Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Birbirini Tanımıyorlar Ama Aralarında Platonik Aşk Var

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
21.05.2014
A+
A-

Yıldıray Çiçek

Soma’daki faciada 301 canımızı yitirdik. 301 yuvaya ateş düştü. Analar , babalar , gelinler, çocuklar , dayılar, amcalar, halalar, teyzeler perişan haldeler…Yitirdiğimiz bu canların , yuvalarda yaşanan acıların tek sebebi iktidar ve işletmeci birlikteliğinden oluşan büyük bir ihmal ve sorumsuzluktur. İnsan canını ve sağlığını hiçe sayan , sadece para kazanmaya odaklanmış yönetim anlayışının vurdumduymazlığı bu acıları meydana getirmiştir. Bu zihniyetle de bundan sonra aynı acıların yaşanması maalesef kaçınılmazdır.

AKP iktidarı ve Soma Maden İşletmesi yaşanan bu facianın baş sorumlusudur. İktidar denetlemeyerek , işletmeci de işçinin can güvenliğine ve sağlığına değer vermeyerek resmen cinayet işlemiştir.

Siz Başbakan Erdoğan’ı ,maden ocağı sahibi Alp Gürkan’ı ihmallerinden dolayı hiç eleştirirken gördünüz mü? Havuz medyası Alp Gürkan’ı sözde yerden yere vururken , Başbakan Erdoğan’ın ağzından zerre eleştiri duyulmamıştır. Eleştiri yapmadığı gibi , 301 canımızın katili durumundaki Alp Gürkan’ın elini karşılıklı tebessümle sıkmıştır.

AKP medyası , Alp Gürkan’ı “CHP’li , mason ,İsrail’in adamı” yapmış ve yapmaya devam ediyor ama Başbakan Erdoğan bu adama eleştiri getirmediği gibi , tebessümle elini sıkıyor. 301 işçimizin katili durumundaki Alp Gürkan’a zerre sesini çıkarmıyor ama “O işçiler için bu kaza normaldir hatta müstahaktır” şeklinde çok yanlış bir ifadede bulunan Yılmaz Özdil’e “Sürüngen” diyebiliyor. Öldürene ses yok ,ölümleri değerlendirenlere kükrüyor.

AKP medyası , Alp Gürkan’a “CHP’li ,mason, İsrail’in adamı” diye saldırırken , Soma Maden Ocağında çalışan işçilerinin toplu halde AKP mitinglerinde , hem de işçi kıyafetleriyle ne gezdiğini izah edebilecekler midir?

Hem de birçok işçi AKP mitinglerine zorla götürüldüklerini açıkladığı ve yevmiyelerinin bile kesilmediğini söylemişken , AKP’nin haşhaş içmiş medyası buna nasıl bir yorum yapacaktır?

Geçtiğimiz günlerde CNN Türk’te bir programa katılan işçi, AKP mitinglerine götürüldüklerini “Durun. Herkes otobüslere binsin, AKP mitingine gideceksiniz. Yevmiyenizi de alacaksınız” deniliyor. Herkes zorla alkış yapıyor, ellerine bayrak veriliyor. ” şeklinde anlatmıştı.

Başbakan Erdoğan ,Yılmaz Özdil’i eleştirirken “Bizim mitinglerimize geldi diye” cümlesini kurarak , Bakan Faruk Çelik aylar öncesinden TBMM’nde yaşanan Soma Maden Ocağı tartışmalarında da “Yani bir vatandaş siyasi bir partiye üye olamaz mı? Bir vatandaş bir siyasi partiye gönül vermiş . İşçisine izin verip, ücretini verip onu bir mitinge götüremez mi?” şeklinde yaptığı savunma ile işçilerin AKP mitinglerine götürüldüğünü kabul etmişlerdir. Etmeseler ne olacak ki, zaten AKP medyasının arşivlerde bulunan sayfalarında Soma Maden işçilerinin AKP mitinglerinden bol bol pozları var. Ve o işçilerin çoğu bugün maalesef hayatta değil.

Bu nasıl iştir ki, Soma Maden Ocağının sahibi Alp Gürkan “CHP’li ,mason, İsrail’in adamı” diye suçlanacak ama bütün işçilerini zorla AKP mitinglerine gönderecek?

Önce Alp Gürkan “Başbakanla hayatımda ilk defa el sıkıştım. Bilgi verdim. Daha evvel veya sonra hiçbir ilişkim olmadı. Kendisini hiç tanımam, hiçbir ilişkimiz yoktur.” dedi.

Sonra da Başbakan Erdoğan “Baştan beri neler söylediler ya. Dediler ki ‘bu patron AK Partili’dir. İlk defa o gün orada gördüm. O güne kadar kendisi ile hiç görüşmüş değilim, tanımam, bilmem. Bu şirketin sahibi kimdir bilmem, tanımam” dedi.

Herhalde aralarındaki platonik bir aşk var ki, Alp Gürkan bugün kara toprağa gönderdiği işçilerimizi ,dünlerde AKP mitinglerine gönderiyordu.

Zaten Başbakan Erdoğan’da , Soma faciasının ilk günlerinde “Bunlar olağan şeylerdir” , ” Bunun yapısında fıtratında bunlar var”, ” Hiç kaza olmayacak diye bir şey yok.” sözleriyle Alp Gürkan’a adeta can simidi olmaya çalışmıştı.

Alp Gürkan “Kucağa oturtulmuş” bir patron mu yoksa TÜRGEV’e “Zekat yahut öbür türlü” bağışta bulunan birisi mi yakında bunun kokusu çıkar. Ama şu bir gerçek ki, Alp Gürkan bitik bir işadamı iken AKP iktidarında servetine servet katmış birisidir. AKP’nin oya dönüştürmek için dağıttığı kömürün büyük bir bölümü de Alp Gürkan’ın işlettiği Soma Maden Ocağı’ndan temin edilmektedir.

Başbakan Erdoğan “tanımam” diyor ama neden ihmalleri için Alp Gürkan’a zerre eleştiri getirmiyor ve Soma’da acılar yürekleri yakarken ,feryat-figan arşa yükselirken tebessümle elini sıkıyor. Davos’ta Şimon Perez’e karşı oynadığı tiyatronun benzerini dahi oynamıyor? Bu sıcak ilişkinin sebebi nedir?

AKP’nin havuz medyasına sormak lazım ,Alp Gürkan AKP’nin mitinglerine zorla işçi gönderecek kadar AKP sevdalısı bir İsrail’in adamı mı?

O halde ,Recep Tayyip Erdoğan kendinde bulunan ‘Yahudi Cesaret Ödülü’nü alsın Alp Gürkan’a takdim etsin… Böyle daha anlamlı olmaz mı?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.