Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Az Bulutlu

Biraz Eren Ol, Biraz Erdem Sahibi Ol!

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
13.07.2015
A+
A-

Eren Erdem eskiden Aydınlık’ta yazıyor, Ulusal Tv’de program yapıyordu. Şimdi CHP İstanbul milletvekili oldu, CHP’nin yayın organı Yurt gazetesinde yazıyor, Halk Tv’de de program yapıyor. Bu süreçte de birçok kişi gibi, o da MHP ile ilgili algı çalışmalarına büyük hız verdi. CHP’deki yeni misyonu herhalde bu olacak. Eskiden MHP’nin ismini ağzına almıyordu. Şimdi ise MHP olmadan cümle kuramıyor. MHP’yi eleştirmek elbette kendisinin demokratik hakkıdır. Ama iftira, manipülasyon, yalan, takıntı, saplantı bu eleştirilerini beslerse “orada dur bakalım” deme hakkı da biz Türk milliyetçilerine, Ülkücülerine düşer.

Bugün CHP’nin yanlış politikalarını meşrulaştırmak için MHP’ye saldıran Eren Erdem geçmişte PKK’nın yayın organı Özgür Gündem’deki röportajında “AKP-CHP kavgalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna “Ekonomik ve politik duruşları aynıdır. Elbiseleri farklıdır; birisi sarık giyiyor diğeri fötr şapka takıyor. Başka da bir fark yok. Aslında çift kutuplu gözüken ama tek kutuplu bir toplum yaratıldı. Her iki kutup da aynı kutba hizmet ediyor. Laiki de, dincisi de aynı çanağa su taşıyorlar. Bunun nedeni de asimilasyon politikalarıdır. 11 Eylül sonrası biçimlenen bölge politikalarıdır.” şeklinde cevap veriyordu. Ama şimdi CHP milletvekili oldu.

Eren Erdem, yer aldığı medyanın gazete, televizyon, sosyal paylaşım alanlarını MHP’ye saldırmak için kullanırsa, ona hatırlatmalar yapma vazifesi de bize düşüyor.

Geçtiğimiz günlerde gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP milletvekili Eren Erdem, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, “Koreli ile Çinli’yi ayırt edecek özellik nedir?” şeklindeki espirili ifadesine yönelik görüşlerinin sorulması üzerine “Sokakta Çinli avına çıkıp kazayla Korelileri döven bu arkadaşların, Meclis Başkanlığı seçimlerinde, genel seçim boyunca afiş afiş eleştirdikleri anlayışın adayını seçtirmemek için aynı oranda gayret göstermesini beklerdim” karşılığını vermiş. Televizyon konuşmalarında da MHP’yi bu konu üzerinden “Irkçılıkla” suçlamıştır.

Oysa MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Koreli ile Çinli’yi ayırt edecek özellik nedir?” ifadesini, röportajı yapan Ahmet Hakan şu sözlerle izah etmişti:

“KORELİ ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir? İkisi de çekik göz…” dedi ya…

Herkes Bahçeli’ye yükleniyor.

Hakkaniyet adına şu açıklamayı yapmak boynumun borcudur.

Bahçeli….

“Çinli ve Koreli… Çekik göz… Ne farkı var…” derken…

– Gülümsüyordu.

– Espri yapıyordu.

– Olayla dalga geçiyordu.

– Abartılmaması gerektiğini vurgulamak istiyordu.

– Olaya tamamen mizahi yaklaşıyordu.

Vurguları, mimikleri, gülümsemesi, alay ettiğini belli eden yüz ifadeleri falan…

Kâğıt üstündeki yazıya yansımayınca…

Herkes olayı fazlasıyla ciddiye aldı.

Kısacası…

O bir şakaydı. ”

***

“Sokakta Çinli arama” cümlesi, iddiadan öte büyük bir iftiradır. MHP için ne böyle bir mesele, ne de böyle bir iftiranın muhataplığı söz konusudur. MHP sadece Doğu Türkistan davasına sahip çıkmakta ve demokratik hakkını kullanarak bu davaya dikkat çekmektedir. Yapılan provokasyonların MHP ile bağı yoktur. Zaten MHP Lideri Devlet Bahçeli’de bunların provokasyon olduğunu ifade etmektedir.

Ama Eren Erdem bu konuda laf olsun, torba dolsun misali konuşup, yazmaktadır. Son zamanlarda tüm yazılarını MHP içerikli yazmakta ama saçmalamanın da büyük bir kabiliyet gerektirdiğini de bizzat göstermektedir.

