Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü’den ‘pazartesi’ uyarısı: Salgın bitmedi devam ediyor

Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü’den ‘pazartesi’ uyarısı: Salgın bitmedi devam ediyor
04.05.2020
A+
A-

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından vatandaşları rehavete kapılmamaları konusunda uyardı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından vatandaşları rehavete kapılmamaları konusunda uyardı. Pazartesi gününü işaret eden Özlü, “Salgın bitmedi devam ediyor. Tedbirlere uyarsak normal hayata dönüşümüz daha kısa zamanda olacaktır” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 31 şehirde, 1-3 Mayıs tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sona erdi.

Yasağın sona ermesinin hemen ardından Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Twitter hesabından bir paylaşım yaparak vatandaşları “pazartesi” konusunda uyardı.

TEDBİRLERİ GEVŞETMEYELİM

 

Sokağa çıkma kısıtlamasının bittiğini ama virüsün bugün bin 670 kişiye bulaştığını ve 61 kişinin yaşamını yitirmesine neden olduğunu belirten Özlü, paylaşımında “Salgın bitmedi devam ediyor. Eğer pazartesi sabah her şey normale dönmüş gibi sokaklarda, pazar yerlerinde ve marketlerde kalabalıklaşma olur ve sosyal mesafeyi korumazsak tekrar yukarıya doğru çıkışı bir hafta 10 gün sonra görebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Özlü, tedbirlere uyulması halinde normal hayata dönüşün daha kısa zamanda olacağını belirterek, şu ifadeleri kaydetti

“Acele edersek, geç kalırız; daha uzun süre evlerimizde kalırız. Biraz daha sabredelim. Tedbirleri gevşetmeyelim.

65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki yurttaşlarımızın bir an önce dışarı çıkabilmeleri için hepimizin tedbirlere uyması gerekiyor. Onlar evden çıkmayarak bize yardımcı oluyorlar. Biz de sosyal mesafeyi koruyarak onların zahmetlerini boşa çıkarmayalım.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.