Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

‘Baygın madenciler öldü diye bırakıldı’ İddiası

20.05.2014
A+
A-

Neval KAVCAR

Anamızı Ağlattılar….Sadece anaları değil, babaları, kardeşleri, çocukları, yetmedi topyekûn milleti ağlattılar. Durdukça koyacak içimize. Dile kolay resmi 301 ölü.

Maden faciasının ardından, ocağı adeta abluka altına alıp Başbakanlığa bağlı AFAD’ın dışında hiçbir kurtarma ekibini içeri sokmadılar. Yardımcı olalım denilen, daha modern şartlarda arama yapıp belki de daha fazla kişiyi kurtaracak ekiplere izin vermediler. Niçin, sorusunu elbette sorma hakkı var.

Maden önüne toplanan, yurdun bir çok yerinden gelen kurtarma ekibi, jandarma da dahil ocağın kapısından giremedi. AFAD, içerden kimi getirdiyse alıp ambulansa taşıdılar sadece. Bu basit görev için, kurtarma ekiplerinin Soma’ya gelmesine gerek var mıydı? Tek yetkili AFAD’sa, bu işi onlar çok iyi yapıyorsa, diğer kurtarma ekipleri niye Soma’ya geldi?

Hâlâ cevaplanamayan facianın ertesi günü Başbakanın basın toplantısında içerde 120 kişi var deyip, o andan itibaren hiç kurtarma yapılmadığı halde ertesi günü o sayı nasıl 18’e düştü? Yetmedi, 301’le bu işi kapatacağız gibi garip bir açıklama niye yapıldı?

Çarşamba gecesi içeri basılan küllü su hangi galerilere basıldı? Son üç haftadır içerdeki yalın sıcağa ve kazılan kömürün sıcak olmasına rağmen ‘hadi hadi’ diyerek, üretime ara verdirmeyenler kim? Madeni işleten firma niye sürekli korumaya alındı?

Bakan Yıldız’ın sözünü ettiği ‘çıkarılanlar arasında işçi olmayanlar var’ cümlesinin anlamı ne?

‘Analar ağlamasın’ propagandası yapan AKP iktidarının, bir anda nasıl yüzlerce anayı, çocuğu, babayı, Somalıyı, Türk Milletini ağlattığı, çıkarılan cenazelerin alel acele gözden kaçırılırcasına sanki suçlu onlarmış gibi gömüldüğünü gördük. ‘Teslim edilen cenazeler şişmişti. Cenaze sahiplerinin tanımasına imkan yoktu, çoğu da tanıyamadan teslim aldı’ açıklaması tuhaf değil mi?

An itibari ile Soma’yı karantinaya alıp, maden ocağının girişine duvar örselerde, gerçek-ler ortaya çıkacak. Er geç çıkacak. Falan filanın mahkemeye çıkarılması, tutuklanması senaryosunu 17 Aralıkta da gördü millet. Birkaç ay sonra salındılar. Niye böyle söylüyorum? AKP iktidarı ülkede saygıyı, sevgiyi tüketti. Hukuka güveni sarstı.

‘Arama kurtarma faaliyeti bitti’ deyip, bölgede bulunan herkes oradan uzaklaştırıldıktan sonra madende yeniden başlayan yangınla, örülen ocak duvarı arasında bağ kuruyor çalışanlar. ‘İçerde tam bir arama tarama yapılmasın diye yangın körüklendi, sönsün bahanesi ile ocağın girişine duvar örüyorlar’ düşüncesindeler. Nasılsa içerde kimse yoksa söndürmenin başka yolu denense, bir an önce içeri tekrar girilse daha doğru olmaz mıydı?

Anlatılanlara doğru demiyorum. Lâkin basın mensubu olarak bana duyduklarımı yazmak, iktidara da bu şüpheleri gidermek düşer. Tehdit ederek, yumruklayarak, ‘ben ne dersem o’ mantığını reddediyorum. ‘ Somalıyım ve orada canı yanan insanların acısını yüreğimden sökemiyorum.

***

MİLLET YARDIM EDECEK, AKP DAĞITIP SİYASİ HANESİNE YAZDIRACAK.. NE GÜZEL DÜNYA

Gözümün önünden yan yana mezarlar, ağlayan bebeler, analar gitmiyor. Bunca hengame arasında, Manisa Valiliği Soma’ya yardımı tek elde toplama kararı almış. Manisa Büyükşehir belediyesine bile görev alanında olduğu halde izin vermediği bilgisi geldi.

Kim yardım edecekse, AKP iktidarının açtığı kanaldan geçecek. Bunu ilerde hem iktidarlarını sağlamlaştırmak için kullanacaklar hem de ‘toplanan yardımı tam olarak dağıtacaklarına inanamıyorum.’ Yardım etmek isteyenlerin önüne dikilmeleri de ‘ucube bir karar.’

Soma’ya insanları sokmuyorlar? Neden biliyor musunuz, olay çıkacağından falan değil. Zaten gelenleri rahat bıraksalar olayda çıkmayacaktı.

Soma’yı tecrit edecekler ki dışarı az bilgi çıksın. Soma’da ne olup bittiği dallanıp budaklanmasın. İnsanların en tabii hakkı olan gösteri yürüyüşünde sağa sola zarar vermeden yürüyecek insanlara gaz su sıkarak, isyan ettiriyorlar, sonra devlete isyan var görüntüsü oluşturuyorlar.

Sonra sanki Somalılar yürüyüşçülerden rahatsızmış gibi yine AKP eliyle hazırlanan afişler sağa sola asılıyor. Yapılanlardan rahatsız olma hakkı yok mu vatandaşın

Melih Gökçek bile siyasi rant peşinde. Oraya iki çorba minibüsü koymuş, çorbalar Soma itfaiye garajında pişiriliyor, getirilip Ankara Belediye logosu altında dağıtılıyor..Bunun için orada Ankara Büyükşehir aracına gerek var mı? Somalı çorbayı pişirdikten sonra dağıtamayacak mı? Manisa Büyükşehir MHP’de diye izin verme, diğeri AKP’de diye izin ver. Bu ne çifte standart böyle? Acı paylaşıldıkça azalır. Buna bile izin vermeyip, zulmediyorlar insana.

Eneri bakanı Yıldız ‘Ocakta Suriyeli arayanlar, Esad’ın katliamlarına baksın’ gibi absürt lâflar edebiliyor. Çok hata yaptılar, yapıyorlar, yarın yanlarında bir kişi kalmadığında bakalım Erdoğan onları kurtarabilecek mi? Bilhassa Soma maden ocağında ne olup bittiğini perdelemeye çalışanların ahı onları tutacak. Bekleyin görün.

***

BAYILANLAR ÖLDÜ DİYE BIRAKILDI….KATMERLİ FACİA

“140 kişinin bulunduğu H panosundan 6 arkadaşıyla kurtulan Mehmet Ali Dinçer’in anlattıkları: Faciaya ilk müdahalenin yanlış yapıldığını belirten Dinçer, kendilerinin kurtulduğu H galerisinde birçok arkadaşının öldü sanılarak bırakıldığını iddia ediyor: “Yangından sonra madene ilk giren yetkili, ‘Bunlar için yapacak bir şey yok.’ demiş. Halbuki arkadaşların çoğu yaşıyordu. Sadece bayılmışlardı. Eğer yangından sonra içeri ilk gelenler yanlarında gaz maskesi getirseydi birçok kişi şu an yaşıyordu…….…Madenden çıktığımda firmadan gelip bana 1000 lira vereceklerini söylediler. Bunca ölüm varken para konuşmalarına şaşırdım. Bu insanların bedeli ödenemez.” (Zaman – B.Kılıç – 18 Mayıs 2014)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.