Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Bir Başbakan , Kaç Erdoğan

09.06.2013
A+
A-

MURAT İDE

Balkon konuşması bekliyordu Türkiye, yurda dönüşünde.. Beyhude bir beklentiydi.. Nitekim, kendisini tanıyanları şaşırtmadı Başbakan Erdoğan, milletin 3’te 2’sine kafa tuttu.. Çünkü Türkiye’ye ayak basana kadar, “Goygoyculardan”, son 2 yıldır ona ciddi hatalar yaptıranlardan aldı bilgiyi, onlar besledi Başbakan’ı..

Artık “Asker” yok öcüler arasında.. Bürokrasi yok.. Yargı yok.. Derin devletse mevzu, “Mağma tabakasına kadar indiler, elde bir şey yok..:)” Daha Başbakan havadayken, mağduriyet edebiyatı yapabileceği yeni düşmanı, “Gazetecilik mesleğine sızmış spekülatör” Yiğit Bulut fısıldadı kulaklara; FAİZ LOBİSİ..

Şimdiiii; Başbakan’ın otobüs konuşmasındaki bir bölüme dikkatinizi çekmek istiyorum.. Şöyle sesleniyordu “Yeterince bindirilemeyen” kıtaya;

-Biiiiz, faiz lobisine rağmen bügunlere geldik..

Ne anlarsınız bu sözlerden? Aklı başında herkes, “Başbakan faiz lobisiyle mücadele etmiş bugüne kadar” diye yanıtlayacak soruyu.. E buyrun o zaman devamına kulak verelim yine;

-Bunlar var ya bunlar.. Bize gelip ‘Sizin döneminizde 4 kat 5 kat büyüdük” diyorlardı..

Hadiiii, hepimiz yanıldık işte.. Cevap yanlış.. Ve bu yanlış tek başına bir yığın doğruyu heba ediyor.. Sorularım var;

– Sayın Başbakan, bu lobinin işadamları ile nasıl bir mücadele verdiniz ki, iktidarınızda 4-5 kat büyümüşler?

-“Sizin döneminizde büyüdük” demelerini hep “Ekonomik istikrar” göstergesi olarak sunmadınız mı millete? Bu palazlanmalar ekonomik büyümenin göstergesiyse, palanlananlar şimdi niye tu kaka?

-Siz ekonominizi “Sıcak para” üzerine kurmuşken, yılbaşında 1 milyon dolarla gelen dünyanın büyük faizcileri, borsacıları, yıl sonunda 1 milyon 650 bin doları alıp giderken neden mutluydunuz? Madem bu lobi, bu cephe bu kadar kötüydü, 11 yıldır niye kol kolasınız.. 11 yıldır Türkiye’yi, faizciler, borsacılar, sıcak paracılar için, neden cennet haline getirdiniz?

Bugün yeni bir öcüye ihtiyacınız var ve 11 yıldır pohpohladığınız rantiyeyi buldunuz öyle mi? O rantiye ki, Türkiye’ye öyle ya da böyle 100 milyar dolar civarında sıcak para sokmuş ve hiçbir artı değer üretmeden, iliğimizi kemiğimizi sömürüyor.. Siz Cari açığınızı o paralarla finanse ediyor, Türkiye ekonomisi büyüdü masalını o paralar üzerinden yapıyor ve milletinize kağıt üzerinde daha kolay yalan söyleme imkanı buluyorsunuz..

Bir anlamda can simidiniz rantiye.. Ve bugün kötü öyle mi? Neden?

Bugün yeni bir öcüye ihtiyacınız var.. İktidarınız mağduriyetten beslendiği için yeni bir sahte kavgaya ihtiyacınız var.. Bunun için de 11 yıldır besleyip büyüttüğünüz, ayakta kalmanızı sağlayan, TEĞET geçirmenizi sağladığını gururla söylediğiniz bu rantiyenin paracıkları, şimdi sizi yemeye çalışıyor öyle mi?

Yine doğru söylemiyorsunuz.. Beraber emdiniz bu milletin kanını.. Onlar kan emdikçe daha çok istediler.. Sadece para değil, AÇILIM istediler, SÜREÇ istediler.. Vakıflarıyla, strateji gruplarıyla, içeride “HAİN” peşine düşen avcılarıyla yüklendikçe yüklendiler..

Onların paralarıyla yürüyünce, onların mantığına da esir oldunuz.. Haklı olduğunuz nokta şu;

Bugün millet ilk kez böylesine itiraz edince, siyasetin gerçekleriyle yüz yüze gelince, tanımazlar sizi vallahi, satarlar.. Vereceğiniz kadar verdiniz.. Alacakları kadar aldılar.. Öyle saçılıp savruldu ki memleket, kartın limiti doldu sayın Başbakan.. Yeni bir kart arıyorlarsa eğer, kusura bakmayın, işin doğası bu.. Üstelik eski kartın “SON KULLANMA TARİHİNE” dikkat.. Yine rantiyenin kapısını çalacaksınız, mecbuuuur.. O yüzden sözlerinize dikkat edin derim, incitmeyin dostlarınızı.. Ama hayatın bu gerçeğinde, haklı olsanız da, alet olduğunuz için suçlusunuz..

