Başbakana hatırlatmalar

27.04.2016
A+
A-

 

 

Türkiye’nin neden tarihinin en zor ve sıkıntılı dönemini yaşadığını Başbakanın konuşmaları biraz da trajikomik biçimde ele veriyor. Sayın başbakanı dinlerken nereden, hangi ülkeden bahsediyor, anlamakta zorluk çekiyoruz. Ülke gerçeklerinden kopuk, hayal âleminde dolaşan, süslü sözlerle nutuk atarak memleket yönettiğini zanneden bir başbakanımız var. Sayın başbakana, siyasi sorumluluğunu taşıdığı ülkede neler olduğunu ve ne yapılması gerektiğini anlayabilmesi için, sayın Devlet Bahçeli’nin grup konuşmasının bazı bölümlerini hatırlatalım:

TOPLUMSAL HUZURSUZLUK ARTIYOR
Beşeriyet aleminin parlayan yüzü, sönmeyen kutup yıldızı olan aziz Türk milleti içten içe eriyor, değer hükümleri, manevi emanetleri ağır bir operasyon geçiriyor. Saygı ve tahammül kültürü gerilemektedir. Hoşgörü ve yardımlaşma anlayışı kurumaktadır. Toplumsal huzursuzluk giderek artmaktadır. Trafikte kavga vardır. Sokakta kavga vardır. Evde kavga vardır. Siyasette kavga vardır. Devlette anlaşmazlık hâkimdir. Konuşmak yerine küsmek, kucaklaşmak yerine kutuplaşmak egemen bir tavır ve davranış haline gelmiştir. Bize ne olmuştur? Türkiye nereye gitmektedir? Suç ve suçluyu koruma ve arka çıkma gafleti ters tepmiş, her insanımızın hakkını kendisinin aradığı karanlık bir ortamı yaratmıştır. Hepimizi telaşlandıran bu olumsuzlukların geri planında 14 yıllık AKP iktidarının affı mümkün olmayan hataları, hezeyanları ve hasmane tutumları başlıca belirleyicidir. Millet neredeyse birbirine düşürülmüştür. Ülkemiz yeterince şiddet tünelindedir ve yorgundur.

AB İKİRCİKLİ VE İKİYÜZLÜ
Bugünkü şartlar ve müzakere zihniyetinin ortaya koyduğu gerçek, mevcut millet ve devlet yapımızla Avrupa ile birlikte müşterek bir geleceği paylaşamayacağımızı işaret etmektedir. AB’nin Türkiye’ye bakışı ikircikli ve ikiyüzlüdür. Karşılıklı çıkarlardan ziyade AB’nin beklentileri, dayatmaları daha ön planda, daha geçerlidir. AKP hükümeti gönüllü girdiği, sonra da eleştirmeye başladığı Avrupa Birliği’nin çekim alanından bir türlü çıkamamaktadır. Suriyeli mülteciler sadece Avrupa için değil, Türkiye için de öncelikle ele alınması ve üstesinden gelinmesi gereken çok boyutlu bir külfettir. Türkiye; mülteci deposu, mülteci yuvası, AB’nin sınır kapılarında bekleyen kiralık bekçisi olamayacaktır. Milli onurumuz, egemenlik haklarımız asla hafife alınamayacaktır.

KİLİS ABLUKA ALTINDA
Kilis perişandır. Her gün füze isabet etmektedir. Bu ilimizde yaşayan vatandaşlarımız korku içindedir. Kilis terör örgütlerinin adeta açık hedefidir. Buradan göçler başlamıştır. Hiç kimsenin can güvenliği yoktur. Kilisli vatandaşlarımız çocuklarını okula göndermekten, toplumsal hayata güvenle katılmaktan çekinmektedir. Kilis Türk’ündür, Türk milletinin kalbidir. Bizim içimizi acıtan Davutoğlu’nun sessizliği ve acizliğidir. Değişen angajman kuralları çerçevesinde Suriye’den atılan füzelere top atışıyla misillemede bulunduğumuz doğrudur. Fakat bu istikrarsızlık döngüsü ne zaman bitecektir? Sivil yerleşim yerlerini bombalayan, insan canına kast eden alçaklara hak ettikleri cezalar ne zaman verilecektir? Sayın Davutoğlu, Kilis abluka altındayken, ne zaman ateşleneceği belli olmayan füze tehdidi varken, geceleri rahat ve huzur içinde uyuyabiliyor musun?

