Belçika’nın Bozkurt ve MHP Düşmanlığı

Belçika’nın Bozkurt ve MHP Düşmanlığı
19.01.2020
A+
A-

Belçika’da Saint-Josse-ten-Noode ilçesi Belediye Başkanı Emir Kır, MHP’li Belediye Başkanları ile görüştüğü için partisinden ihraç edildi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’in Saint-Josse-ten-Noode ilçesi Belediye Başkanı Emir Kır, Türkiye Belediyeler Birliği organizesiyle kendisini ziyaret eden Heyetin içinde MHP’li Belediye Başkanları olduğu için ölüm tehdidi almış ve partisinin disiplin kuruluna sevkedilmişti. Sosyalist parti kararını vererek, Bozkurtlar Hareketi ile bağlantılı kişilerle görüşmek suçundan(!), Emin Kır’ı partiden ihraç etti.

OLAY NASIL GELİŞTİ?

İki dönemdir Belediye Başkanı seçilen, Saint-Josse-ten-Noode ilçesi Belediye Başkanı Emir Kır, Aralık ayının başında Türkiye’den Brüksel’deki Avrupa kurumlarını ziyarete gelen farklı siyasi partilerden altı Belediye Başkanını makamında ağırlamıştı. Heyetin içinde MHP’li olan Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın olmasından dolayı Belçika medyası aşırı sağcıları ağırladı diye manşet atarak haber konusu yapmıştı. Mensubu olduğu Sosyalist Parti’nin disiplin kuruluna sevk edilen Kır hakkında sosyal medyadan da ölüm tehdidi içerikli paylaşımlarda bulunulmuştu.

BOZKURTLAR HAREKETİ BAĞLANTILI KİŞİLERLE GÖRÜŞTÜ DİYE İHRAÇ EDİLDİ

Konuyu disiplin kuruluna götüren Jeremie Tojerow, Kır’ın geçen yıl Türkiye’de ailesinin köyünde başka bir MHP’li belediye başkanıyla bir araya geldiğini söyledi. Sosyalist Parti, disiplin kurulu kararını vererek, Emin Kır’ı partiden ihraç etti.

Sosyalist Parti, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Emin Kır’ın görüştüğü iki Belediye Başkanı, aşırı sağcı Bozkurtlar hareketi ile bağlantılı olduğundan dolayı, parti değerlerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, partiden ihraç edilmiştir.” denildi.

EMİN KIR’IN İHRACI FEDERAL HÜKÜMET ÇALIŞMALARINI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Belçika’da Brüksel hükümetinin eski bakanlarından ve en tanınmış Türkiye kökenli siyasetçi olan Saint-Josse-ten-Noode Belediye Başkanı Emir Kır’ın ihracının, federal hükümet konusunda aylardır süren koalisyon arayışlarını olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.