DOLAR 5,7497
EURO 6,3895
ALTIN 273,4
BIST 108.659
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

Belediye observer dinleme aracını ne yapar?

01.11.2013
62
A+
A-

NEVAL KAVCAR

Hangi belediye başkanında bu dinleme ve takip aracından var? Soru önergesini veren vekil böyle bir iddiayı gündeme getirmiş. Aslında o da değil araştırma komisyonuna ifade veren eski istihbarat daire başkanı ve emniyet eski genel müdür yardımcısı o bilgiyi vermiş. Bunu geçtiğimiz günlerde mutlaka okumuşsunuzdur. Okuduk fakat kimseden bu konu ile ilgili cevap geldiğini duymadığım.

Seçime aylar kala bu konunun mutlaka açığa kavuşması gerekir. Yoksa müessif hadiselerde sorumlu, kayıp observer araçlarını kullanan belediye başkanı ya da her kimlerse ve ona göz yuman iktidar olur.

“2008 Yılında Telekomünikasyon İletişim başkanlığı yetkililerinin, TBMM İnsan haklarını İnceleme Komisyonu’nun yasadışı dinlemelerle ilgili oluşturduğu alt komisyona verdiği bilgilere göre Türkiye’de 11 mobil dinleme aracı bulunmaktadır. Geçtiğimiz Nisan ayında TBMM ‘yasadışı ortam ve Telefon dinlemelerini araştırma komisyonun davetiyle Emniyet istihbarat eski daire başkanı Sabri Uzun ve Emniyet eski genel müdür yardımcısı Emin Aslan da komisyonda dinlenmiştir. Bu komisyona bilgi veren Emniyet eski genel Müdür yardımcısı Emin Aslan da bu mobil dinleme araçlarından bahsetmiş ve “bir büyükşehir belediye başkanının bu araçlardan ‘obersever araç’ birini kullandığını söylemiştir.

Kamuoyuna da yansıyan bu gelişme üzerine, Almanya’dan alındığı belirtilen 11 adet “observer” dinleme ve takip araçlarından 5’nin nerede olduğu bilindiği, 6’sının ise “kayıp” olduğu söylentileri sıklıkla gündeme gelmeye başlamıştır.

Bu çerçevede;

1- Türkiye’de kaç adet “observer dinleme ve takip aracı” bulunmaktadır?

2- Bu araçlar hangi ülke ya da ülkelerden ve hangi tarihlerde satın alınmıştır? Bu alımın maliyeti nedir?

3- Bu araçlar hangi kurumun envanterine kayıtlıdır? Söylendiği gibi bu araçların 6’sının nerede olduğu bilinmemekte midir?

4- Kayıp bir cep telefonunun bile yeri tespit edilip bulunduğu bir dönemde, bu tür araçların kayıp olmasının veya bulunamamasının nedenleri nelerdir?

5- Bu araçlardan en az birinin Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Melih Gökçek tarafından kullanıldığı söylentileri doğru mudur? Eğer bu bilgi doğru ise, bu “observer dinleme ve takip aracı” ya da araçları kimin kararıyla Melih Gökçek’e tahsis edilmiştir? Edilmedi ise observer aracı kullanan Büyükşehir belediye balkanı kimdir?”

(Durdu Özpolat Kahramanmaraş Milletvekili-17652 Sayılı-30 Eylül 2013 tarihli önerge) (1)

***

Kayıp!!! observer araçları birilerini tehdit etmek için mi, serseri mayın gibi ortalarda dolaşıyor acaba?

Eminim ki şöyle bir durdunuz. Bir sürü soru geçti aklınızdan. Yabancı servis ağlarının koca göz ve kulakları tarafından zaten yirmidört saat nefes alış verişimize kadar dinleniyoruz. NATO’nun can evimize yerleştirdiği devasa radarların öncelikle Türk Milletini, TSK’yı gözlemek üzere kurulduğu sır değil.

Dünya’nın Washington tarafından Internet, haberleşme üzerinden izleme, kontrol yaptığı belli. Sırf o sebeptendir ki yıllardır ‘SEÇSİS’le seçim sonucuna gitmeyelim diye feryat ediyorum. Yapılıyor demiyorum, yapılabilir diyorum. Neyse efendim şimdi konumuz farklı.

Belediyelerin elinde olduğu söylenen dinleme araçlarının, belediyecilikle ne ilgisi var? Başka kimlerde var o kayıp denilen araçlardan?

Onbir observer sayısı 2008 yılındaki bir komisyon raporunda olduğundan, geçen 5 yılda daha kaç adet ‘dinleme aracı’ alındı ve nerelerde, hangi görevi yapıyor?

Toplumu dinlemenin amacı sindirmek, korkutmak mıdır? Belediyede olduğu söylenen dinleme ve takip aracının, belediye hizmetleri ile ne ilgisi var?

Güvenlik amacıyla kullanımının dışına çıkmış görüntüsüyle, AKP ipin ucunu kaçırmış mıdır? Toplamda kaç adet olduğunu bilmediğimiz, hadi onbir sayısında karar kılsak bile nasıl olup da o dinleme araçlarının nerde olduğunu güvenlikçiler bilmiyor olabilir?

İthal edilen bu araçların niçin gümrükte karşılığı yok? Devletin resmi alımı dışında mı yapıldı bu alım? Gayri resmi işlerde kullanılacağı için mi gümrükte adı geçmiyor?(2)

Bahsi geçen komisyon niçin bu konuda bir şey yapmamıştır? Bahsi geçen dinleme aletlerinin o komisyonda en eski modellerinden bahsedildiği, yenilerinden, nerde ve kaç adet olduğundan bahsedilmediği doğru mudur?

Konunun muhatabı aslında İçişleri bakanıdır. Kendisi komisyona çağrılmış mıdır? Şu an itibari ile benzeri bir komisyon kurulmasında fayda yok mudur?

O komisyonda Emniyet, MİT ve jandarma o araçların kendilerinde olmadığını söylemiş. Kimde peki?

Observer İngilizceden geliyor. Gözleyen-takip eden gibi anlamı var. Araçta bulunan lazer ışığı ile dinlenecek ortam işaretleniyor ve o noktadaki konuşmalar kaydedilebiliyormuş. Observerlerin kimleri dinlediğine dair daha üst teknik mevcutsa, kayıp araçların kimleri dinlediği ortaya çıkarılamaz mı?

Kim bilir kaç tanesi ortalarda dolaşıyor. MHP Genel Merkezinin yanında böyle bir araç görülmüştü hatırlarsanız? Tabii ki o fonksiyonlu aletlerin hepsi araç içinde olacak diye kayıt yok. Dıştan baz istasyon görünümlü ‘dinleme cihazları’ nerde ya da kaç yerde bulunuyor meselâ.

Gördüğünüz gibi soru çok. Sizinde aklınıza sürü ile gelmiştir. Cevaplarını da bir yetkiliden mutlaka duymak isteriz. Hele ki yaklaşan seçim öncesinde.

Kaynak: (1) http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-32207s.pdf

(2) İzmir Milletvekili Erdal Aksünger

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.