GÜN TERÖRÜN BELİNİ KIRMA GÜNÜ
Dolmabahçe’de Türk milletinin gözü önünde cereyan eden AKP-PKK görüşmesini, caninin okunan sözde 10 maddelik metinini yerin dibine soktuk.
Ayaklarımızla da çiğnedik. Madem Cumhurbaşkanı Dolmabahçe mutabakatını elinin tersiyle itmektedir; o zaman PKK’nın Meclis’teki uzantılarıyla yanak yanağa oturan, hazırlanmış ihanet metinlerini okuyan AKP’li siyasetçilere de söyleyecek bir çift sözünün olması şarttır, vaciptir. Son terörist silahıyla birlikte ele geçirilip etkisiz hale getirilesiye kadar terörle mücadelenin istismar edilmemesi için azami sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Artık demokratik açılım yoktur. Artık milli birlik ve kardeşlik süreci kadavradır. Çözüm süreci ise çoktan gömülmüştür. Denenmedik, müracaat edilmedik hiçbir sakat ve mahsurlu yol kalmamıştır. Biz, terör örgütünün silah bırakması veya silahlarını gömmesini değil, devletin güvenlik birimlerine derhal teslimini istiyoruz. Yani kanlı silahlar devletin envanterine mutlaka alınsın diyoruz. Can almış, kurşun atmış, bölücülük yapmış kim varsa adaletin karşısına çıkarılmasını bekliyoruz. Şimdi gün, terörün belini kırma, yılanın başını koparma günüdür. Şimdi gün, Türk devletinin çelikten bileğini hainlerin başına indirme günüdür.

KARALAMA KAMPANYASI
ABD’li siyasetçiler, Ermeni diasporasının siyasi desteği için Türkiye’yi feda etme gafletine düşerse, bunun sonuçlarına en başta Ermenistan olmak üzere herkes katlanacaktır. Türkiye’nin şerefli tarihi üzerinde hiçbir bedbaht karalama kampanyası yapamayacaktır. Türk milletini insanlığa karşı en ağır suç olan soykırım barbarlığına taraf olmuş ezik, lekeli ve yaralı bir millet konumuna düşürmeye hiç kimsenin de gücü yetmeyecektir. Türk milleti bu alçakça girişime dün olduğu gibi bugün de cevap verecek ve def edecek kuvvete fazlasıyla sahiptir. Buradan hükümeti, bayrağımızı yakmaya kadar vardıran tahrik ve saygısızlığa karşı daha kararlı durmaya, konuyu basit diplomatik mesajlarla geçiştirmemeye davet ediyorum.

TÜRK MİLLETİ BİR BÜTÜNDÜR
Dağlık Karabağ sorunu çözüm yoluna girmeden ve işgalci Ermeni güçleri tamamen çekilmeden Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkileri normalleşemeyecektir.
Türk milleti her zaman Azerbaycan’ın yanında ve arkasında olmuştur, bundan sonra da soydaşlarını hiçbir şart altında yalnız bırakmayacaktır. Azerbaycan halkının aleyhine ve zararına olacak herhangi bir adım atılmasına Türk milleti izin vermeyecektir. 2 Nisan’da başlayıp 4 gün boyunca süren çatışmaların ardından Azerbaycan’ın Lele Tepe gibi stratejik noktaları tekrar almasından sevinç ve memnuniyet duyduğumuzu da özellikle belirtmek istiyorum. Türk milleti bir bütündür. Türklüğün yaşandığı her coğrafya bizim ilgi ve duyarlılık alanımızdadır. Azerbaycanlı soydaşlarımız Türk’tür, Türk milletinin vakur ve asil mensuplarıdır.
Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.