DOLAR 5,9468
EURO 6,6695
ALTIN 290,1
BIST 114.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Yağışlı

Besleme ve yanaşmaların hali

02.02.2015
62
A+
A-

Herkes aynı şekilde düşünmek zorunda değildir, ama düşündüğünde ve söylediğinde samimi ve kararlı olmak zorundadır. Kurulan menfaat düzeninden pay alabilmek için aklını, vicdanını, ahlakını ve hatta imanını kiralık verip, sonra da ahkam kesenlerin ne kadar çoğaldığını ibretle ve hayretle görüyoruz. Bunlara yandaş demek, kendileri için büyük iltifat olacaktır. Zira, yandaşlık bir tercihtir. Kendi anlayışınıza uygun bir siyasi partiye yandaş olabilirsiniz. Bunların içinde çok az sayıda da olsa, bu sınıfa konulabilecekler bulunabilir ki, hiçbir ortak yanımız olmamasına rağmen, yine de kendilerini değerlendirmemizin dışında tuttuğumuzu en başta belirtelim. Ama genel olarak bunların ki yandaşlığın çok ötesindedir. İnanmadıkları halde menfaatten pay kapmak için yanaşmış ve bunun karşılığında da beslenmişlerdir. Maddi olarak beslenmişlerdir, bulundukları yerlere havadan indirilerek beslenmişlerdir ve hayal bile edemeyecekleri imkan ve yetkilere kavuşarak beslenmişlerdir. Bu sebeple bunlara yanaşma ve besleme demek çok daha doğru olacaktır.
Menfaat ortaklığı
Her zaman söylediğimizi bir defa daha tekrarlayalım. AKP bir siyasi parti değil, toplama bir menfaat ortaklığıdır. İdeolojisi ve yönü olmadığı gibi, köklü, samimi ve kararlı bir kadrosu da yoktur. Bugün AKP’yi oluşturan kadroların tamamı bir zamanlar başka görüşleri savunuyor, başka siyasi partilerde yer alıyorlardı. Buna en tepedekiler de, en alttakiler de dahildir. AKP sonrasında da yine herkes kendi yoluna gidecek ve darmadağın olacaklardır. Zira, menfaatin nasıl paylaşıldığını, aralarında kavga çıktığı zaman nelerin olduğunu, AKP ile Cemaat arasında yaşananlar sırasında sadece Türk milleti değil, bütün dünya büyük bir şaşkınlıkla izlemiştir.
Tek ölçüleri var
Her meslek grubu içinde menfaatten pay alabilmek için hayatı boyunca savunduklarını bir kenara bırakıp, özellikle Recep Tayyip Erdoğan etrafında toplanan yanaşma ve beslemeler bulunduğu aklı başında herkesin malumudur. Ancak, biz kendi mesleğimiz gereği, medyada olanları biliyor ve izliyoruz. Tamamı haram havuzlarında toplanan paralarla ele geçirilen medyada görev alan bu takımı ikiye ayırmak doğru olacaktır. Birinci grupta, daha önce söylediklerini, yazdıklarını, savunduklarını bir kenara bırakıp, keskin ve ani bir dönüşle AKP yanaşması olanlar var. Bunların birçoğunu yakından tanıyoruz. Ne hayat tarzları, ne düşünce yapıları, ne gelecek hesapları AKP ile asla uyuşmaz. Ancak, AKP’yi bir ganimet saymışlardır. Daha önce yazdıklarını, savunduklarını inkar etmiş, AKP tetikçiliğine soyunmuşlardır. Düşünmezler, araştırmazlar ve itiraz etmezler. Kendilerine çok ters, çok aykırı gelse de AKP düzenini millete hazmettirmek için seferber olurlar. Tek ölçüleri, tek kriterleri, tek doğruları AKP’nin menfaatleri ve Recep Tayyip Erdoğan’ın söyleyip, yaptıklarıdır. Ondan aldıkları işaretle anında harekete geçer, hep bir ağızdan aynı şeyleri söyleyip yazarak, hazmettirme operasyonunu tamamlarlar. Haram havuzunun gazetelerine bakın, ne demek istediğimi çok daha kolay anlayacaksınız.
Cemaat örneği
Sayın Erdoğan bugün çözüm diyor, bunlar herkesten önce çözümcü oluyor. Yarın sabah kalksın, “bu çözüm meselesinde yanlış yaptık. Bugüne kadar söylediklerimizi bir kenara bırakıyor ve bu çözüme son veriyoruz.” Desin, tamamı aynı anda çözümün ne melun bir şey olduğunu anlatmaya başlar. Hepsi başkanlık sistemi savunucusu kesilmiştir. Yarın Erdoğan, bu sistemden vazgeçtiğini ve parlamenter sistemin devamından yana olduğunu söylesin, tamamı başkanlık hücumlarında en başa geçer. Bunun ispatı cemaatle yaşananlardır. 17-25 Aralık öncesinde Erdoğan cemaat için övgüler diziyordu, bunlar için de cemaat kutsal ve dokunulmazdı. Erdoğan cemaati hedefe koydu, bu güruh söylemediğini, yazmadığını bırakmadı.
Hepsi itirafçı olacak
Bunları yaparken, bir taraftan da “ne olur ne olmaz” diye kendilerine göre tedbir alırlar. Bugün yaşadıklarını, gördüklerini, duyduklarını daha sonra kullanmak için bir yerlere not alıyor olmaları kuvvetle muhtemeldir. AKP sonrasında her kim iktidara gelirse, anında çark edip o partinin savunuculuğuna soyunacaklardır. Bugün tutukları notları da kitaba dönüştürerek, hem AKP’li olmadıklarını ispat etmeye çabalayacak, hem de buradan yeni bir menfaat elde etmeye uğraşacaklardır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, AKP döneminin vurgun, soygun, yalan ve ihanetlerinin en büyük şahidi ve itirafçısı bunlar olacaktır.
AKP türedileri
AKP yanaşması ve beslemelerin ikinci grubunda ise nereden çıktıkları, nerede yetiştikleri, ne zaman gazeteci oldukları belli olmayan, ama özel bir şekilde seçilip piyasaya sürüldükleri anlaşılan ve hiçbir kural, hiçbir ölçü, hiçbir sınır tanımayan, ahlakı da, mesleği de, hatta insanlığı da yerle bir eden türediler yer alıyor. Türkiye ve İslam dünyasıyla olan hesaplarını tamamlamak için AKP’yi planlayıp piyasaya sürenlerin, bunları da planladıkları, hazırladıkları ve piyasaya sürdükleri anlaşılıyor. Savundukları her şey kendi güdük zihniyetleri ile sınırlıdır. Özellikle din istismarında çok uzmanlaşmışlardır. Özgürlük masalları anlatır, kendilerinden başka hiç kimseye neredeyse hayat hakkı bile tanımazlar. Bu düzenin devam edebilmesi için feda edemeyecekleri hiç ama hiçbir şey yoktur.
Hesaba katmadıkları şey
Bu yanaşma ve besleme takımının nasıl bir ruh hali içinde olduğunu, vicdanları ile baş başa kaldıkları zaman kendi durumlarını kendilerine nasıl anlattıklarını gerçekten çok merak ediyorum. Unuttukları veya hesaba katmadıkları bir şey daha var. Mahkeme kadıya mülk değil. AKP’nin de bir gün mutlaka sonu gelecektir. AKP sonrasında bunların ne yapacağını, ne diyeceğini ve daha da önemlisi söylediklerine kimin inanacağını, itibar edeceğini gerçekten çok merak ediyorum.

Orhan karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.