YARANAMADILAR GİTTİ

Başbakan’ın sözlerinden, bir banka genel müdürü de nasiplendi.. O banka genel müdürü, aynı grubun televizyonuna tepki gösteren “ÇAPULCULAR” mevduatlarını çekip, kredi kartlarını iptal ettirmeye başlayınca panikledi ve destek açıklamaları yaptı.. Ve otobüsün üzerinden onu da tehdit ettiniz.. Aslında ondan çok patronu Ferit Şahenk’i..

İyi ama daha ne yapsın Ferit bey? Açılım toplantınıza koşarak geldi,önünüzde eğildi, biat etti, medya imparatorluğunu emrinize amade etti.. Siz açılalım dedikçe, onun ekranı açılıp saçıldı.. Ticareten açtıkça açtınız önünü.. Yepyeni sektörlere soktunuz, büyüttünüz..

O grup size öylesine bağlılık gösterileri yaptı ki; televizyonunda haber merkezinin başına, çok sevdiğiniz eski Başbakanlık muhabirini oturttu.. Sizi az da olsa rahatsız edecek bir başlık attığı için, televizyonun haberinin patronunu işten attı.. “Ha” dediğiniz yerde han yaptırdı, hamam yaptırdı.. Ailenizin DJ’yi Gezegen Mehmet’i bağrına basıp, satın aldığı televizyonun başına getirdi.. Tek bir haberinde, tek bir yorumunda size laf ettirmedi.. Ama yine de yaranamadı..

Sadece rantiye değil ki.. Ya da sadece Ferit Şahek değil ki, işte SABANCI ailesine de çaktınız lafı.. Halbuki “SEZEN AKSU” kadar açılımcı oldu “GÜLER SABANCI.” Elinde şarap kadehiyle nasıl da övgüler yağdırdı.. Olmadı, ilk virajda onu da savurdunuz..

Bir başka örnek, Cem Boyner.. Eşi Ümit Boyner saçını süpürge etti sizin için.. Beyefendi zaten yıllardır uzaktan aşığınız.. SOROS ile birlikte ne hayal ettiyse siz yerine getirdiniz.. O hayran olmasın da kim olsun.. Ama “Taksim’e AVM yapılırsa markalarım orada mağaza açmayacak” deyince, bunca emeğini harcadınız iki cümlede..

Dedim ya, hayat bu.. Türk burjuvazisi her burjuvazi gibi oynaktır.. Bu doğasında vardır.. Amacı kardır ve onu elde edebilmek için de pozisyon almak zorundadır..

Sayın Başbakan, bu satırların yazarı bu garip vatandaşınız, birkaç ay önce televizyondaki programında size şöyle seslendi;

-Sayın Başbakan, çevreniz tuzaklarla dolu.. Sizin düşüp düşmemeniz derdim değil, kendi düşen durumu.. Ama memleketi de bu tuzaklara çekiyorsunuz.. Ve şunu bilin, bugün ağzınızın içine bakanların hemen hepsi, ilk sallantıda size ilk terk edenler olacak.. Güvenmeyin onlara.. Hele meslektaşlarıma yani gazetecilere.. Sakın güvenmeyin.. Onlar siz cezaevindeyken 28 Şubatçıları alkışlıyorlardı.. Bugün onlar içeride diye sizi alkışlıyorlar..

E buyurun işte, Tunus’a gittiniz, arkadanızdan “KARDEŞİNİZ” dahil, film çevirmeyen, ağız değiştirmeyen kalmadı..

YAV NOLDU BU AKİLLERE?

Hele bu (S)Akilleriniz var ya, oy oy oy.. Alayı meydanda.. Üç gün önce ne dedim;

-ALTIMIZDAN memleket çekilirken alkış tutanlar, ÜZERİNDEKİ ağaç için feryat ediyor.. Söyler misiniz, samimiyet bunun neresinde..

Herkesin bir hesabı var sayın Başbakan.. Siz, 11 yıldır sayenizde büyüyenler, servetine servet katanlar ile kavga ettiğiniz yalanını söyleyeceksiniz.. Onlar, üç parça menfaat gördükleri zaman sizi satacak.. Daha dün, her şeyi çok iyi bildiklerine inanıp sahaya sürdüğünüz akiller, bugün meydanlara çıkıp karşınıza dikilecek.. Ve siz onlara dün överken, bugün geri zekalı muamelesi yapacaksınız..

Oyunun fırsatçı aktörlerinin tavrı böyle akıp gidecek..

Peki Türk milleti ne yapacak? Artık kirli işbirliklerini daha iyi görecek.. Siz rantiyeye laf çakıyorum sanırken, onlar rantiyenin sizin sayenizde, üstelik sizin itirafınızda olduğu gibi nasıl büyüdüğünü görecek.. Ve hep sandık diyorsunuz ya, sayın Başbakan, acele etmeyin, o sandık10 ay sonra gelecek..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.