Türkiye’de ırkçılık yapmakla suçlanacak en son lider, Devlet Bahçeli iken, onu “Irkçılıkla” suçlayıp, PKK gibi terör örgütüne ve uzantılarına sempati ile bakıyorsan, sorgulanması gereken budur Eren Erdem!

Her türlü provokasyon karşısında milli set olmuş MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye “Irkçı” suçlaması yapan Eren Erdem’e “ROJ TV’den teklif gelse, orada program yaparım.” demesinden dolayı “PKK’lı Eren Erdem” desek nasıl olurdu?

Yurt gazetesindeki köşesinde de “MHP, halk iradesine tamamen sırt dönmüş, sokakta Çinli aramayı, ülkeyi Erdoğan rejimine teslim etmekten daha önemli gören bir noktada durarak, adım adım Erdoğan planını işletmektedir.” diyerek MHP’nin TBMM Başkanlık seçimindeki tavrına vurgu yapıyor ama Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasağını kaldıran ve bunu “Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasağını kaldırmaya destek vermekle kendimle iftihar ediyorum” diyerek övünç haline getiren Deniz Baykal’ın CHP’nin TBMM Başkan adayı olduğunu unutuyor. MHP kendi adayını son tura kadar desteklemiş, AKP ve CHP’nin adayını yanlış bulduğu için her iki adaya da oy vermemiş, belirleyici turda oy kullanmamıştır. 2007 yılında, 2011 yılında TBMM Başkanlık seçimi tavrı neyse 2015 yılında da aynısını uygulamıştır. CHP, 2007 yılındaki TBMM Başkanlık seçiminde bizzat AKP’nin TBMM Başkan adayına oy vermiştir. Eren Erdem biraz CHP’nin çok yakın tarihini araştırarak, yazılar yazmalı ve konuşmalıdır. PKK kendisine çok sempatik gelebilir ama MHP “PKK ile birleşip CHP’nin adayını seçti” yaftasını alamayacak kadar hassas ve titizdir. Eren Erdem, halk iradesinden bahsediyorsa %41 oy alan AKP’nin adayının, 258 oyun diğer partilere sayısal çoğunluğundan dolayı TBMM Başkanlığını son turda kazandığını da görmelidir.

PKK son günlerde yine kudurmaya başlamıştır. Askere ve polise saldırıları artmış, iş makine ve araçlarını yakmaya başlamıştır. AKP’nin büyütüp-beslediği HDP işte bunlara sözcülük yapmakta, CHP ve Eren Erdem gibi zihniyetlerde bunları meşrulaştırma çabası vermektedir. İmralı ve Kandil’den talimat alarak, terör örgütünün kucağında oturarak siyaset olmaz. Zaten HDP’nin varlığı Anayasa maddelerine aykırıdır. Türk Devleti, devlet işlevini yerine getirse zaten HDP’nin varlığı yasalara göre mümkün değildir.

Gerçi CHP’nin yeni milletvekili olan Eren Erdem’in geçmişteki “Türkiye’nin anayasasında Kürtçe olmasın! Ama Türkçede olmasın. İstiklal Marşında TÜRK kelimesi geçmiyor.” şeklindeki sözlerine bakınca AKP-HDP gibi düşünceler taşıdığını görüyoruz. Eren Erdem’in yine geçmişte söylediği “Türk-Kürt savaşını körükleyen orduyu protesto ediyorum” sözleri, aynı zamanda PKK’nın vahşetlerini görmeyip, vatanı savunan orduyu suçlaması zihniyetine ışık tutmaktadır.

Eren Erdem MHP ile uğraşmak yerine, dağınık ve paçoz zihniyetini düzeltme yoluna gitmelidir.

Recep Tayyip Erdoğan gibi, HDP gibi, AKP gibi “Bu ülkede Kürt sorunu var” diyen Eren Erdem’in durduğu yer bellidir. Oysa bu ülkede terör sorunu vardır. Eren Erdem gibilerde işte bu yüzden MHP’nin duruşunu anlayamaz. Zaten “AKP-CHP” için bir zamanlar “Politik duruşları aynı, aynı çanağa su taşıyorlar” diyen biri, bugün elbette CHP milletvekili olduğu için aynı duruşu sergileyecektir.

O yüzden durduğu yeri bilerek, biraz “Eren” olmasını, biraz “Erdem” sahibi olmaya çalışmasını tavsiye ediyoruz.

 

YILDIRAY ÇİÇEK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.