Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Başbuğ Türkeş

04.04.2013
A+
A-

Başbuğ Alparslan Türkeş, Türk milletinin varlığını korumayı ve onu yüceltmeyi temel felsefesi olarak almış, Türk milletinin kurtuluşunu, yükselişini kendi inançları ile milliyetçilik ülküsüne sarılmakta görmüştür.

Toplumun ıstırabını kendi derdi saymış ve hayatının sonuna kadar bu dertler ile mücadele etmiştir.

Türklük gurur ve şuurunu, İslam ahlak ve faziletini milli kurtuluşun ve yükselişin temeli olarak görmüştür.

Başbuğ esir Türk illerinin umudu olan Türkiye’nin güçlenmesini temin ederek, yeni bir uyanışın yeni bir cihan hakimiyetinin tesisinin filizlenmesine sebep olmak, dolayısıyla kara ve kızıl emperyalizmin kökünü kazımak gayretindeydi.

Başbuğ Türkeş içeri de kendisini Türk olarak tanımlamayıp yabancı ideolojilerin temsilciliğine soyunmuş olanlarla, dışarıda ise esaret altında yaşayan Türk dünyasının hürriyetine kavuşması için mücadele etmiştir.

1980 öncesinde ülkenin yabancı akımlar tarafından kontrol edilme girişimine karşı milletin öz benliğinden doğan milli bilinci harekete geçirmiştir. Milli manevi değerlerin yaşatılması, Türk milletinin bekası noktasında taraf olmuştur.

***

Sovyetler birliği büyük elçisi Kadirov seksenli yılların sonunda Alparslan Türkeş’i ziyarete geliyor.

Çıkışta gazeteciler Türkiye’de yüzde 2’lerde temsil edilen bir partiyi neden ziyaret etme gereğini gördüklerini soruyorlar.

Kadirovun cevabı Başbuğun Sovyetler birliği üzerindeki etkisini açıkça göstermektedir.

Kadirov;”Alparslan Türkeş ve partisi iktisadi olarak sizde yüzde ikilik bir dilime tekâmül edebilir ancak bizim için Türkeş’in iki dudağının arasından çıkacak sözler milli bütünlüğümüzle yakından ilgilidir”diye cevap vermişti.

Başbuğun 1980 öncesi Türk gençliği üzerinde oynanan oyunları bozması ve milli bilinci uyandırması Sovyetlerin Tüm Akdeniz’de hâkim olmasının önünü kesmiş ve Türk dünyasının bağımsızlığına giden yolda ilk işaret fişeği olmuştu.

Alparslan Türkeş Sovyetlerin milletler politikasını parçalayan bir mücadele adamıydı.

Başbuğ Alparslan Türkeş Türk dünyasının tabii lideriydi.

Esir Türk illerinin tümünde resmi ülkenin milli liderleriyle beraber duvara asılırdı.

Başbuğ hiç vazgeçmeden 80 yıllık hayatı boyunca mücadelesini sürdürmüştür.

Dündar Taşer, Başbuğ için “Biz bir duvarı yıkmaya uğraşırız birkaç kez vurduktan sonra yıkılmazsa vazgeçeriz, Türkeş vurur yıkılmaz tekrar vurur, yıkana kadar vurur.”

İşte mücadele azmi bir insanı bu şekilde kararlı bir dava adamına dönüştürüyor.

Başbuğ Türkeş Cezaevi’nden çıkınca soruyorlar sizin mücadeleniz komünizme karşıydı komünizm bittiğine göre sizin davanızda bitmişmi oluyor ?

Başbuğun sözleri Tüm dünyaya kararlı ve inançlı bir dava adamının mesajıdır.

“Yeryüzünden fitne kalkıncaya, din Allah’ın dini oluncaya kadar mücadelemiz devam edecektir.”

Demokratik milliyetçiliği reddeden her sisteme karşı olduğunu ifade eden Başbuğ, milleti sınıf veya mezheplere, halklara ya da bölgelere bölen Türk milletini Türkiye halkları sloganı altında parçalamak isteyen yabancı ideolojileri şiddetle reddetmiş ve bunlarla mücadele etmiştir.

***

O gece gökten bir yıldız kaydı ve Başbuğ Türkeş uçmağa vardı.

Herkes MHP’nin dağılacağının hesabını yapmaya, MHP tabanını kendi partisine kanalize etme gayretine girişmişti.

Bugün o partilerin esamesi okunmuyor ama Milliyetçi Hareket Partisi dimdik ayaktadır.

Türk siyasi hayatından da bir sürükarizmatik lider geçmiştir.

Çoğunun sadece isimleri akıldadır.

Yalnız Türk milletinin Başbuğu Alparslan Türkeş’in Fikri, davası, partisi hayattadırve ülküleri sonsuza kadar yaşayacaktır.

Başbuğun ülkülerinin peşinden gidenler bugün onu özlemle anıyorlar.

Ruhun Şad olsun Başbuğum.

A. Savaş Çolak

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.