DOLAR 6,0488
EURO 6,5654
ALTIN 306,6
BIST 120.562
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

Bizim tarafımız belli

16.03.2016
97
A+
A-

 

 

Ülkenin kalbinde bombalar patlıyor, millet tedirgin, herkes endişeli ama iktidar sorumluluğu taşıyanlarda değişen hiçbir şey yok. Bütün bu yaşananlar normal ve sıradan şeylermiş gibi hareket ediyor, kendi özel hesaplarını her şeyin önüne geçiriyorlar. Ne keyiflerinden, ne menfaatlerinden, ne de beklentilerinden zerre kadar şaşmıyorlar.

BAŞBAKANIN DURUMU

Sayın Başbakan için bir şey söylemeye, bir şey yazmaya elimiz varmıyor. Zira, onun derdi, zaten ona yeter. Bir şeyler yapmaya, bir şeyler üretmeye ve bir takım kararlar almaya çabalıyor, ama bir yere kadar. Partinin lideri olmayı bir kenara bıraktık, emanetçisi bile olup olmadığını en yakınındakiler tartışıyor.Bu hazin tabloyu içeridekilere hazmettirmekte bir sıkıntı çekmiyorlar, ama dışarıda artık nefes alamaz durumdayız. ABD medyasında, AB ülkelerinin gazetelerinde yazılanları bir Türk vatandaşı olarak ne kabul edebilmek, ne de sindirebilmek asla mümkün değildir. Açık ve aleni şekilde alay ediyor ve aşağılıyorlar. Dünyaya yön verme iddiası ve bölge liderliği denilerek geldiğimiz nokta ne yazık ki budur.

KIPIRDAYAMAZ HALDEYİZ

Türkiye üzerindeki kuşatma sadece yazılanlarla, söylenenlerle sınırlı kalsa şükredeceğiz. Son Ankara saldırısı bir defa daha gösterdi ki, bu ülkeyle ve milletle hesabı olanlar, AKP ganimetini öyle bir kullanıyorlar ki, iliklerimize kadar sarsılıyoruz. Kıpırdayamaz haldeyiz. Ankara’ya kadar bu katiller nasıl geliyor, bu imkanları, bu bombaları nereden buluyor ve nasıl taşıyorlar? Bu sorunun doğru cevabını bulabilmek için sadece çözülme sürecine bakmak yetmez. Zemin bu süreçle hazırlanmıştır, ama malzemesi ve imkanları Suriye bataklığı ile tamamlanmıştır. O bataklığı oluşturan ABD başta olmak üzere, bölgede hesabı olan bütün ülkeleri anlıyoruz, biliyoruz. Burada bir sorun yok. Sorun, herkesten önce koşup, bu hesapları kolaylaştırıp hayata geçirmekte özel görev üstlenenlerdedir.Kobani’ye selam gönderip, Cumhuriyet Bayramında peşmerge görünümlü teröristlere yol verenlerdedir. BOP’un sahipleriyle kurulan düzenin adına da “stratejik ortaklık” denilmiş, her türlü istihbarat paylaşımı yapıldığı övünmeleriyle de kurulan bu kirli yapı, ateşli biçimde savunulmuştur. Şimdi de çıkmış bütün sorunun buradan kaynaklandığını söylüyor, ahkam kesiyor, güya meydan okuyorlar.

DEVLET AKLI EKSİK

Yetersizlik, yanlış, çelişki, saplantı ne ararsanız var. Bulunmayan ve hasret kaldığımız tek şey, devlet aklı, birikim, ülke menfaatleri ve uluslararası siyasetin olmazsa olmaz kuralları. Onun içindir ki, hiçbir yerde ciddiye alınmıyoruz, ama bütün hesaplar bizim üzerimizden yapılıyor. Onun içindir ki, Şam’da Cuma namazı kılamadık, ama ülkenin her yerinde cenaze namazları kılıyoruz. Onun içindir ki, ortaklıkta dolaşan 3 milyon mülteci ile birlikte ülkede kimin eli kimin cebinde belli değil. Onun içindir ki, teröristler, hainler, bölücüler, ülke ve millet düşmanları hiç olmadığı kadar rahatlar, her türlü imkanı buluyorlar ve saldırıyorlar. Stratejik ortaklarımızın bize fayda sağladığı faydanın bırakın pratik sonuçlarını, zerre kadarını göreni, duyanı dahi olmamıştır, ama hainler ve teröristler rüyalarında görseler inanmayacakları imkanlara ve fırsatlara kavuşmuşlardır. Tonlarca bombayla Ankara’ya gelmek ve Kızılay meydanında bunu patlatmak, bir örgütün imkanlarıyla olabilecek bir iş midir? Alın size stratejik ortak, alın size, Esad’a karşı yürütülen Donkişot siyasetinin sonucu, alın size Rusya ve Irak dahil etrafımızı düşmanlarla doldurmanın bedeli. Ve 14 yıllık AKP iktidarı ile içeriden vurulmakla kalmıyoruz,Türkiye yalnız, çaresiz, bitkin ve çok daha acı olanı her türlü tehdit ve tehlikeye açık durumda olduğu için her taraftan ateş altındayız.

DÜNYA NE YAPIYORSA ONU YAPIN

Bu tablo orta yerde dururken, sayın Cumhurbaşkanının çıkıp önce terörün tanımının yeniden yapılmasını ve terörle mücadele için yeni düzenlemeler istemesini nereye koyacağız? Buna bir de, “ya bizden yanasınız, ya terörden yanasınız” cümlesini ekleyin. Sayın Cumhurbaşkanı terörün tanımı da belli, yapılması gerekenler de son derce açık. Fazla bir şey istemiyoruz, bütün dünyada teröre karşı ne yapılıyorsa onu yapın yeter. Sizden öncekilerin yaptıklarını yapmanıza da razıyız. Biz bunu bugün de söylemiyoruz, yıllardır tekrar ediyoruz. Sayın Devlet Bahçeli, Olağanüstü Hal ilanından hassas bölge oluşturulmasına kadar günün şartlarına uygun ve geçerli olan tekliflerde de bulundu. Keşke bunları ciddiye ve dikkate alsaydınız ve gereğini yapsaydınız. Emin olun, bugün durum çok daha farklı olurdu ve bu kalleş güruhu bu kadar rahat hareket edemezdi.

MİLLETİN VE DEVLETİN YANINDAYIZ

Diğer taraftan, ihanete, yanlışa, bölünmeye karşı olmak için kimsenin yanında olmak gerekmiyor. Kaldı ki, bugün hedefe koyduklarınızın, daha kısa süre öncesine kadar yanınızda olduğunu da unutmadık. Bizim tarafımız dün belliydi, bugün de belli ve yarın da değişmeyecek. Biz Türk milletinin, Türk devletinin, Türk bayrağının, Türkiye Cumhuriyetinin yanındayız ve tarafındayız.

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.