Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Bölme seferberliği ve duyarlı bir ses

04.10.2013
A+
A-

Orhan Karataş

Kapalı kapılar arkasında hangi sözleri verdiklerini açıklanan pakette bir miktar gördük. Daha fazlasının olduğunu ortaklık kurdukları PKK’nın memnuniyetsizliğinden anlıyoruz. İhanetin tamamlanması için anadilde eğitimin devlet okullarına da girmesi, İmralı’daki katilin ve buna bağlı olarak içerideki bütün hain ve katillerin serbest bırakılması ve bütün bunların Anayasal güvence altına alınması gerekiyor. AKP’nin bu konularda da söz verdiği ve aralarında anlaştıkları yapılan beyanlardan bellidir. Bütün mesele bunu millete nasıl hazmettireceklerindedir. AKP, sayın başbakanın söylediği gibi zamanı geldikçe ve hazmettire hazmettire bunu yapmak istiyor. PKK ise önümüzdeki seçimleri de fırsat sayarak, tehdit ve şantajla AKP’yi köşeye sıkıştırıp, artık bu ihanetin bir an önce tamamlanması için bastırıyor.

Hazmettiriciler ve iş bitiriciler

PKK’nın seçimi hedef göstererek yaptığı tehditlerinin AKP’de nasıl karşılık bulduğunu ibretle izliyoruz. PKK’ya verdikleri sözü tutacaklarını gösterebilmek için her şeyi bir kenara bırakıp sefer oldular. Öncelikle açıklanan paketin gereğini yapacaklar. Böylece hem hazmettirme kolaylaşacak, hem de bir sonraki adımlar için zemin oluşacak, hem de PKK’ya ne kadar sözlerine bağlı kaldıkları gösterilecek. Zaten bu paketin son olmayacağını ve arkasının geleceğini ilan etmişlerdi. Yanaşmalar, beslemeler anında harekete geçtiler. Bütün medya seferber oldu. Bir tarafta hazmettiriciler, diğer tarafta iş bitiriciler. İşe en çok itiraz gelen, Türk milletinin en ağır tepkiyi verdiği noktan, andımızın dinamitlenmesini hazmettirmeden başladılar. Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, PKK ile birbirlerini nasıl tamamladıklarını ibret verecek biçimde belgeleyen bir cümle sarf etti. Andımız faşist bir zihniyetin yansımasıymış. Şu tesadüfe bakın ki, PKK başta olmak üzere, bugüne kadar Türk devleti ve milletiyle meselesi olan istisnasız herkes, söze benzer cümlelerle başladı. Başka hiçbir ölçüye, hiçbir ispata gerek kalmadan, bu kadarı kime ve neye hizmet ettiklerini göstermeye fazlasıyla yeter.

Nasıl da birbirlerini tamamlıyorlar

PKK’yı memnun etmek için AKP içinde başlatılan seferberlik sürerken, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’dan da çok çarpıcı bir açıklama geldi. Seçilme hakkının yeniden düzenlenmesini teklif etti. Bu teklifi savunurken de, “İnsanlar hayatlarında suç işleyebilirler, yanlış yapabilirler ama pişman olmak da insana özgü bir meziyettir, onları topluma kazandırmak da önemlidir, bütün bunları gözeterek bir düzenleme olur” dedi. Hemen aklımıza İmralı canisinin paketlenip Türkiye’ye getirildikten sonra yaptığı pişmanlık açıklamaları ve yargılanırken mahkemeye söyledikleri geldi. Nasıl da birbirlerini tamamlıyorlar? Bu teklifin açacağı kapıyı alın, yanına da İmralı canisinin BDP milletvekilleriyle yaptığı görüşmenin tutanaklarındaki beyanlarını koyun. Birbirini nasıl tamamladığını hayretle göreceksiniz.

