Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

Bize Siyasi Darbe Var Diyenler

04.02.2014
A+
A-

Fikri Atılbaz

AKP’ye siyasi darbe var. O vakit 4-5 işadamını çağırmalı, bir Bakanın koordinatörlüğünde bir araya getirmeli, hepsinin payına düşen bir meblağ belirleyip, Sabah gazetesini ve ATV televizyonunun Başbakanın emriyle elde tutmak gerekir. Ne güzel demi… Ondan sonra, oturup basın özgürlüğünden söz etmeli, ne kadar büyük bir ironi.

AKP’ye ve Erdoğan’a darbe var. Başbakan, Bakanlar, hükümete yakın olanlar dinleniyormuş. Doğrudur. Zaten konuşmaların tapeleri, ses kayıtları ortada. Ancak bir gerçek var ki bu konuşmalar uydurma değil, gerçeğin kendisi. İddia ne? Dinleniyoruz. İyi de aynı şekilde Fethullah Gülen de dinleniyor. Acaba onu dinleyen kim? Yoksa siz birbirinizi mi dinliyorsunuz?

AKP ve Erdoğan’a siyasi darbe girişimi var. Olayı Cemaat-AKP kavgasına dönüştürenler, bunun gerçekten böyle olduğuna inanmamızı istiyorlar. Onlara göre iktidarla beraber hareket eden her grup buna inanmalı ve bu kavgada hükümetin yanında yer almalı. Almazsa ne mi olur? Pek iyi şeyler olmayacağı kesin. İktidarın yancıları bile, AKP’yle birlikte hareket edenlerin bundan vazgeçmemeleri gerektiğini açıkça söylüyorlar. Söyleyenler, açıkça söylüyor da, söylenilenler hiç ses çıkarmıyor. Abdurrahman Dilipak attığı tweette şöyle diyor, daha doğrusu şöyle tehdit ediyor; ”Keşke BBP bu kavgaya yanlış tarafın forması ile girmese.. Arada kalır, pirince giderken evdeki bulgur hesabı!”

Olay bu. kısa ve öz bir uyarı, tehdit içeren bir konuşma tarzı. Yerinizi iyi belirleyin sonra pişman olmayın deniyor. Zaten sevletin devamlılığı için bir kişi ya da grup feda edilir, örnek Muhsin Yazıcıoğlu, diyen de bu zihniyetti.

AKP’ye siyasi darbe var. Kısa adı TİB Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı her yere sansür uygulamalı. Hatta Milletvekillerine bile müdahale etmeli. “CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın ATV-Sabah grubunun satışıyla ilgili Başbakan Erdoğan’a yönelttiği soru önergesi metnini, web sitesinden kaldırması için dün akşam mahkeme tarafından uyarıldığını açıkladı.” Şu rezalete bakın. Bu nasıl bir sansür anlayışıdır? Türkiye’de ilk defa böyle bir şey oluyor. Her yeri zapturapt altına almaya çalışıyorlar.

New York Times’ın Nobel Ekonomi Ödülü sahibi köşe yazarı Paul Krugman yazısında şu soruyu sormuş; “Türkiye’nin, ekonomik büyümesine katkıda bulunan ve zor elde edilmiş demokrasisini mi geliştireceği yoksa otoriterliğe mi sapacağı, Türkler kadar bölgesel istikrar ve NATO müttefikleri için kritiktir.”

AKP’ye siyasi darbe var. Evet pompalanmaya çalışılan bu söylemle yolsuzlukların, hırsızlıkların üstü kapatmaya çalışan Erdoğan ve danışmanları ve AKP iktidarı bu sefer taşa tosladı. Durum vahim. Hangi oyunu oynarlarsa oynasınlar, danışmanlar sayın Erdoğan’ı ve AKP’yi yönlendirebilir; ancak Türk milletini bu kez aldatamayacaklar. Başbakan Erdoğan ve AKP iktidarı çok büyük bir duvara çarpmış ve o duvarın yıkıntıları altında kalacaktır.

Başbakan Erdoğan ve AKP iktidarı bize karşı siyasi darbe var, diye avaz avaz bağırıyorlarsa. Bu darbeyi yapan, Mısır’da olduğu gibi Sisi ya da 1980 yılında olduğu gibi Evren ve arkadaşları değilse, iddia ettikleri bu darbe girişiminde bulunan bir sosyal grup, söyledikleri gibi cemaatse, ülkede çok büyük bir siyasi kriz var demektir.

11 yıldır ülkeyi yöneten Başbakan Erdoğan ve AKP iktidarı meğer ne kadar basiretsiz, ne kadar tedbirsiz, delalet, gaflet içinde olan, ülkeyi yönetmesine rağmen muktedir olamayan bir iktidarmış.

Siyasi kriz büyük, ekonomik krize doru yürüyor. Türk milletinin ekonomik durumu felaket… Herkesin para dolu ayakkabı kutusu yok. Bendeki ayakkabı kutusunda ensülin iğnesi ve ilaç var. Para dolu kutuların kimlerde çıktığı belli… Ekonomi çok kötü, fasulye uçmuş, patates koşuyor, iktidar kaos lobisinden söz ediyor. Sanırsınız oturdukları yer ağlama duvarı. Baylar kendinizi şaşırdınız galiba, sızlanacak, şikayette bulunacak, halini anlatacak olan vatandaştır. Aksine ağlayan, şikayet eden sizsiniz. Oysa siz çözüm makamısınız. Bir sorun varsa çözecek olan sizsiniz. Bilal için polisleri, savcıları görevden alabilecek gücünüz varda, ülkeyi içinden düştüğü bataktan çıkarmaya gücünüz yok mu? Gerçekten de yok.

AKP iktidarı aldığı siyasi kararlar ve uygulamalarla demokrasiden vazgeçtiğini farkında değil, diktatörlüğe, otokrasiye geçiş yapacaksa sorun yok. Ancak demokraside kalacaksa, iktidarın tepesinin battığı yolsuzluk kervanından soyutlanması için acilen bağımsız yargının önünü açmalı.

Doğru olanı yapmazsanız, siyasi darbe atraksiyonlarınıza; ancak her uygulamanızda olduğu gibi, PKK’nın başı Cemil Bayık destek çıkar.

Sağlıcakla kalın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.