Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Bebek katilinin insafına kaldılar

11.09.2013
A+
A-

Orhan Karataş

PKK’dan gelen açıklamalarla bir defa daha görüldü ki, kan ve ihanet üzerine kurulan ittifaklar kalıcı ve başarılı olamaz. Vatanına, bayrağına, milletine ihanet edenlerden ciddi, ahlaklı, kararlı bir duruş beklenemez. Kaldı ki, bu ortaklığın en başından itibaren ihaneti daha da derinleştirmekten, bölünmeyi daha da hızlandırmaktan başka bir sonuç doğurmayacağı, aklı başında olan herkesin gördüğü ve söylediği bir gerçekti. Ne acıdır ki, bugün geldiğimiz noktada bu gerçek bütün çıplaklığı ve bütün yakıcılığı ile sadece hükümetin değil, Türk milletinin karşısına dikilmiştir.

Türkiye ne kazandı?

İmralı canisiyle yapılan şerefli görüşmelerden, eli silahlı katilleri görmezden, duymazdan gelip ülkenin bir bölgesinde kontrolü bu güruha bırakmaktan bu devletin nasıl bir fayda elde ettiğini, çıksın birisi bize anlatsın da öğrenelim. Yine aynı masalı tekrarlayıp, aylardır şehit gelmediğini söyleyeceklerdir. Ama, “eğer bu mantık doğruysa bu katillerin istediklerini yıllar önce verseydik, yani ülkeyi bölüp bir bu hainlere teslim etseydik, hiç şehit gelmezdi. Bunu mu istiyorsunuz?” diye sorsanız, verecekleri cevap yoktur. Nitekim, bu katil sürüsünün istediklerinin çok büyük bölümünü teslim edip, kalanı için de söz vermek bile yeterli görülmemiştir. Derhal ve eksiksiz biçimde teslimat bekliyorlar. Türkiye’nin fiili olarak bölünmesini yeterli görmeyip, bunun anayasal güvence altına alınmasını dayatıyorlar.

Dehşet dengesi

AKP ile PKK arasında nasıl bir ortaklık kurulduğunu zaten biliyorduk, ancak yapılan açıklamalarla birlikte bütün ayrıntıları açığa çıkmıştır. Pazarlıklar ifşa edilmiş, verilen sözler ortalığa saçılmıştır. Bu dehşet dengesi içinde PKK, AKP’yi seçimlerden önce tekrar terörü başlatıp, ülkeyi kan gölüne çevirmekle tehdit ediyor. AKP ise PKK’yı istenen anasal güvenceler için meclis yapısının bu dönem uygun olmadığına ikna ederek, aradan seçimleri çıkarmak istiyor. Bunun adına da, “çözüm ve barış” deniyor ve milletin buna inanması bekleniyor. Yaşanan son gelişmelerin, çekilme tiyatrosunun sona erdiğinin açıklanmasının başka bir anlamı da, izahı da yoktur. Bunun dışında söylenenler, bu milletin aklıyla alay etme ve ihaneti meşrulaştırma gayretinden başka bir şey olamaz.

Olmayan şey nasıl sona erecek?

Şu komediye bakar mısınız? Çekilme sona ermişmiş. Olmayan şey nasıl sona erecek? Kimsenin bir yere gitmediğini, bu ülkenin başbakanı söyledi. Buna karşılık, dağa çıkarmak ve yeni katliamlara hazırlık yapmak için İstanbul dahil, şehirlerden militan toplandığını devletin istihbarat birimleri açıkladı. Ve bu katillerin daha fazla silah, daha fazla bomba, daha fazla katliam malzemesi elde ettikleri ve stokladıklarıyla ilgili bilgiler daha dün bütün medya organlarında yer aldı. Şimdi çok daha azmış, çok daha şımarmış, çok daha ümitlenmişlerdir. Nitekim, bunu sözlerine ve eylemlerine de yansıtıyorlar ve meydan okuyorlar.

İmralı’ya köprü kurarlar

Bütün yanaşma ve besleme takımı telaşla bir şeyler yapmaya uğraşıyor. Ancak, her şey çok açık ve ne yapsalar, gerçekleri bu milleten gizleyemiyorlar. PKK ile ortaklık kurmanın gelip dayandığı yer, İmralı’daki bebek katilinin insafına sığınmak ve ondan himmet beklemektir. Kandilli katiller ve siyasetteki uzantıları, devletin bölgede sembolik hale getirilmesi ve çok daha geniş imkanlara kavuşmuş olmanın rahatlığıyla rest çekmiş ve topu İmralı canavarına atmışlardır.İhanet oyunun diğer elemanı BDP’liler hemen üzerlerine düşeni yapmış ve İmralı’daki katili daha etkili biçimde devreye sokmak için harekete geçmişlerdir. Tezgah kurulmuş, işletilmiş ve AKP köşeye sıkıştırılmıştır. Bu şartlarda, “hayır İmralı’ya gidemezsiniz” diyemeyecekleri gibi, Arjantin’de kuramadıkları Olimpiyat köprüsünü, İmralı için kuracaklardır. Hatta, bebek katilinin daha aktif hale gelmesi, görüşmelerin daha sıklaşması ve daha önce söylediği basınla buluşma taleplerinin karşılanması ihtimali bile kuvvet kazanmıştır.

Bu vebal AKP’nindir

Açılımın vardığı yer dağdaki katillerin zincirlerinin açılması, çözümün vardığı yer İmralı’daki katilin kelepçelerinin çözülmesidir. Taşları çok önceden topladıkları için meydan bu katillere kalmıştır. Şimdi her şey çok daha zor ve sıkıntılıdır. Ülkenin varlığı ve birliği üzerindeki tehdit her gün daha da ağırlaşmakta ve derinleşmektir. Ortaya çıkan şartlarda Türkiye’nin geleceğinin İmralı canisin insafına kalması, çok acı ve kabul edilemez bir durumdur. Allah göstermesin, ama bundan sonra akacak kanın vebalini, AKP her iki cihanda da ödeyemez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.