Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak

Bir Nazım varmış

25.09.2018
A+
A-

Yalta şehrinde yapılan ARTEK kampında Nazım Hikmet’in yaptığı konuşma. Bakın nasıl övgü dolu, Türkiye’yi yerden yerlere vuran bir konuşma:

“İşte, çocuklar, deniz orada. Denizin öbür tarafında benim memleketim, Türkiye. Orada ARTEK yok, orada piyoner kampı yok. Orada Türk halkının çocukları çok kötü yaşıyor. Çok küçük yaşlardan itibaren çalışmaya başlıyorlar. Örneğin sen yakışıklı, senin yaşındaki çocuklar fabrikalarda çalışıyor. Günde 12 saat. Sizin yaşınızda ki kızlar da çalışıyor. Fabrikalarda, tarlalarda… Çoğunluğu okuma yazma bilmiyor. Hatta ömürlerinde defter, kitap, alfabe nedir görmemişler. Çocuklarımız, Türk halkının çocukları açlık çekiyor.

Hatta çok erken yaşlarda çeşitli hastalıklardan ölüyorlar. Doğru dürüst hastane yok. Peki neden böyle? Neden çocuklarımız bu kadar kötü yaşıyor? Çünkü bizde Amerikan emperyalizmi hüküm sürüyor. Ve onların yerli işbirlikçileri. Ama sadece Türkiye’de böle değil bu. Pek çok başka ülkede de böyle, Avrupa’da, Asya’da, Afrika’da… Kapitalistlerin ve Amerikan emperyalizminin hüküm sürdüğü kapitalist ülkelerde…

Orada çocuklar çok kötü yaşıyor. Peki ya siz nasıl yaşıyorsunuz burada? İyi! Daha iyi olamazdı. Ee şimdi neler yapıyorsunuz?

Her şeyi.

Dinleyin sen nerelisin?

–Komsomolsk’tanım.

Ya sen.

–Almatı.

Ya sen ya sen

-Ulan-Ude.

Desenize tüm Sovyetler Birliği burada toplanmış. Çocuklar yaşadığınız mutlu hayat dünyanın diğer çocuklarının yaşadığı hayatla kıyaslanamaz. Çünkü sizinle bizzat yoldaş Stalin ilgileniyor.”

(Kırım`ın Gurzuf ile Yalta şehirleri arasında yer alan Artek, 16 Haziran 1925`te veremli çocukların tedavi göreceği sanatoryum olarak faaliyete girdi. Daha sonra çocuk kampı olarak çalışmaya başladı. SSCB döneminde çocuk kamplarından en büyüğü, en prestijlisi, en ünlüsü Artek idi. Oraya ancak en başarılı öğrenciler, tüm notları pekiyi olanlar gidebiliyordu. Ayrıca yurt dışından en prestijli konuklar orada ağırlanırdı. Sovyetler Birliği`nin dağılmasının ardından Ukrayna bu kompleksin korunması kararını aldı, daha sonra bölge UNESCO`nun himayesi altına girdi.)

İşte sempatik idolünüz önce Stalin’i öven şiir yazar

“İlk önce kim kime

Metin ol kardeşim diyecek

İlk önce kim kime

Başsağlığı dileyecek

Hepimizindi o

Hepimizindir

Yoldaşlarım

Acınızı duyuyorum sizin kardeşleriniz gibi tıpkı

Kardeşlerim

Hüngür hüngür ağlamak geliyor içimden.”

Kruşçev, Stalin’i tarihin en kanlı diktatörlerinden biri ilân etti. Kemiklerini mezarından çıkarıp attırdı ve bütün şair ve yazarlara, Stalin’in zulmünü anlatacaksınız diye emretti. Nâzım, bu sefer Stalin yoldaşı yerden yere vurdu.

“Yok oldu bir sabah

Yok oldu çizmesi meydanlardan

Gölgesi ağaçlarımızın üstünden, çorbamızdan bıyığı, odalarımızdan gözleri

Kalktı göğsümüzden baskısı binlerce ton taşın, tuncun, alçının ve kâğıdın.”

Moskova’ya olan hayranlığını da şöyle dile getirmiştir Komünist Nazım:

“Altın aynalarda Moskova şehri.

Moskova evim, Moskova odam.

Moskova 19 yaşım, 60 yaşım, Moskova öğretmenim, yoldaşım,

Moskova seni armağan etti bana.”

Böyle diyordu komünist Nazım önce övdüğü adama, sonra emir gereği yeren, gediğinde de yerini öpüp şiir yazdığı yere vatanım diyen bir karışık Nazım Hikmet. Bu komünist vatansızları övüp, büyük şair diyenler, büyük satılmış deseniz daha çok yerinde olur.

Sağlıcakla kalın!

FİKRİ ATILBAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.