DOLAR 5,9735
EURO 6,6657
ALTIN 298,0
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Yağışlı

Bebek katilinin yeni konumu

16.01.2013
73
A+
A-

Ne demişti Sayın Başbakan daha henüz sadece Recep Tayyip Erdoğan olduğu zamanlarda Avustralya’da SBS Radio’ya verdiği röportajında? “Sayın Öcalan orada aldığı kellelerin hesabını veriyor, ben ise düşüncelerimden dolayı dört ay hapiste yattım…” demişti. Bir dönem gündemimizi fazlasıyla işgal eden bu polemikle söze girişim yanlış anlaşılmasın lütfen. Sadece Recep Tayyip Erdoğan olduğu dönemlerde kime ne söylediği çok da ehemmiyet arz etmiyor benim için. Herkesin Sayın’ı da Kayın’ı da kendine aittir. İstediğine “Sayın” der, istediğine “Kayın” der. Bana göre bugün söyledikleri, 2000 yılının Ocak ayında kullandığı o çirkin ifadelerin çok daha ötesinde Sayın Erdoğan’ın.

Bugün ne diyor Sayın Erdoğan, başında bulunduğu iktidarın terörle mücadele stratejisini açıklarken? “Teröristle mücadele, siyasi uzantılarıyla müzakere ederiz.” diyor. Terörün siyasi uzantılarının ne olduğuna dair herhalde kendilerine göre bir izahları da vardır Sayın Erdoğan’ın. Ancak son zamanlarda Sayın Erdoğan’ın ve başında bulunduğu AKP hükümeti adına görüş beyan eden hükümet sözcülerinin açıklamalarına baktığımızda, teröristle siyasi uzantı arasındaki ayırımın hangi kriterlere göre yapıldığını anlayabilmek, çok da kolay görünmüyor.

Bilindiği üzere iktidarın en son açıkladığı yol haritasına göre, müzakereye dayalı Terörle Mücadele Stratejilerinin merkezinde, 30 binden fazla vatandaşımızın ölümünden birinci derecede sorumlu olan Bebek katili Apo bulunmaktadır. Bizim Sayın Başbakan’ın Afrika seyahatleri esnasında yaptıkları açıklamalarından anladığımız, “Bölücü başının, mücadele edilecekler kategorisinden çıkartılıp, müzakere edilecekler kategorisine taşınması” doğrultusunda bir takım adımların atıldığıdır.

Sayın Başbakan başta olmak üzere bütün AKP sözcülerinin bugüne kadar kullandıkları “Terörle mücadele, siyasetle müzakere” jargonunda yer alan “Siyaset” ibaresinin işaret ettiği adres BDP gibi görünüyordu. Bize göre BDP, her ne kadar Siyasi Partiler Kanununa göre kâğıt üzerinde bir parti olarak görünüyorsa da fiiliyatta “BDP= PKK” olduğu, inkârı mümkün olmayan bir gerçekti. Bugün gelinen noktada ise iktidar adeta ne yaptığını bilmez bir hezeyanla, bölücü başı Abdullah Öcalan’ı bir siyasi aktör konumuna, kendi elleriyle taşımaktadır. Yeni mücadele stratejisinin hedefi, sadece Öcalan’ı siyasi aktör haline getirmek ve toplumu Öcalan ile görüşmeye alıştırmaktan ibaret değil elbette. MGK’ nun da onayladığı plana göre, terör örgütü ile aynı düşünceleri taşıyanlar, şiddete karışmadıkları müddetçe yaptıkları açıklamalar düşünce özgürlüğü kapsamında sayılacak. Türkçesi; konuşarak bölmek serbest, dövüşerek bölmek yasak olacak. Peki, o zaman biz terörle niye mücadele ediyor, gencecik vatan evlatlarını neden toprağa veriyoruz? Amaçlarına başka yollarla gitsinler diye mi? Her şiddet eyleminin fikri bir zemini mutlaka vardır. Bir şeyin fikri olmadan, eylemi olmaz. Fiili şiddet, fikri şiddetten doğar. Ayrı bir devlet kurma fikri olmasaydı, PKK terörü olur muydu?

Terörist, toptan, tüfekten çok, yaptığı eylemin gördüğü kabulden etkilenir. Ne kadar çok alkış alırsa, o kadar çok motive olur. Bir eylemciye hem haklısın deyip, hem de eylemden vazgeç diyemezsiniz. Yeni mücadele planı, adeta tam olarak şunu diyor; Şiddete başvurmakta haklısın, ama yine de yapma. Bu kafa yapısıyla kimseyi maksadından vazgeçiremezsiniz. Silahı bıraktırmak, önce o kişiyi silaha götüren düşünce iklimini kurutmaktan geçer. “Davan yanlıştır!” demediğiniz adam, silahı bırakmaz.

Ezcümle, on yıllık AKP iktidarı döneminde terörle mücadele adı altında atılan her adım, ne yazık ki bölücü terör örgütünün bir adım daha mesafe almasına yol açmıştır. Bir an önce on yıldır atılan bu yanlış adımlardan geri dönülmelidir. “Yeni Plan” adı altında atılması gündemde olan bir takım adımlar, asla bölücü terör örgütüyle doğru bir mücadele yöntemi değildir. Bu mücadele mantığı yanlıştır ve hedefi terör örgütü değil, milli varlığımızdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.