DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Parçalı Bulutlu

Başbakanın çaresizliği

14.05.2015
77
A+
A-

Seçim meydanları 7 Haziran’da neler olacağının çok önemli ipuçlarını veriyor. MHP’nin mitingleri mesajları, katılanların çokluğu, coşkusu ve sahiplenmesi, lider performansı ile diğer partilere açık ara fark atıyor. Yapılan tespitler ve ülkenin meselelerine yönelik çözümler milletten büyük karşılık bulmuştur.

 

 

Çok daha önemlisi, Türk milleti 13 yıldır nasıl kandırıldığını, nasıl soyulduğunu, nasıl hafife alındığını görmüştür. Bu karanlığın sona ermesini beklemekte; dürüst, samimi, kararlı bir siyaset istemektedir. Bunu verebilecek tek parti MHP’dir ve bu kanaat bu seçimin en belirleyici unsuru olarak öne çıkmaktadır.

BAŞKANLIK REFERANDUMU DEĞİL

MHP’nin gümbür gümbür gelmesinin en çok etkilediği ve zor durumlara düşürdüğü parti AKP’dir. Cumhurbaşkanının her şeyi göze alarak, eşi-emsali görülmemiş bir biçimde siyasete yönelmesinin sebebi, iktidarın kaybedileceğini görmesidir. Ancak, bu çabalar ters tepiyor. Belli ki, sayın Erdoğan Türk milletinin verdiği mesajı doğru almamış.

 

 

Millet kendisini, Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gereken oyun çok az üzerine çıkarak, o makama gönderdi. Bunun anlamı gayet nettir. “Cumhurbaşkanı ol ve orada kal, başka şeye karışma” denilmiştir. Oysa sayın Erdoğan bunu yanlış değerlendirmekte ve ne milletin verdiklerinde, ne Anayasada, ne kanun ve teamülde olmayan sonuçlar çıkarmaktadır.

 

 
Türkiye bir başkanlık referandumu yapmıyor, milletvekili genel seçimlerini yeniliyor. Haliyle gündem ve program bu olmalıdır. Oysa sayın Cumhurbaşkanı bir başkanlık dayatması ile meydanlardadır. Bu hem seçimin yapılış sebebine, hem katılan siyasi partilere, hem de millete büyük haksızlık, hatta saygısızlıktır. Kaldı ki, bugünden kendi ifadesiyle çökerttiği Cumhurbaşkanlığı makamında 7 Haziran’dan sonra nasıl oturacağı, şimdiden tartışmalı hale gelmiştir.

 

 
DAVUL VE TOKMAK
AKP’de açık ve aleni bir çift başlılık vardır. Cumhurbaşkanı bir eşbaşkan gibi hareket etmektedir. Bu duruma itiraz etmesi ve düzeltmesi gerekenlerin başında Başbakan Davutoğlu geliyor. Zira, Cumhurbaşkanının AKP’ye bu kadar çok müdahil olması, Davutoğlu’nun oturduğu koltuğu dolduramadığı, güven vermediği ve bu yüzden Cumhurbaşkanı duruma müdahale etmek zorunda kaldığı gibi bir anlam ortaya koyuyor. Sayın başbakanın sessiz kalması, bu algıyı daha da pekiştiriyor ve yerleştiriyor. Davul Davutoğlu’nun boynunda, tokmak Erdoğan’ın elinde gibi sadece siyasetin değil, hiçbir ölçü ve kuralın kabul etmeyeceği bir durum ortaya çıkıyor.

DAHA NE YAPACAKSINIZ?

Cumhurbaşkanının gölgesinde kalan sayın Davutoğlu’nun meydanlarda hiçbir ağırlık koyamadığına bütün Türk milleti şahittir. Ülkenin gündemi, milletin beklentisi başka, başbakanın gündemi başka. Türkiye tarihin en zor ve sıkıntılı dönemini yaşıyor. Dış politikası çökmüş durumda. Ekonomi büyük ve derin bir krizin tam ortasında. İşsizlik, yoksulluk, ümitsizlik, çatışma, kargaşa, huzursuzluk had safhada.

