Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Belki De Kasırgalar Trump’ın Sonunu Getirecektir

17.09.2018
A+
A-

Bir tabiat olayı diye tanımladığımız ve öyle kabul ettiğimiz bir tabiat olayı Amerika’da feci bir şekilde sürüyor. İlginçtir kasırganın yarattığı olumsuzluklar Trump’ı ürkütmüş. Çünkü bu kasırganın götürdükleri ile Trump’ın imajının sarsılacağı malum. İşte deli düvel bu yaşanan tabiat faciasından korkmaktadır.

Yaşanan facianın Trump’ın siyasi imajına zarar vereceği endişesiyle “panik” içerisinde yaşıyormuş. Çünkü bu kasırganın yarattığı olumsuzluklar Trump’a siyasi fatura olarak çıkarılabilir. Bu yüzden ülkede yaşanan Florence Kasırgası ülke siyasetine ortalığı karıştıran bir bomba gibi düşmüş bulunmaktadır. Trump bu sebeple kasırganın vurduğu bölgeleri ziyaret ederek, felaketin etkileriyle imajı üzerinde oluşması muhtemel olumsuzlukları yok etmeye çalışmaktadır. Bu nedenle felaket bölgelerini ziyarette bulunacaktır. Bu ziyaretteki amaç üzerinde oluşacak muhtemel olumsuz yargıların önünü kesmek içindir.

Felaketin yaşandığı bölgeler Güney ve Kuzey Carolina eyaletleri Trump’ın başkanlığa gelirken birinde 54.9 diğerinde 50.5 oy alarak iktidara geldiği yerlerdir. Virgia ise yüzde 45 ile Hillary Clinton’un altında oy aldığı yerdi.

Aynı şekilde geçen sene Porto Riko’da yaşanan Maria Kasırgasından sonra bölgeye yapılan yardımların geç ve sınırlı olması nedeniyle yapılan eleştirilerin Trump’yakasını bırakmadığı görülmektedir.

Bu yaşanan bu felaketler neticesinde Demokrat partili siyasetçiler, iklim değişikliğini inkar eden ve bu alanda yapılan çalışmalardan çekilen Trump’ı eleştirmektedir. Bu alandaki çalışmaları ile bilinen Amerikan Başkan Yardımcısı Al Gore “Bazı insanlar gerçekten iklim değişikliği gerçeğini inkar edebiliyor. Geçen sene Porto Riko’daki Maria Kasırgasından 3 bin kişinin ölümünü inkar etmek biraz daha zor” yorumuyla Trump’ı eleştirdi. Demokrat partili John Kerry ise Trump’ın geçen sene Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararını “Bir Amerikan Başkanının tarih boyunca attığı en sorumsuzca adım” olarak nitelendirdi.

Demokrat partililer Trump’ı “yeşil enerjiye” geçişi engellemek isteyen inkarcı’ların sözünü dinlemekle eleştirdi. Gökten Mehdi’nin ineceğine inanıp büyük savaşın oluşması için hazırlık yapan Evangelist Trump bu yaşanan tabiat olaylarını inkara kalkıştı. 2017 yılının mali yükümlülüklerini gerekçe göstererek iklim değişikliğine karşı mücadele için ekonomik dönüşüm hedefleyen Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmişti.

Florence Kasırgası’ndan dolayı 3 eyalet de 3 gün içinde 8 aylık yağmur yağması bekleniyor. Kasırgadan kaynaklı deniz yükselmesinin 4 metreyi geçebileceği konusunda uyarı yapan Ulusal Kasırga Merkezi suların kıyıdan 3.5 km kadar içeri taşınabileceği uyarısında bulundu. Merkez ayrıca “Hayatı tehdit eden su baskınları günlerce sürebilir” diye ikazda bulundu. Yaklaşık 650.000 kişinin elektriksiz kaldığı Kuzey Carolina’da dünden itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Amerikan Üniversitelerinin yaptığı araştırmaya göre iklim değişikliğinin Florence Kasırgası’nın normalden yüzde 50 daha fazla yağış bırakmasına neden olduğu sonucuna vardı.

Bu yaşanan kasırgalar Trump’ın haksız yere İklim Değişikliği anlaşmasından çekildiğini tüm dünyaya göstermiş olmasına rağmen yaşanan felaketler inşallah aklını başına getirir. Ortadoğu ile beraber dünyayı zehir eden Trump kendi ülkesinde yaşanan tabii felaketten dolayı “panik” duruma düşmüştür.

Belki de bu kasırgalar Trump’ın sonunu getirecektir.

Sağlıcakla kalın!

FİKRİ ATILBAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.