Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Bayram ve İslam dünyası

24.10.2012
A+
A-

ORHAN KARATAS

Müslüman âleminin özel günlerinden olan Kurban Bayramının arifesindeyiz. Beklenir ki, bu mübarek günde güzel şeyler yazalım. İslam dayanışmasından, Müslümanların kardeşliğinden, ulvi dinimizin dünyaya kazandırdığı değerlerden, yüksek ahlak ve faziletten bahsedelim. Ancak, ne hayatın gerçekleri, ne de İslam ülkelerinin durumu bize bu imkanı vermiyor. Özellikle Ortadoğu coğrafyası kan, gözyaşı, zulüm, belirsizlik ve bölünmelerle cebelleşiyor.

İSTİSMAR EDİLMEYEN NE KALDI?

Fazla uzağa gitmeye gerek yok. Kendi ülkemize bakmak yeterlidir. İktidarda İslami değerlere bağlı olduğu iddiasıyla siyaset yapan ve oy alan bir parti var. Ama icraatlar yalan, talan ve ihanet gibi Müslümanlıkla taban tabana zıt bir anlayış üzerinden yürüyor. Bu durumu bayram sevinciyle nasıl izah edecek, nasıl onaylayacaksınız? Nitekim, dışı başka içi başka bu siyasetin ortaya çıkardığı sonuç, terör, bölücülük, bölünme tehdidi, artık sıradanlaşan ve habis bir ur gibi her yeri saran yolsuzluk ve bütün bunları örtmek için hiçbir sınır ve kural tanımadan yapılan istismardan ileri gidememiştir. İslami, insani, vicdani, ahlaki, maddi, tarihi, siyasi bir tek değer gösterin ki, siyaset alet edilmemiş ve kendi önemi ve anlamıyla kalmış olsun. Bugün Türkiye’de yaşayıp da yarınından ümitli olan, huzur ve güvenden bahsedebilen, daha ne kadar kan akacağı endişesi taşımayan, ülkenin akıbetini merak etmeyen tek kimse var mıdır? İstisnaları yanaşma ve beslemeler ile hala bu düzenden ümidini kesmeyip sıranın kendisine de geleceğini zannedenlerdir.

AB’NİN AKIBETİ

İçerideki bu tablo, aynısıyla dışarıya da yansıyor. Zaten kendine faydası olmayanın başkasına akıl vermesi, yardımcı olması eşyanın tabiatına aykırıdır. Fakat öyle bir dönemden geçiyoruz ki, başka zamanlarda sebep olanları siyaset sahnesinden silecek vahim gelişmeler, üstün başarı ve yüksek itibar olarak gösteriliyor. Hangi birini sayalım? Daha iktidar oldukları ilk gün bir AB sevdası tutturup, bütün imkanlarıyla seferber olmadılar mı? Papaz cübbesi giyerek, Yahudi kuruluşlarından madalya alarak ve yalvar-yakar kopardıkları üyelik müzakerelerinin başlamasını gündüz vakti havai fişeklerle kutlamadılar mı? Bugün AB’den bahseden, ümidi olan, bunun için çaba gösteren kimse görüyor musunuz? Göremezsiniz ve görmeyeceksiniz. Çünkü AB’den beklenen ve istenen gerçek anlamıyla bir üyelik değildi. Kafalarının arkasındakileri hayata geçirmek için bir perde olarak kullanmaktı. Kullandılar ve işi bitince de unuttular.

BEYZBOL SOPASIYLA AYAR

ABD ile ilişkiler ayrı bir vahamet. Daha partiyi kurarken icazet aldıkları, iktidar olduktan sonra ilk ziyaret ettikleri, BOP Eşbaşkanlığını, Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığının önüne geçirdikleri bir bağlantıdan bahsediyoruz. Biraz kontrolden çıktıkları durumda saatlerce kapıda bekletiliyorlar. Bu da yetmiyor bütün dünyanın gözleri önünde ve tarihte eşi benzeri görülmemiş bir şekilde beyzbol sopasıyla hizaya sokuluyorlar.Böyle bir iktidardan kendi ülkesi ve milletinin menfaatlerini öne almasını, iddia edildiği gibi İslam âlemine örnek olmasını beklemek ne kadar mümkündür?

HANGİ BİRİNİ SAYALIM?

Perdeyi kaldırdığınız zaman altından çıkanlar bırakın örnek olmayı, ağır ve acı görüntüler veriyor. İslam Peygamberine hakaret edilmesine göz yumanları veto edip, üç gün sonra NATO Genel Sekreteri yapmalarını mı sayalım? Irak’da milyonlarca Müslümanı katleden veya katlettiren ABD askerlerinin sağ-salim ülkelerine dönmeleri için dua edilmesine mi yanalım? Hele bir “Arap Baharı” başlığı var ki, tarihin yazacakları karşısında düşeceğimiz durumu düşündükçe uykularım kaçıyor. Irak’ın paramparça olmasının altında da bunların onayı var, Libya’nın benzer akıbete sürüklenmesinde de. Perez’e “van minut” diyen de bunlar, İsrail’i İran tehtidine karşı korumak için Malatya’ya savunma sistemi kuran da. Suriye’yi bataklığa dönüştüren de bunlar, Barzani’yi kardeş ilan edenler de.

BOP’A KURBAN EDİLENLER

Başta Ortadoğu olmak üzere İslam dünyası bayrama buruk ve ümitsiz giriyor. Yarın ne olacağını, bir dahaki bayrama hangi liderin, hangi ülkenin ayakta kalacağını kimse kestiremiyor.Görünen tek şey BOP yolunda daha çok kanın akacağı, daha çok zulmün yaşanacağıdır. Liderlik edeceğiz, örnek olacağız iddiasıyla çıkılan yolda Müslüman âlemi Eşbaşkanlar eliyle BOP’a kurban edilmiştir. Şu garabete bakınız ki, dünya Müslümanları kan ve gözyaşı ile bayrama girerken, bu mübarek günde sevinen, faydalanan, ileri giden tek lider Obama; gelişmelerden memnun olan ve ülke İsrail’dir.

Bütün Türk ve Müslüman âleminin Kurban bayramını kutluyorum. Bu mübarek günün refah, huzur ve hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.