Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

BOP Haçlı seferi değil mi?

10.09.2013
A+
A-

ORHAN KARATAŞ

Rusya ve Arjantin toplantıları AKP’nin olduğu her yerde kaybın kaçınılmaz olduğunu, acı ve ağır şekilde bize bir defa daha göstermiştir. Yapılan açıklamalar bizi çok daha zor ve sıkıntılı bir dönemin beklediğini göstermektedir. Zira, hiçbir ders alınmadığı, tam tersine bu kadar kayba rağmen hala yaptıklarının doğru olduğu inadını sürdürdükleri anlaşılmaktadır.

Çanakkale

Düştükleri çaresizliği millete başarı olarak yutturabilmek için, öyle şeyler söylüyor, öyle örnekler veriyorlar ki, hayrete düşmemek elde değil. Sayın başbakan Arjantin dönüşü havaalanında yaptığı açıklamada Suriye’nin bataklığa dönüşmesi için yaptıklarını savunurken, çok çarpıcı bir örnek verdi. Suriye’ye bir haçlı seferi düzenlenmesi için gayret ettikleri yorumlarının hatırlatılması üzerine: “Bunları görmeyen göz için biz ne diyeceğiz?

Bunları değerlendirmeyen bir siyasi için ne biz diyeceğiz? Bunu ben özellikle milletimin anlayışına bırakıyorum. Çünkü tarihte benzer şeyleri bizim de yaşadığımızı kimse unutmasın. Kimse kalkıp Haçlı seferleri şöyle böyleydi bir daha bunları söylemesin. Haçlı seferleri öyle 9 asır geçmişte değil. Unutmayın Çanakkale de bir Haçlı Seferi’dir. Bizim yanımızda kimlerin olduğu bellidir. O zaman Suriye’den bizim yanımızda olanlar vardı, Mısır’dan bizim yanımızda olanlar var, Balkanlar’dan, Bosna’dan, Kosova’dan bizim yanımızda olanlar vardı. İşte o günler bizim yanımıza hangi duygular içerisinde geldilerse, hangi duygular içerisinde Mehmedimiz ile beraber Çanakkale’yi savundularsa, işte biz de şu anda aynı duygular içerisinde, Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmayı kendimiz için görev telakki ediyoruz, Mısırlı kardeşlerimiz için aynı şekilde onların yanında olmayı görev telakki ediyoruz.” Dedi.

O gün haçlı seferi, bugün BOP

Neresinden başlayıp, neresini düzeltelim? Çünkü söylenenle yapılan birbirinin tam tersi. Çanakkale’nin bir haçlı seferi olduğu kesindir. O muhteşem mücadelede bizim yanımızda kimlerin olduğu da biliniyor. Suriye’den Mısır’dan bizim yanımızda olanlar olmuştur. Onlar Çanakkale’yi haçlı orduları geçmesin, emperyalizm hedefine ulaşamasın, Müslüman kanı akmasın, bir İslam ülkesi bataklığa dönüşmesin diye savundular. Çok şükür bu savunma amacına ulaştı, bir destana dönüştü ve dünya tarihi yeni baştan yazıldı. Benzer durumun başka bir şekilde, başka bir görüntüde, başka bir planda bugün de yaşandığı kesindir. O gün Haçlı seferiydi, bugün BOP seferi. İçlerinde Türkiye’nin de olduğu 22 ülkenin sınırlarını değiştireceği ilan edilmiş bir projenin Çanakkale’ye benzeyen tarafı, İslam ülkelerini hedef almış olması, Müslüman kanı akıtması ve bunun için şeytani planlar yapmasıdır.

AKP hangi tarafta yer alıyor?

Şimdi geldik sayın başbakanın açıklamalarının anlam kazandığı yere. AKP hükümeti bu BOP’lu haçlı seferinin hangi tarafında yer alıyor? Bunu sadece Eşbaşkanlığı kast ederek sormuyorum. AKP’nin bugüne kadar yaptıklarına, söylediklerine ve ortaya çıkan sonuçlara, Suriye ve Mısır konusundaki gelişmeleri de ekleyerek soruyorum. Irak’da 1,5 milyon Müslümanın kanını döken, binlerce Müslüman kadını kirleten ABD askerlerinin sağ-salim ülkelerine dönmeleri için dua etmek haçlı seferlerinin karşısında olmak mıdır, içinde yer almak mıdır? “NATO’nun Libya’da ne işi var? Orada petrolleri paylaşacaklar” demek haçlı seferlerine karşı çıkmaktı. Buna hiçbir itirazımız yok. Peki, ya sonrasında Türk limanlarını ve uçaklarını Libya’yı yerle bir etsinler diye NATO’nun emrine vermek bu harçlı seferlerine bizzat katılmak değilse nedir?

Obama’nın füzeleri çiçek mi atacak?

Bugün Mısır’a istenilen müdahale yapılırsa bunu, boynunda haç olanlar mı, hilal olanlar mı yapacak? ABD’nin Suriye’ye müdahalesini haçla mı, hilalle mi izah edeceksiniz? Oluşturmaya çalıştığınız koalisyon güçleri kimlerden oluşacak ve bunlar nereye müdahale edip, hangi sonucu alacaklar? Sizin planlarınız, söylemleriniz ve çabalarınız sonuca ulaşırsa; vuranlar haçlı, vurulanlar, canından olanlar, bölünüp parçalananlar Müslümanlar olmayacak mı? Esad’ın tankları bomba atıyor da Obama’nın füzeleri çiçek mi atacak? Bombardıman uçaklarından çıkacak mermiler önce kimlik kontrolü yapıp, kimin haçlı, kimin Müslüman olduğuna baktırtan sonra mı patlayacak? Siz de çok iyi biliyorsunuz ki, her durumda, her şartta ölenler Müslümanlar olacaktır.

İsrail’de aynı şeyi istiyor

Evet bir haçlı seferi vardır. Ancak ne yazık ki, AKP hükümeti en başından itibaren Çanakkale’yi savunanların değil, geçmeye çalışanların yanında yer almıştır. Bu bir iddia değil, AKP sicilinin ortaya koyduğu ispatlı şahitli gerçeklerdir. İsrail’le aynı paralelde olmak, aynı şeyi istemek, aynı hedefe yönelmek, buna karşılık neredeyse bütün İslam dünyasını karşınıza almak başka türlü nasıl izah edilir? Aksi olsaydı bugün Suriye ve Mısır’ın yeni müdahalelerle bir iç savaşa sürüklenmesi ve daha derin bir bataklığa dönüşüp parçalanması için seferber olmak yerine, bu ülkelerde huzurun sağlanması için tarafların bir araya getirilmesine çaba gösterilirdi.

Halının altına süpürülmek yerine, kullanılmayı taahhüt etmek boş bir laf değilmiş. Arada sırada beyzbol sopasıyla ayar vermek gerekse de, bu taahhüde bağlı kalındığı ortadadır. Yahudi kimseye boşuna üstün hizmet madalyası vermez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.