Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Mevzi Sağanak

Bazı Arkadaşlarımız Süreci İyi Anlayamamiş

17.03.2017
A+
A-

MHP Trabzon İl Başkanı Nihat Birinci, referandum süreci ile ilgili parti il binasında basın açıklaması yaptı.

Birinci, anayasa değişikliğine ilişkin, “Mevcut anayasa uzun yıllardan beri tartışılan ülkemizin en önemli meselelerinden biri olduğu bilinen bir gerçektir. Geçmişte TBMM’de kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonundaki görüşmelerde yeni anayasanın içeriği ve hükümet sisteminin nasıl şekillendirileceğine dair tartışmalar Milliyetçi Hareket Partisinin asla kabullenemeyeceği noktalara ulaşmıştı. Anayasanın ilk 4 maddesinin kaldırılmasından ve Anayasadan Türklüğün çıkarılmasına kadar varan girişimler, Türk Devleti ile milletinin bekasına yönelik bir tehdit halini almıştı. Bu noktada MHP varlık sebebi olarak gördüğü devletimizin kuruluş ilke ve değerlerini garanti altına almak ve bu yıkıcı tartışmalara son noktayı koymak için inisiyatif almış, devlet ve milletimiz için önemli bir adım atmıştır” dedi.

‘EVET’ ÇIKMASI İÇİN SAHADA MÜCADELE EDECEĞİZ

Başkan Birinci ‘evet’ için sahaya ineceklerinin altını çizerek, “Bu kapsamda Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin çağrısı ile AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi uzun soluklu bir çalışma yaparak yeni bir anayasa taslağı hazırlamışlardır. Hazırlanan bu anayasa taslağında Türk milliyetçilerinin ve Türk milletinin varlık sebebi olan, anayasanın ilk dört maddesi, anadilde eğitimin Türkçe olması ve vatandaşlık tanımı korunmaktadır. Ayrıca bu yeni Anayasa koalisyonları ortadan kaldırılacağı, çift başlılığa son vereceği, hükümetin hızlı karar alıp uygulamaya sokacağı için Türk milletinin sorunlarına çare olacağı kanaati bizlerde hakimdir. Bu anayasanın Türk milletinden yüksek oranda karşılık bulmasını sağlamak için bizler Milliyetçi Hareket Partisi Trabzon İl Başkanlığı olarak alt yapı çalışmalarımızı bitirdik. Bugünden itibaren Düzköy kongremizden hemen sonra, Düzköy İlçemizden başlayarak sahaya ineceğimizi 15 Nisan akşamına kadar bütün ilçelerimizi gezerek bu yeni anayasayı insanlarımıza anlatarak, yüksek oranda bir ‘evetin’ çıkması için sahada mücadele edeceğiz” diye konuştu.

BAZI ARKADAŞLARIMIZ SÜRECİ İYİ ANLAYAMAMIŞ

MHP’nin ‘evet’ afişlerinin AK Parti tarafından finanse edildiği yönündeki söylentilerini soran basın mensuplarına Başkan Birinci, “Kendi finansmanımızı kendimiz sağlıyoruz. Kısıtlı bütçemizle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Basında çıkan söylentiler asılsızdır” cevabını verdi. Basın mensuplarının bir diğer sorusu da MHP’nin Trabzon’daki eski yöneticilerinin ‘hayır’ yönündeki saha çalışmaları oldu. Başkan Birinci bu durum için, “Bazı arkadaşlarımız süreci iyi kavrayamamış. Bu anayasa değişikliğinin yarınlarımız olduğunu görememişler. 15 Nisan’a kadar bu yanlışlarını görüp ‘evet’ diyeceklerini ümit ediyorum” dedi. Birinci’ye, anayasa değişikliği ile ülkenin eyaletlere bölüneceğini ifade eden CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın açıklamaları sorulması üzerine, “Eğer öyle olsa idi Türkiye’nin eyaletleri bölecek olan anayasa değişikliğine MHP’nin ‘evet’ vermesi mümkün olmazdı” karşılığını verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.