Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Belediye Başkanı Kin Ve Nefret Kustu

25.07.2014
A+
A-

AK Parti’li Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, ‘seçim döneminde sehven verdik’ deyip Özel Sevgi Hendek Eğitim İşletmeleri’nin yurdunu kapattı. Bununla yetinmeyen İnci, kendisine seçimde destek vermedikleri gerekçesiyle Hizmet Hareketi’ne gönül vermiş insanları açıktan tehdit etti, yaşatmayacağını, demirle döveceğini söyledi. İnci “Hendek’de tek bir paralelci bile barınamayacak. Burada kalmaları, yaşamaları ve ticaret yapmaları mümkün değil. Biz sözümüzün eriyiz ve gereğini yaparız. İlk olarak kendimize ve belediyelere ait olan yurtları boşalttırdık. Bu gruptan ve örgütten olanları vatandaşlar da evine sokmayacak. Hiç kusura bakmasınlar, biz mertçe ve delikanlıca seçim öncesi ne dediysek onu yapıyoruz. Zaten Başbakanımız bütün belediye başkanlarına gereğinin yapılması talimatını vermişti. Ben de Başbakanımızın izinden gidiyorum ve kendisi balyozla vuruyorsa ben de demirle vuruyorum. Vurmaya da devam edeceğim.” dedi.

TÜYLERİM ÜRPERDİ, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK, DAVA AÇTIK

Özel Sevgi Hendek Eğitim İşletmeleri’nin avukatı olan 30 yıllık hukukçu Ahmet Akgünler, söz konusu açıklamaları okuyunca tüylerinin ürperdiğini söyledi. Akgünler, “Bunlar facia sözler. Aklım hafsalam almıyor. Bu sözler fiili saldırıya zemin hazırlayabilir. Şikayette bulunmadan bile bu açıklamalar üzerine savcılar harekete geçmeli.” diye konuştu.

Avukat Akgünler, başkanın, yurtları boşaltırması ve kapattırmasının hukuki olmadığını, bu açıklamalarla hukuksuzluğu kendi ağzıyla itiraf ettiğini vurguladı. Başkanın, TCK’nın 216. maddesinde yer alan ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik aşağılama’, 106. maddede yer alan ‘tehdit’, 109 maddedeki ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’, 122. maddedeki ‘ayrımcılık’, 112. maddede yer alan ‘eğitim ve öğretimin engellenmesi’ suçlarını işlediğini belirten Akgünler, suç duyurusunda bulunduklarını, ayrıca tazminat davası açtıklarını kaydetti.

MHP İL BAŞKANI: SEÇİMİN ACISINI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOR

MHP Sakarya İl Başkanı Levent Bülbül ise başkanın açıklamalarının, hukuk ve hiç bir şekilde vicdanla bağdaşmayacağını belirtti. Bülbül, İnci’nin Başbakan Erdoğan’a Hendek’te seçimi yüzde 80 oy oranıyla alacağını söylediğini; ancak seçimi kıl payı kazandığını, bunun acısını yaşadığını dile getirdi. Levent Bülbül,
“Bu acısını Hizmet Hareketi’nden çıkarmaya çalışıyor. Başbakan’a mahcup olunca, bir yerlerden hesap sormaya kalkıyor kendince. Acısını bu şekilde hafifletmeye çalışıyor. Nefret beyanı kullanıyor.” diye konuştu.

CHP Sakarya milletvekili Engin Özkoç ise İnci’nin bu hareketiyle pek çok kutsalı hiçe saydığını vurguladı. Özkoç, şöyle konuştu: “Bir belediye başkanının görevi siyasi görüşüne, düşüncelerine, mensubiyetine bakmadan tüm vatandaşlara eşit hizmet vermektir. Cezalandırmaya hakkı yok. Halka hizmette kutsal bir görevdir. İnci bu kutsalı ayrımcılık yaparak hiçe sayıyor.”

ÇOCUKLARI KORKUTUYOR

Başkan Ali İnci’nin isim vererek hedef aldığı Hendek eşrafından Ahmet Şükrü Usanmaz, çok büyük iftiralara maruz kaldıklarını, bu sebeple avukatı aracılığıyla başkan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Başkanın müesseselerde kalan öğrencileri de korkuttuğunu belirten Usanmaz, şunları söyledi: “Bu dönemde ben ‘Başbakan’ın’ izindeyim diyor. ‘Bütün evleri de elimden gelse her tarafı boşaltacağım’ diyor. Hep nefret söylemi. Çocuklara (öğrencilere) yalan yanlış şeyler konuşuyor. ‘Hayatınız söndü, iş bulamazsınız. Gelin ben size iş bulurum’ diye telkinlerde bulunuyor.”

İlçe esnafından Hüseyin Yaman, başkanın nefret söylemini, ayrımcılık yapmasını doğru bulmadıklarını vurguladı. Yaman, “Ortada kanunsuz, hukuksuz, yanlış bir şey yok. Buna rağmen üstelemeleri, psikolojik baskı yapmaları, esnaflara yönelik baskı yapmalarını uygun bulmuyorum. Şikayette bulundum. Vatandaşlık hakkımı kullandım.” dedi.

