Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

BOP Yolunda Kullanılanlar ve IŞİD

17.09.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Bölgede bu kadar ülke varken, IŞİD’in niye Türk konsolosluğunu bastığı ve 49 kişiyi rehin aldığı, şimdi çok daha iyi anlaşılıyor. Gelişmelerin ortaya çıkardığı gerçek şudur: Terör örgütleri, daha doğrusu bu örgütleri hazırlayıp yedekte tutanlar, B planı olarak kullanmak için harekete geçmişlerdir. Yaptıkları planı tıkır tıkır işletmişlerdir ve AKP hükümeti olan-biteni seyretmekle kalmamış, bu vahamete yol ve destek vermiştir.

Müslümanı Müslümana kırdırıyorlar

Neler olduğunu hala anlamayanlar BOP’u hatırlasınlar. Aslı Büyük İsrail Projesi olan bu planda AKP’nin başrolü oynadığı, Eşbaşkanların övünerek yaptıkları açıklamalarla sabittir. Yıkarak, yakarak, kan dökerek yürütülen bu proje, Suriye’de duvara toslamıştır. Esad’ın direnci hesapları bozmuş ve yeni projeler geliştirilmesini, daha doğrusu B planlarının devreye sokulmasını gerektirmiştir. Bu ikinci plan, terör örgütleri kullanılarak Müslümanın Müslümana kırdırılması üzerine kurgulanmıştır. Hesaplarını çok önceden yapmış, alt yapıyı yıllar önceden hazırlamışlardır. Bir tarafta PKK, PYD ve Barzani, diğer tarafta El Kaide, El Nusra ve bu yapıların içinde filizlenip gelişen IŞİD örgütü. Ortak tarafları terör ve ihanet. Yapının tamamlanması ve hesabın tutması için karşılıklı büyütülmüşler ve zamanı gelince de ortalığa salınmışlardır. Hepsinin çıkış noktası aynıdır. ABD planlamıştır, Müslümanlara rol verilmiştir, Türkiye gibi ülkeler, daha doğrusu AKP gibi hükümetler de beslemiş ve geliştirmişlerdir. Şimdi de varlık sebeplerinin gereğini yerine getiriyorlar. Müslüman Müslümanı kırıyor. Oluk oluk Müslüman kanı akıyor. İslam ülkeleri paramparça ediliyor.

En büyük kayıp Türkiye’nin

Şu rezilliğe bakınız ki, bütün bu olup bitenlerin içinde hiçbir İslam ülkesinin faydasına olan zerre kadar bir şey bulunmuyor, ama İsrail tarihin en rahat ve kolay dönemini yaşıyor. BOP’a saplanan, en büyük zararı gören ve kaybeden ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Bu acı gerçeği bu ülkede yaşayıp da hala derin uykuda olduğu için göremeyenler olabilir, ama bütün dünya acıklı biçimde izliyor ve söylüyor. Yaşananlar ve gelişmeler IŞİD’in niye Türk Konsolosluk görevlilerini rehin aldığını da çıplak biçimde ortaya koyuyor. Her ne kadar Eşbaşkanlık görevini üstlenmiş olsalar da, BOP yolunda gidenlerin Türk milletinin gazabından ürküp, “oynamıyorum” diyebilme ihtimaline karşı tedbir alınmıştır. Nitekim, bu rehineler üzerinden Türkiye’yi angaje tutuyor ve kıpırdayamaz hale getiriyorlar. Aslında rehin tutulan 49 vatandaşımız değil, AKP hükümetinin ta kendisidir.

Terör örgütlerinin varlık sebebi

IŞİD bir piyondur ve görevi ABD’nin hesaplarını meşrulaştırmak ve haklı çıkarmaktır. ABD’nin hesaplarının ne olduğu yıllar öncesinden çok açık ve net biçimde açıklanmıştır. Ortadoğu petrol bölgelerine göre yeniden şekillendirilecek, bu çerçevede aralarında Türkiye’nin de olduğu 22 ülkenin sınırları değişecek, yeni devletçikler kurulacaktır. AKP, bu planın parçası olarak iktidara getirilmiş ve orada tutulmuştur. Doğrusu AKP’de bu görevini layıkıyla yerine getirmiş ve kendisine güvenenleri yanıltmamıştır. Kan dökerek bu planı yürütmek, karşı örgütlenmeleri de ortaya çıkardığı için artık çok zordur. B planı denilen şey işte tam bu noktada devreye sokulmuştur. PKK, PYD, IŞİD şimdi varlık sebeplerinin gereğini yerine getiriyorlar. IŞİD, Irak’ın kukla hükümetini ve Barzani’yi tehdit ediyor. Ve şu işe bakınız ki, şimdiye kadar birbirini yiyen Irak hükümeti ve Barzani IŞİD’e karşı ortak mücadele için biraraya geliyor. Böylece Irak sessiz sedasız ve itirazsız biçimde bölünüp, planın bir parçası tamamlanıyor. Aynı senaryonun Suriye için de sahneye koyulduğunu ibretle görüyoruz. PYD ve Özgür Suriye Ordusu eliyle Suriye’nin bölünmesi de tamamlanma aşamasındadır.

Birbirlerini tamamlıyorlar

Gelelim Türkiye’ye. Başka hiçbir bilgi ve ölçü olmasa dahi, AKP’nin PKK ve IŞİD’e aynı yakınlıkta durması, ne olup bittiğini anlamak için yeterli değil midir? AKP, bugüne kadar IŞİD’i bir tehdit ve tehlike görmemiştir. Hatta, bir şekilde desteklendiği, yardım yapıldığı, silah verildiği iddiaları da vardır ki, bu konularda tatmin edici hiçbir açıklama yapılamamıştır. Bunun yanına da AKP’nin PKK ile kurduğu ortaklığı koyun. Nasıl da birbirlerini tamamlıyorlar. Sözüm ona PKK, IŞİD’i tehlike olarak görüyor ve mücadele ediyor. Bunun içinde yardım ve destek istiyor. Ve şu işe bakınız ki, kanlı bir terör örgütü olan PKK, şimdi terörle mücadele eden meşru bir yapıymış gibi gösteriliyor. Çok büyük ihtimalle doğrudan olmasa da, Barzani ve Irak üzerinden ağır silahlar da ele geçirecektir. Bir adım daha atıp ordu kurması dahi artık hiç kimse için sürpriz sayılmayacaktır. Geriye kaldı, toprak sahibi olmak ve sınırları çizmek. Böyece BOP’un Türkiye ayağı da tamamlanmış ve hayata geçirilmiş olacak.

Süpürmediler kullanıyorlar

IŞİD’in ne olduğu, nereden çıktığı ve ne işe yaradığı kendiliğinden ortaya çıkmıştır. IŞİD’in niçin bu kadar ülke varken Türk konsolosluğunu basıp görevlilerimizi rehin aldığı çok net anlaşılmıştır. AKP’nin bütün bu rezillikleri niçin seyrettiğini ve böylece kime ve neye hizmet ettiğini hala anlamayan var mı? Hatırlayın, daha ilk iktidar döneminde topraklarımızın ABD kullanımına açılmasını öngören tezkerenin TBMM’de reddedilmesinden sonra, AKP bir yerlere, “halının altına süpürmeyin, kullanın” diyerek takdim edilmiş ve aynı yanlışın bir daha yapılmayacağı teminatı verilmişti. Onlar da halının altına süpürmediler ve 12 yıldır BOP yolunda kullanıyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.