Durumdan vazife çıkaranlar

İktidarın iş bitiricileri de boş durmuyor. Özellikle dil konusunun hazmettirilmesi hayati önem taşıyor. Zira, bunu bu başarıp milletin dilini ayrıştırdılar mı, bölünmenin önündeki en büyük engeli aşmış olacaklardır. Özel okullarla bir yoklama çekiyorlar. Bir takım hazmettiriciler çıkıp, Türkiye’de böyle bir özel okul bulunmadığını ve bunun uygulama alanı olmadığını söyleyerek, yapılanı masum ve önemsiz gösterme çabasına girdi. Bunun nasıl bir oyun olduğu çok geçmeden ortaya çıktı. Durumdan vazife çıkaranlar ve yıkımın diğer ortakları hemen üzerlerine düşeni yapmak için harekete geçtiler. Yağmur Koleji’nde, Kürtçe eğitim verilmesi için çalışmalara başlandığı duyuruldu. Atılan bu ihanet temellerinin üzerinde yükselecek bölünmüş yapılar da şekillenmeye başladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı farklı anadil ve lehçeler uygulamasının Üniversite sıvalarında da esas alınacağını ilan ederek, PKK’ya yeni ve büyük bir müjde verdi.

AKP’de kimse yok mu?

AKP içinde, bütün bunların sonucunda bu ülkenin ne hale geleceğini gören, düşünen birileri olup olmadığını ve bu hazin gidişe hep böyle sessiz mi kalacaklarını hep merak ediyordum. Sonunda bir yükseldi. Anayasa Komisyonu Başkanı da olan Burhan Kuzu’nun bir televizyon kanalında söyledikleriyle ilgili haberi tek bir kelimesine bile dokunmadan, ibreti alem için önce bu paketten iyi şeyler çıkacağını zanneden AKP’lilerin, AKP’ye oy veren ve vermeyi düşünenlerin takdirlerine sunuyorum:

Anadilde eğitim ülkeyi de huzuru da bozar

“Bana sorarsan Anadilde eğitim doğru olmaz. Anadilde eğitim ülkeyi de huzuru da bozar. Bölünmek iyi bir şeyse bölünelim! Bu ülkede 18 etnik grubun olduğu varsayılır. Bu coğrafyada bu kadar ders kitabı basılacak, bu kadar hoca derslere girecek ve bu memlekette huzur bulacaksınız? Bütün okullarda Kürtçe eğitimi zorunlu yap bakalım. Üniversite kur, sonu nereye gidecek?” diye sordu.

Kuzu AKP’de kendisinden farklı düşünen isimler olduğunu da söyledi. Anadilde eğitime ABD ve Belçika örneklerini veren Kuzu, “ABD’de 72 millet 51 eyalet var. Hepsinde İngilizce eğitim yapılır. Bir tek eyalette İspanyolca eğitim yapıldı; baktı işler kötüye gidiyor kapattılar. Bunun en kötü örneği Belçika. Bir yerde yangın çıkıyor. Bu tarafta itfaiye yok, öbür taraftan istiyorlar. Adam isterken kendi dilini kullanıyor. Diyarbakır’da olan birinin Kürtçe istediğini düşünün. Bu adam kendi dilini konuşuyor ve anlamazlığa vuruyor. İtfaiye yavaş yavaş hazırlanıyor, 10-15 insan cayır cayır yandı. Adamın inadına bakın. Dolayısıyla bu noktaya getirildi sonunda.”

AKP sözcülerinin sıkça dile getirdiği “Ana dil ana sütü gibi helal” sözüne göndermede bulunan Kuzu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir tek Kürdün anası yok ki, 18 tane etnik grup anası alıp gelirse ne yapacağız? Ben de anamı getirdim ben de dilimi istiyorum derse ne yapacağız? Bunları iyi düşünmek gerek. Sonra diyorlar ki, biz bölünmek istemiyoruz böyle bir niyet yok. Yahu yok da, sonu oraya gider. Niyetimiz buysa bunu oturup Kürdü, Lazı, Çerkezi hep beraber konuşalım. Burada doğması muhtemel sorunları dile getirmem en büyük hakkım.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.