Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

BAŞTAN SONA S-400 MESELESİ

28.06.2019
A+
A-

Hava savunma sistemi anlaşılır bir tabirle bir ülkenin toprakları ve karasuları üzerinde kalan hava sahasının yabancılara ve gelebilecek tehditlere ( balistik uzun menzilli füze, nükleer başlıklı füze, jet saldırıları, güdümlü füzeler, çesitli bomba saldırıları, insansız hava araçları vb ) karşı kontrol edilmesini ve korunmasını sağlayan sistemlerdir.

Hava savunma sistemi teknojisi uzun yıllar sonunda elde edilebilecek bir teknolojidir. Örneğin Amerika 1950’lerde, Rusya 1960’larda Çin ise 1980’lerde bu teknolojiyi geliştirmeye başlamıştır.

Türkiye’nin ürettiği Hisar ve Siper hava savunma sistemleri yapımına geç başlanılması, teknik özelliklerinin zayıflığı ve bu alandaki teknoloji yetersizliği nedeniyle Türkiye’nin ihtiyacını karşılayamamaktadır. Fakat önümüzdeki yıllarda, mühendislerimiz tarafından geliştirilip, ihtiyaçlarımızı karşılıyacak hale getirilecektir.

Türkiye, Ülke güvenliğinde gerekli olan hava savunma sisteminin temini için ABD üretimi Patriot’lara talip olmuş yüksek fiyatı ve teknoloji paylaşımı isteklerimizin geri çevrilmesi sonucu görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasının ardından Çin ile masaya oturmuş Çin’den hava savunma sitemi sipariş anlaşması yapmış fakat ihale iptal olmuştur. Ve sonrasında Türk yetkililer 2017 yılında Rus yapımı S-400’lere yönelmişti.

Bu isteğin temelinde kendi hava sistemlerini oluşturmak için bir ‘basamak’ olarak kullanabileceği bir sisteme ihtiyaç duyan Türkiye, ABD’nin Patriotların eski olması, teknoloji transferini paylaşmayı reddetmesi ve sistemin yüksek maliyeti nedeniyle, teknik özellikleri bakımından dünyanın tartışmasız en iyi, en yeni, en etkili hava savunma sistemleri bulunan Rusya’nın mantıklı teklifini değerlendirerek S-400 satın almaya karar verdi.

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini teslim almaya hazırlanan Türkiye, ulusal güvenliği doğrultusunda bu sistemleri satın alarak hava sahasını olası tehditlerden koruyarak savunma hattını güçlendirme ihtiyacını karşılamış olacak ve S-400’den daha etkili, son nesil hava savunma sistemi olan S-500 üretimini beraber yapacak.

Buraya kadar herşey normal akışında ilerlerken, Amerika tarafından itirazlar yükselmeye başlıyor.

Ve Amerika diyor ki;

Nato üyesi olan Türkiye’nin Nato üyesi olmayan Rusya’dan silah alamazsın itirazlarında bulunuyor.

Sözleşmesi yapılan, parası ödenen S-400’lerin alımının durdurulması isteniyor.

S-400’leri almayın benim eski ve teknik özellikleri S-400’lerin çok gerisinde olan Patriotlarımı daha pahalıya alın, yazılımınada karışmayın deniyor.

Amerika’nın dediklerini yapmaz isek ?

Parasını ödedigimiz F-35 savaş jeti programından çıkarılma tehdidinde bulunuluyor.

Dolar kurunun yükselmesi tehdidinde bulunuluyor.

Siyasi, ticari yaptırım ve ambargo tehdidinde bulunuluyor.

Ve Türkiye Amerika’ya cevap veriyor;

Nato üyesi olan Yunanistan ve Romanya’nın Rusya üretimi S-300 bulundurmasına neden karşı çıkmıyorsunuzda, Türkiye’nin S-400 alımına karşı çıkarak çifte standart uyguluyorsunuz.

Sizden Patriot istediğimizde neden bize dirsek attınız.

400’e yakın parçasını ürettiğimiz, parasını ödediğimiz, uçuş egitimlerini dahi aldığımız F-35 savaş jeti programından çıkarma tehdidiniz, uluslararası hukuku aykırıdır.

