MHP Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, MHP’nin referandumda neden ‘evet’ dediğini ve gerekçelerini anlattı.

MHP il Başkanı Taşdoğan, Türkiye’nin sıkışıp kaldığı bir ortamda MHP’nin ‘Başka yol yok’ diyenlere ufuk açtığını ve bu işi referanduma taşıdığını söyledi. 18 maddelik tasarıyı henüz Cumhurbaşkanı’nın imzalamadığını hatırlatan Taşdoğan, “Belli olmaz belki Cumhurbaşkanı imzalamaz. Ama imzalarsa referandumda ‘Evet’ rahat geçer. Tasarının Cumhurbaşkanına geç gitmesiyle ilgili ortaya atılan ‘imla hatası’ gibi laflar gerçeği yansıtmıyor. Bunlar spekülasyondur” dedi.

BİZİM ‘EVET’İMİZLE AKP’NİN ‘EVET’İ FARKLI
MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, referandumda yapacakları ‘Evet’ kampanyasının nasıl olacağının henüz belirlenmediğini kaydederek, MHP’nin evet gerekçeleri ile AK Parti’nin evet gerekçelerinin farklı olduğunu söyledi. 7 Şubat’tan sonra bu gerekçeleri anlatacaklarını belirten Taşdoğan, “Ben tasarıdaki 18 maddenin tamamını inceledim. Kişiye özel bir şey yok.

Bölünmeyle ilgili tehlike yok. İlk 4 maddeyle ilgili bir sıkıntı yok. 15 Temmuz’dan sonra yeni bir Türkiye oluştu. Mevcut cumhurbaşkanı yetkileri fazla, bu yetkiler 12 Eylül’de Kenan Evren’e verilmişti. Kenan Evren kendine özel Anayasa yetkisi çıkarmıştır. Bugüne kadar bu yetkilerle yönetim zafiyetleri hep oldu.

Ta ki, Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olana kadar. 12 Eylül 2010 referandumu bir kırılma noktasıydı. Biz o zaman bu değişikliklerle Türkiye’de yönetim krizi doğar dedik. Biz o günlerden bu günleri gördük. Ve o referandumdan sonra fiili durum oluştu.

Bu durum 15 Temmuz darbe girişiminin de önünü açtı. Oluşan bu fiili durumu ortadan kaldırmak gerekiyordu. Bunun için de üzerinde anlaşılan yeni sistem değişikliği ihtiyaç olmuştur” diye konuştu.
BU ÜLKENİN BEKASI İÇİN GEREKLİYDİ
MHP’nin ‘Önce ülkem’ dediği için bu sistem değişikliğinin gerekli olduğunu vurgulayan Taşdoğan, “Bu ülkenin bekası için gerekliydi. Biz önce ülkem dediğimiz için bu gerekliydi. Biz bunun önünü açtık.

Evet kampanyası için çalışmalarımızı yapıyoruz. Millete neden bu değişikliğe ihtiyaç olduğunu anlatacağız. Henüz metni ve gerekçelerimizi anlatmaya başlamadık.

Daha imzadan çıkmadı. Dava arkadaşlarımıza bunları anlatacağız. Ama şu an daha erken. MHP için mecliste fire verecek diyenler, şimdi utansınlar biz hiç fire vermedik” dedi.

Kaynak:haberyiva

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir