAFTA ÖNEMLİ BEKLENTİLER
12.04.2021
A+
A-

Yurt dışı piyasalarda beklentilerin üzerinde gelen ekonomik verilerin desteği ve enflasyon endişelerinin yatışması ile yükseliş eğiliminin korunduğu görülürken, içerde sakinleşen kura rağmen piyasalarda satış dalgası yaşanıyor. Yeni haftanın gündemi ise oldukça yoğun. Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı ana gündem maddesi olacağı haftada ödemeler dengesi, işsizlik oranı ve sanayi üretimi verileri takip edilecek. BORSADA KRİTİK HAFTA ÖNEMLİ BEKLENTİLER

Piyasalar için çok kritik hafta yoğun veri akışıyla başlıyor. Piyasaların yakından takip edeceği veriler arasında işsizlik, sanayi üretimi ve Merkez Bankası’nın politika faizi kararı yer alıyor. Bütçe dengesi ve konut satışları da yeni haftada açıklanacak olan veriler arasında.

Geçen hafta sert düşüşler yaşayan borsa 1.393 puandan kapanış gerçekleştirdi. Endeksi yurt dışı piyasalardan negatif ayrışırken yanı başımızda ortaya çıkan Ukrayna- Rusya krizi ve ABD’nin buradaki pozisyonu bu ayrışmada etkili oldu. Piyasalarda satış trendinin devam ettiği görülün piyasalarda açıklamalara rağmen gözler merkez bankası faiz kararında ve 15 Nisan tarihi bekleniyor. Uzmanların güçlü destek olarak gördüğü 1.400 puanın kırılmış olması yen haftada da satışların devam edebileceği yönünde yorumlanıyor.

RSI göstergesi 36.46 seviyesinde bulunan endeksin momentumunun 98.54 seviyesinde olduğu görülüyor. Yukarı yönlü hareketlerde 1,414 ve 1,435 direnç seviyeleri olarak takip edilecek. Olası geri çekilmelerde ise 1,373 ve 1,353 destek seviyeleri söz konusu. Yabancıların borsadaki payı geçtiğimiz haftaya göre 0.48 baz puan azalarak yüzde 42.46 seviyesine düşerken, 2 yıllık tahvil faizi 18.81 seviyesinde bulunuyor.

İŞSİZLİK 12 NİSAN’DA AÇIKLANACAK

Haftanın ilk önemli verisi yarın saat 10.00’da TÜİK tarafından açıklanacak olan işsizlik verisi olacak. TÜİK, 10 Mart’tan itibaren işsizlik verilerini üçer aylık dönemler halinde değil aylık olarak açıklamaya başladı. Ayrıca işsiz sayısı hesabında da değişiklikler yapıldı,

Bu adımların, yatırımcı güvenini yeniden kazanmak amaçlı daha genel hedefin parçası olarak şeffaflık amacıyla atılacağı belirtildi.

OCAK AYINDA 12.2 SEVİYESİNDE GERÇEKLEŞTİ

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre bin kişi azalarak 3 milyon 861 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık azalış ile yüzde 12,2 seviyesinde gerçekleşti. Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranı ise yüzde 29,1 oldu.

İstihdam edilenlerin sayısı 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre 822 bin kişi artarak 27 milyon 706 bin kişi, istihdam oranı ise 1,2 puanlık artış ile yüzde 43,8 oldu.

GENÇ İŞSİZLİK YÜZDE 24,7

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,7 puanlık azalışla yüzde 24,7, istihdam oranı 0,5 puan artarak yüzde 30,1 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 39,9 seviyesinde gerçekleşti.

SANAYİ ÜRETİMİ 13 NİSAN’DA

Yeni haftanın bir diğer önemli verisi de sanayi üretimi olacak. TÜİK tarafından açıklanacak olan şubat ayı verisi salı günü saat 10.00’da duyurulacak. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, şubat ayında devam eden corona virüsü salgını önlemlerine rağmen yüzde 8.9 artış ile yükselişini dokuzuncu aya taşıması bekleniyor.

FAİZ KARARI 15 NİSAN’DA AÇIKLANACAK

Yeni haftanın piyasaları yakından etkileyecek en önemli kararı Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı olacak. Politika faizi geçen piyasa beklentilerinin üzerinde 200 baz puan artırılmış ve daha sonra Başkan Naci Ağbal görevden alınmıştı. Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında TCMB’nin politika faizini yüzde 19 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Ankette 2021 için politika faizindeki indirim beklentileri de öne çekildi.

DOLAR NASIL ETKİLENİR?

Merkez Bankası’nın faiz kararı doların seyrini de yakından etkileyecek. Reuters’ta geçen hafta Robert Howard tarafından yayınlanan bir yorumda, “Eğer merkez bankası gevşeme yanlısı bir şekilde faiz oranını sabit tutarsa dolar/TL kuru 8.58 olmasa bile, 8.4850 seviyesini test edebilir” ifadesi yer aldı.

8.4850 seviyesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen ay Merkez Bankası’nın sıkılaştırma yanlısı başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasının ardından TL’nin değer kaybetmeye başlamasıyla doların TL karşısında gördüğü dört aylık zirveydi.

Yorumda ayrıca, “Tam tersine, merkez bankası sıkılaştırma yanlısı bir açıklamayla faiz oranını sabit tutarsa dolar/TL kuru 8.00’e inebilir” denildi. Kur geride bıraktığımız haftada 8.10-8.20 arasında dalgalı bir seyir izledi.

Öte yandan bütçe dengesi ve konut satışları da yeni haftada açıklanan olan veriler arasında yer alıyor.

HALKBANK TEMYİZ DAVASI

Pazartesi günü Halk Bankası’nın New York İkinci Bölge Mahkemesi’nde yapılacak temyiz duruşmasının görüleceği ABD’de, salı enflasyon verileri, çarşamba Jerome Powell’ın Washington Ekonomi Kulübü tarafından düzenlenen video konferans etkinliğinde yapacağı konuşma ve nisan ayı Bej Kitap Raporu takip edilecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.