Ve Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini teslim almaya hazırlanan Türkiye, ulusal güvenliği doğrultusunda bu sistemleri almaktan vazgeçmeyeceğini defaatle söylerek, Amerika’nın tehditlerine karşı boyun eğmiyor.

Amerika S-400’leri neden almamızı istemiyor olabilir ?

Türkiye S-400 alırsa F-35 üretim projesini sekteye uğratabilir.

Türkiye’nin S-400’lere sahip olması durumunda F-35 savaş jetlerinin görünmezlik yeteneğinin, S-400 hava savunma sistemi karşısındaki etkisinin ne olacağı, hangi mesafe ve açılardan tesbit edilerek vurulabileceği ortaya çıkarak denenmiş olacaktır. Fiyat olarak çok pahalı F-35 uçaklarının, S-400 radarları karşısında etkisiz olabilme ihtimali ortaya çıkabilir. Mesela yakın zamanda İsrail’e ait F-35 uçağının Suriye’nin sahip olduğu eski bir sistem olan S-200 füzeleri ile vurulması da, bu uçakların görünmezlik iddiasının çökertilebileceğinin ilk belirtisidir.

Amerikanın Suriye’ye attığı 103 füzenin Rusya’nın Suriye’ye konuşlandırdığı 30 yıllık hava savunma sistemi olan S-300’ler tarafından 71’inin havada imha edilmesi, 2007 yılında üretime başlanan ve S-300’ün gelişmişi olan S-400 hava savunma sisteminin yapılan füze saldırılarının tamamını imha edebileceği ortaya çıkmıştır.

S-400 Bölge Ülkelerinde Stratejik Dengeyi değiştirir.

S-400 çok güçlü ve etkili bir sistemdir. 600 kilometre mesafeden hedefleri bulabilir ve takip edebilir, 400 kilometre mesafedeki, 30 kilometre yükseklikteki hedeflere karşı etkili olabilmektedir. ABD ve AB envanterlerindeki Taktik Av Bombardıman uçaklarının füzelerinin menzili 250 kilometredir. Demek oluyor ki  S-400 hava savunma sisteminin olduğu bölgeye,Taktik Av Bombardıman uçaklarının yaklaşması kolay olamayacaktır. S-400 sistemi, bir bölgede, “Uçuşa Yasak Bölge” ilan etme olanağı sağlayabilmektedir.

Akdenizde Türkiye’nin elinin güçlenmesi.

Kıbrıs ve Doğu Akdeniz üzerinde bir taraftan emperyalist aktörlerin enerji konusunda üstünlük mücadelesi devam ederken diğer taraftan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) kontrolünde ABD’nin desteklediği illegal ve gayri kanuni sondaj çalışmaları yapılıyor. Uzmanlara göre uluslararası deniz hukukunu ihlal eden GKRY ve ABD, KKTC’nin ve Türkiye’nin deniz hukuku haklarından kaynaklanan haklarını ihlal etmektedirler. Türkiye’nin bu enerji denkleminin dışında kalması için, ellerinden gelenleri yapmaktadırlar. Akdenizdeki bu korsan devletlerin Türkiye’nin sondaj faaliyetleri yürüttüğü gemi ve gemileri koruyan donanma kuvvetlerine karşı yapılabilecek saldırılar karşısında, S-400’lerin Türkiye’nin caydırıcı savunma unsurları olacaktır.

Ortadoğuda Türkiye söz sahibi olur.

ABD’nin Ortadoğu doğal kaynaklarını transfer edeceği Akdeniz’e açılan terör devleti planları bozuluyor. Ortadoğu coğrafyasında Türkiye, bu atılımla ‘oyuncu’ sandalyesinden kalkıp bu bölgede kontrolünü eline alarak masada ‘lider’ konumuna geçiyor

Peki Türkiye ve Türk Milleti ne yapmalı ?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Beyefendinin de dediği gibi, “Türkiye yol ayrımındadır. Ya bu tehditlere boyun eğeceğiz ya da S-400’leri alıp vatan topraklarına konuşlandıracağız. Bunun başka bir seçeneği kalmamıştır. ABD ister beğensin ister beğenmesin S-400’lerin alınması varoluş mücadelesine dönmüştür.”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, Amerika’nın baskı ve şantajlarına karşı, dik duruşu, Türk Milleti tarafından Vahdet-i Vucut içerisinde desteklenmelidir.

 

ÖMER FARUK ACAR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.