Adeta Suriye’nin Başkent’i Şam’ı aratmayan bir tabloyla karşılaştığımız ilçede vatandaş durumda çok rahatsız.Ankara’nın mobilya sektörünün başında olan Siteler Mahallesi’nin hemen yanındaki Önder Mahallesi artık “Suriyeliler Mahallesi” olarak anılıyor.

8 bin nüfusa sahip Önder Mahallesi’nde nüfusun yüzde 90’ı Suriyeli. Kendi dükkanları açarak hayatlarına devam eden Suriyeliler korsan taksicilikten tekstile, gıda sektöründen ticarete kadar Arapça yazılı tabelalarıyla hayatlarına devam ediyor.

 BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Yıkık dökük tenekeden gecekondularla kimisi beton kimisi tahta gibi malzemelerle duvar olarak kullanılmış Ankara’nın soğuk havasını engelleme umuduyla çoğunluğu kiracı Suriyeliler Önder Mahallesi’ne adeta “Küçük Halep” diyor. Türk insanının merhametli yüzünü hiçe sayan Suriyelilerin davranışları bıçağın kemiğe dayandığının bir göstergesi.

YETKİLİLER BU DURUMA EL ATMASI LAZIM

Önder Mahallesi’nde bir esnafa dokunduk bin ah işittik. Bakkal dükkanı işleten Türk vatandaşı Ahmet T. Konuyla ilgili konuşarak adeta çileden çıktıklarını anlattı. Ahmet T. “Suriyelilere Ankara’ya geldiklerinden beri huzurumuz kalmadı. Bakın caddelere hep Suriyeli. Sanki savaştan kaçmış gibi hiç değiller. Gülüyorlar bağırıyorlar kavga ediyorlar. Burada ufak çaplı kavgalar oluyor aramızda ama sanki benim ülkemde değiller de biz onların ülkesindeymişiz gibi hareket ediyorlar. Dükkanların tabelalarına bakın hep Arapça sanki bura Suriye oldu. Biz vatandaşlar olarak çok şikayetçiyiz. Yetkililerimizin bu duruma el atması lazım” dedi.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir