Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Bizim köyün aday adayları…

28.10.2013
A+
A-

Bir curcuna aldı başını gidiyor. İktidar partisinde ilimiz genelinde yaşanan bir aday adayı enflasyonu var. Daha doğrusu, özellikle bazı ilçelerde yaşanıyor bu aday adayı yığılması. Ama ben diğerlerini bir kenara bırakıp, Sakarya’nın en eski ve en büyük ilçelerinden biri olmasına rağmen, halâ büyükçe bir köy görünümünden öte gidememiş olan kendi ilçemde, Akyazı’da ki durumdan bahsetmek istiyorum biraz.
Takip edebildiğim kadarıyla 25 Ekim Cuma günü akşamına kadar 9 (dokuz) aday adayı başvuruda bulundu AKP Akyazı İlçe Başkanlığı’na. Başvuruda bulunanlardan bir tanesi, şu anda görevde bulunan Belediye Başkanı Sayın Yaşar Yazıcı, bir diğeri de hâli hazırda AKP Akyazı İlçe Başkanlığı görevinde bulunan Sayın Nail Kahveci’dir. Dokuz aday adayının varlığından bahsedip, içlerinden bu iki ismi çekip almam, eminim ki dikkatinizi çekmiştir. Ben de zaten bu iki isme özellikle dikkat çekmek istedim. Sayın Yaşar Yazıcı iki buçuk dönemdir Akyazı Belediye Başkanlığı görevini yürütüyor. Daha önce yine kendisi gibi iki buçuk dönem Belediye Başkanlığı görevini yürüten Sayın Recep Yıldırım’ın 2002 yılında yapılan erken seçimde milletvekili seçilmesinin ardından göreve gelmiş ve sonrasında 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AKP adayı olarak seçimlere katılmış ve seçilmiştir. Başarısı veya başarısızlığıyla ilgili olarak, ben tek kelime dahi etmeyeceğim. Zira şu anda aynı takım forması altında oynuyor görüntüsü verseler bile diğer aday adaylarının tamamının hedef tahtasında, Sayın Yazıcı var. Onlara göre, iki buçuk dönemdir Akyazı Belediye Başkanlığı’nı yürüten Yaşar Yazıcı başarısızdır, belediyeyi kötü yönetmiştir ve yanlış işler yapmıştır. Bunu nereden mi biliyorum? Çünkü hepsinin kıyıda köşede oturup, adaylıklarıyla ilgili bir sohbete başlarken ilk kurdukları cümle Sayın Yazıcı’nın adıyla başlıyor.
Ancak; bu konuda benim için, aday adayları arasında en dikkat çekici isim İlçe Başkanı Nail Kahveci’dir. İktidar olan bir siyasi partinin ilçe başkanı, kendi partisine mensup Belediye Başkanı’nın adaylığı sürerken, ne diye aday olur ki? Bütün aday adayları açısından bu yaşananlar, bir muhalefet partisinde olsa veya mevcut Belediye Başkanı aday olmamış olsa, belki bir nebze anlaşılabilir. Ama mevcut Belediye Başkanı’nın karşısına aday adayı olarak çıkmanın en anlaşılır karşılığı; “Sen bu işi beceremiyorsun. Yanlış işler yapıyorsun. İlçeyi kötü yönetiyorsun. O sebeple bu işe ben talibim” demektir. Diğer aday adaylarının bugüne kadar neden sustuklarını bilemiyorum ve çok da ilgilenmiyorum ama aynı parti mensubu bile olsalar bir siyasi parti ilçe başkanı olarak Sayın Nail Kahveci’nin bugüne kadar Akyazı Belediyesi’nin yaptığı yanlışlara veya yapamadığı doğrulara dair, neden bir tek beyanı dahi olmadığını çok merak ediyorum.
Bir diğer dikkat çekici beyan da adaylık müracaatı sırasında bir konuşma yapan, Akyazı Ziraat Odası ve Akyazı Ticaret Borsası Başkanlığı görevlerini yürüten Sayın Ali Şener Bayraktar’dan geldi. Törende yaptığı konuşmayı; “Hesap veren, şeffaf, katılımcı demokratik bir belediye yönetim anlayışıyla göreve talip oldum” sözleriyle bitiren Sayın Bayraktar, aynı zamanda mevcut yönetim tarzındaki anlayışın böyle olmadığını da ima etmiş olmuyor muydu?
Mevcut Belediye Başkanı ve Aday Adayı Sayın Yazıcı’nın adaylık başvurusu sırasında yaptığı konuşmadan alınan birkaç cümle ile konuyu bağlamak istiyorum. Diyor ki Sayın Yazıcı; “AK Parti Ailesi olarak hepimizin ortak hedefi, çok sevdiğimiz ilçemizin modern, çağdaş ve büyük bir şehir olmasıdır. Bu düşüncede dava arkadaşlarımızla beraber iki dönem üst üste sosyal, kültürel ve teknik açıdan şehrimizin belirlediğimiz misyona ulaşması için azami gayreti göstermiş bulunuyoruz…” Sanırım yanılıyorsunuz Sayın Yazıcı. Bakın dava arkadaşlarınız sizin gibi düşünmüyorlar. Gerçi hangi davadan ve dava arkadaşlarınızdan bahsettiğiniz de çok fazla anlaşılmıyor ama. Zira işporta tezgâhlarına düşmüş ihracat fazlası gömlekler gibi değiştirilir oldu davalar. Son örneğini bir AKP ilçe başkanından işitmiştim. Bir sohbette kurduğu cümlesi ayniyle şöyleydi; “Değişmek lazım abi. Bak biz şeriatçıydık, demokrat olduk.”
Durmak yok, değişmeye devam. Bugün gücün cazibesine kapılarak, “Ben de sizdenim” deme yarışına girenlerin, o güç el değiştirdiğinde, “Ben onlardan değildim!” feryatlarını, bugünden duyar gibiyim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.