 
PKK ve uzantıları azmış durumda ve seçim sonrasında büyük ve kanlı bir isyan hazırlıklarının yapıldığını meseleyi takip eden herkes görüyor ve söylüyor. Oysa sayın başbakan, “onlar konuşur biz yaparız” gibi, garabet sloganla sınırlı bir gündemin ötesine geçemiyor. Onların konuşup, AKP’nin yaptıkları 13 yıllık sicille ve ülkenin perişan haliyle zaten ortadadır. Daha ne yapacaksınız? Bu sloganı duyunca aklıma AKP sicili geliyor ve dehşete kapılıyorum.

 

 

Demek ki, AKP bir defa daha iktidar olursa bugüne kadar yaptıklarını çok daha ileri götürecek. Ayakkabı kutularının, evlere istiflenmiş paraların, PKK ile yürütülen ihanet görüşmelerinin ve kurulan şeref masalarının, insanları canından bezdiren yoksulluğun, sokakları esir alan mafyalaşmanın, cinayetlerin, uyuşturucunun çok daha fazlası yapılacak.

 

 

SİRKATİN SÖYLÜYOR

Başbakanı anlıyoruz. Ne anlatacak sayın Başbakan? Her yetersizliğin, her olumsuzluğun, her çöküşün altında kendileri var. Dolayısı ile “şecaat arzederken sirkatin söylemek” gibi durumlara düşüyor. Yaptığı suçlamalar, kendi yetersizliklerinin itiraf olmaktan ileri gidemiyor. Çaresiz biçimde çırpınıyor. Cumhurbaşkanının dayattığı başkanlık sistemini anlatmak, kendini inkar olacak.

 

 
“Siz bana yetki ve iktidar verin ben kendimi feshedeceğim” diyemediği için susuyor, yutkunuyor ve inanmadığı şeyler anlatarak vakit geçiriyor. İsraf ve saltanat ülkenin en büyük meselesi ve her şeyin önüne geçen gündemi haline gelmiştir. Bu konuda da sayın başbakan bir şey söyleyemiyor.

 

 
Susuyor, siniyor, yutkunuyor. “Onlar konuşur, biz yaparız” tekerlemesine sarılmaktan başka çaresi kalmıyor. Bazen de aklına milliyetçilik geliyor ki, bu konuda her sözü trajikomik olmanın ötesine geçemiyor ve Sayın Bahçeli için zaten sınırsız olan AKP malzemesine yenileri ekleniyor.

 

 

SUSMAKTAN BAŞKA ÇARESİ YOK
Dolmabahçe Saray’ında gösterişli törenle Sevr anlaşması imzaladılar. PKK ile seçim öncesinde bir dehşet dengesi oluşturdular. Sayın Başbakan şimdi de çıkmış meydanlarda, PKK’nın hain olduğunu, bölücü olduğunu söylüyor. Sayın Bahçeli’nin “bölücü olduğunu söylediklerinizle neyin masasını kurup, neyin anlaşmasını imzaladınız” sorusunun altında kalan sayın başbakan, çareyi yine susmakta ve malum sloganı tekrarlamakta buldu.

 

 
Bütün dünya Türkiye’de büyük yolsuzluklar olduğunu biliyor, görüyor, anlatıyor. Seçim meydanlarında bu konu çok konuşuluyor. Ancak, kol kesmekten bahseden sayın başbakan, Saraydan gelen talimatla ilgili bakanların parmak çoğunluğuyla temize çıkarılması üzerine, bu konuda susmaya mahkum edildi. Hukuk, demokrasi çoktan rafa kalktı. Yargının içler acısı halini bütün dünya ibretle izliyor. Başbakan ise yine susuyor, yine görmezden geliyor ve malum sloganı tekrarlayıp duruyor.

 
KAYNAĞI NEREDEN BULACAKSINIZ?
Hakkını yemeyelim söylediği bir şey daha var: Muhalefet partilerine, “kaynağı nereden bulacaksınız?” diye de soruyor. Ama şu işe bakınız ki, birden bire kesinin ağzını açtılar. Seçime artık sayılı günler kala MHP’den çaldıkları bir projeyle milletin karşısına çıktılar ve “Taksicinin ÖTV’si bizden” dediler. Kaynağı nereden bulacaksınız sayın başbakan!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.