Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Başörtüsü istismarı artık bitmeli

31.10.2013
A+
A-

ORHAN KARATAŞ

Israrla ve defalarca başörtüsü istismarının Türkiye’nin gerçek gündeminin önüne geçtiğini ve AKP’nin bu yolla, gerçekleri sakladığını söyledik ve yazdık. Millet meseleyi kendi içinde çok önceden halletmiş ve gündeminden düşürmüş olmasına rağmen, başörtüsü bir türlü siyasetin gündeminden düşmüyor. Öncelikle şunu söyleyelim: Bu meselenin gündemden çıkması bu millete de, bu ülkeye de yapılabilecek en büyük iyiliktir.

NORMALLEŞME

Meselenin kaşınmaması, istismar edilmemesi ve kendi akışına bırakılması durumunda, başörtüsünün kısa zamanda gündemden düşeceğini ve normalleşmenin sağlanacağını, aklı başında olan herkes görüyor ve söylüyor.

Sayın Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı sırasında bir defa daha görüldü ki, istismar edilip, başka taraflara çekilmediği takdirde, başörtüsü hiç biryerde problem oluşturmuyor. Cumhurbaşkanının eşinin başörtülü olması bugüne kadar hiçbir işi aksatmadı ve hiçbir şekilde mesele oluşturmadı. Bazı zorlama ve maksadı aşan değerlendirme ve eleştirileri bunun dışında tutuyoruz. Başbakanın ve bazı bakanların eşlerinin de başörtülü olduğu düşünülürse, inancından dolayı takılması ve sınırları doğru ve net biçimde çizilmesi şartıyla, başörtüsünün hiçbir zaman ve hiçbir yerde problem teşkil etmeyeceği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Nitekim, Üniversitelerde de sorun kendi akışı içinde çözülmüştür.

AKP’NİN TUTARSIZLIĞI

Bütün bu gelişmeler rağmen, bugün hala başörtüsü her şeyin önüne geçebiliyorsa, bunun temel sebebi AKP’nin tutarsızlığıdır. Meselenin bu kadar uzamasının, başka yerlere çekilmesinin altında yatan, işin içinde AKP’nin başka hesaplarının olmasıdır. Yaptığı ile söylediği birbirini tutmayan, kafalarının arkasında hep özel gündemler bulunduğu bütün Türk milleti tarafından malum olan bir zihniyetin, en samimi, en faydalı ve en doğru işinden bile şüphe duyuluyor. Yıllardır istismar ettikleri bu meselenin, gerçekten ve kalıcı biçimde çözüme kavuşma yoluna girmiş olmasından rahatsız oldular. Hemen bir kıvraklıkla, yeni bir malzeme buldu ve tekrar gündeme soktular.

DAHA ÖNCE DE GÖRDÜK

Her zaman söylüyoruz; İşin içinde AKP varsa, bir değil bin defa düşünmek gerekiyor. Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte başörtüsü meselesi de yeniden kaşınmaya başladı. AKP’li bazı hanım milletvekillerinin Hacca gittikten sonra başörtülerini artık çıkarmayacaklarını ve meclise de böyle geleceklerini söylemeleriyle birlikte gündem bir anda değişti. Bütün AKP sözcüleri ellerine başörtüsünü aldılar ve sallıyorlar. Hiç şaşırmıyoruz. Bu oyunları daha öncede gördük. Gezi olayları sırasındaki haklı tepkiler karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar. Günlerce düşündükten sonra, bir başörtüsü istismarı buldular. Sayın başbakan günlerce başörtüsü bir hanımın tartaklandığını, yerlerde sürüklendiğini söyleyerek, dikkatleri dağıtmaya ve tepkileri sulandırmaya uğraştı. Ortaya ne bir görüntü, ne mağdur edilmiş birini, ne de bir belge çıkarabildiler, ama uzattıkça uzatıp, istismarın zirvelerinde dolaştılar.

İNANAN İNSANLARA SAYGISIZLIK

İnancından dolayı başını örten bir hanıma hiç kimse bir şey söyleyemez. Bu her yer için geçerlidir ve Türk milleti de bunu böyle anlamakta, böyle kabul etmekte ve böyle yaşamaktadır. Ancak, bunu bir şov malzemesi yapmak, her şeyden önce inanan insanlara bir haksızlık ve saygısızlıktır. AKP’li hanım milletvekilleri Hac dönüşü başörtüleriyle gelip genel kurula girselerdi, belki küçük homurdanmalar olurdu, ama soruna dönüşmezdi. Mesele, tıpkı Cumhurbaşkanının eşinin durumunda olduğu gibi kısa bir süre sonra kapanır ve normale dönerdi. Ancak, günler öncesinden meclise gelme tarihi ilan edip, maksadı aşan bir tavır içine girdiler. AKP sözcüleri anında durumdan vazife çıkarıp meseleyi bir meydan okumaya dönüştürdüler. CHP’nin de bu tuzağa düşmesiyle gündem bir anda değişti. İnanç hortumculuğu, din istismarı, başörtüsü bezirganlığı AKP’nin soyadı haline gelmiştir. CHP’de üzerine düşeni oynayarak AKP’yi bu konuda beslemektedir ve gelinen noktada aralarında nasıl bir tezgah kurulduğu bir defa daha belgelenmiştir.

BAHÇELİ’NİN DERSİ

Bu hazin durum karşısında yine en etkili, en doğru, en onurlu duruşu MHP ortaya koymuş ve örnek teşkil etmiştir. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin Cumhuriyet bayramı resepsiyonu sırasında yaptığı açıklama sadece AKP’ye değil, bütün siyasi partilere ders oluşturmaktadır. İnançlara saygılı olmak herkesin görevidir. CHP’nin anlayışlı olması bu saygının gereğidir. Eğer gerçekten de bu ülke için hayırlı ve faydalı bir iş yapmak istiyorlarsa, bu saygıyı göstermeli ve AKP’nin istismarına ortak olmamalıdırlar.

GERÇEK GÜNDEM

Türkiye bu tartışmalarla daha fazla vakit kaybedemez. Normalleşmenin sağlanması ve gerçek gündeme dönülmesi elzemdir. Gerçek gündem, milletin gündeminden çoktan düşmüş olan, verimsiz ve sonuçsuz başörtüsü tartışmalarından çok daha önemli, çok daha acil ve çok daha vahimdir. Yalanın, talanın, işsizliğin, yoksulluğun, bölücü kalkışmaların, demokrasi paketi görünümlü ihanet düzenlemelerinin görmezden gelinmesini akılla, mantıkla, siyaset anlayışıyla, ülke sevgisiyle, hatta ahlakla bağdaştırmak mümkün değildir. Türkiye’nin gerçek gündemi bunlardır ve ivedi çözüm beklemektedir. Boş işlerle vakit geçirmeyi, milleti ve ülkeyi oyalamayı bir kenara bırakıp, gerçeklerle yüzleşmenin ve safları belirlemenin zamanı çoktan gelmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.