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇMALI, AK PARTİ GEREKENİ YAPMALI

Sakarya’da 24 derneği bünyesinde barındıran Sakarya Girişim ve Demokrasi Platformu’nun başkan vekili Ali Örer, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin Hizmet Hareketi’ne yönelik açıklamalarını okuyunca insan olarak utandıklarını söyledi. Bu çağda seçimle iş başına gelmiş bir belediye başkanının tehdit içeren sözlerinin demokrasi ve insan hakları adına utanç verici olduğunu ifade eden Örer, “Bir belediye başkanının ağzından bu ifadeleri duymak çok acı. Bir başkan böyle düşünüyorsa demokrasiye inanmamış demektir ve makamı işgal etmemesi gerekir. Başkanın bu açıklamaları nefret, insanlık suçu, tehdit, aşağılama, bir kesimi yok etme gibi açık suç unsuru oluşturmaktadır. Savcılığın basında çıkan ifadeler ihbar kabul edip soruşturma açmaları gerekir. Eğer AK Parti azıcık demokrasiye inanıyorsa başkan hakkında gerekeni yapmalı. Bunu bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

BAL’DAN FLAŞ AÇIKLAMA

“Hendek Belediye Başkanı’nın açıklamaları soykırım suçuna kadar gider”

Bağımsız Kütahya Milletvekili İdris Bal, Sakarya’nın AK Partili Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin, Hizmet Hareketi’ne ve Camia’ya gönül verenleri ilçede yaşatmayacağına dair yaptığı açıklamaya sert tepki gösterdi. Bunun anayasal suç, kardeşliğe dinamit koymak olduğunu ifade eden Bal, “Bu, fitne çıkarmak demektir, toplumsal huzuru baltalamaktır. Bu, soykırım suçuna kadar gider. Belirli bir kesimi ne yapıyorsunuz, toptan yok etmeye çalışıyorsunuz. Bunu yapan maneviyatçılar.” dedi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Bal, havuç ve sopa politikasıyla AK Parti iktidarının dizayn yapıldığına dikkat çekti. 17-25 Aralık sonrası iktidar tarafından adı konmamış bir darbe yapıldığını dile getiren Bal, önce hukuk zemini hazırlandığını sonra yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sulandırılarak algı operasyonu yapıldığına dikkat çekti.

Polislerin sahur vakti alınmasının bir algı operasyonu olduğunun altını çizen Bal, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, kelepçe talimatını verip vermediğini sordu. Gözaltında polise yapılan uygulamaları eleştiren Bal, bunların maneviyatçı olmadığını, maneviyatı, mağduriyeti en iyi kullandığını vurguladı. “Eğer maneviyatçı olsalardı bu zulmü, bu inançlı insanlara yapmazlardı.” diyen Bal, AK Parti içinde kendisine çok kişinin, “Bu partide siyaset yapmak ibadettir, ölürsek şehit oluruz, Cennet’e gideriz.” dediklerini aktardı. Bal, “Ortaçağ’da Hristiyanlar Cennet’in anahtarını satıyorlardı. Şimdi de siz mi başladınız, yazıklar olsun.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya seslenen Bal, “Soruyorum İçişleri Bakanı’na; siz 22 Temmuz operasyonundan sonra İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok’u arayarak ‘gözaltına alınanlara kelepçe takın’ dediniz mi, demediniz mi? Siz yine Emniyet Müdürü Selami Altınok’u arayarak onları bu operasyona teşvik ederken, Altınok ve ekibi için ‘merak etmeyin sizin için dokunulmazlık yasası çıkaracağız’ sözü verdiniz mi, vermediniz mi? Siz, Altınok’a bu operasyonları yapma karşılığında bir dahaki seçimlerde milletvekilliği sözü verdiniz mi vermediniz mi? Eğer verdiyseniz, onlar da bu söze binaen operasyonu yaptılarsa yazıklar olsun.” dedi.

Ayrıca, Arınç’ın sözlerini hatırlatan Bal, “Bu, siyasi olarak bir kesimi sindirmek için korkutmak için algı yönetimi için yapılmış. Bu açıklamalar, algı yönetimi ve psikolojik bir savaşın olduğunun delilidir.” diye ifade etti.

Hendek belediye başkanının açıklamalarını da aktaran Bal, şöyle devam etti: “Bu, Anayasal suçtur. Sizin kardeşliğinize dinamit koymaktır. Dövüşün demektir. Komşunuz, ortağınız eğer belirli bir kesime sempati duyuyorsa ortaklığınızı bozun. Komşunuzun kapısını kırın, evine sokmayın demektir. Bu, fitne çıkarmak demektir, toplumsal huzuru baltalamaktır. Bu, soykırım suçuna kadar gider. Belirli bir kesimi ne yapıyorsunuz, toptan yok etmeye çalışıyorsunuz. Bunu yapan maneviyatçılar. Erkekseniz bayrağı indirene, hendek kazana aynı tepkiyi göstersenize. Ama onlar sizin tabii müttefikiniz. Yapar mısınız, sıkar. Sizin delikanlılığınız, erkekliğiniz masum insanlara söker. 160-170 ülkede bayrağınızı dalgalandıranlara sizin erkekliğiniz söküyor. Ama rüzgar eken fırtına biçer. Bunlar yanlıştır. Bu laflara, provokasyonlara adım atmasınlar.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.