DOLAR 5,7845
EURO 6,3850
ALTIN 271,5
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Çok Bulutlu

Barzani’ye Türkmen Öfkesi

21.01.2013
71
A+
A-

SADUN KÖPRÜLÜ
Kerkük şehri yüce tarihiyle, unutulmayan, varlı kültürü ile tanınarak, Irak Türklerinin bin yıllardan bir Türk şehridir. Anne yurtları, Türk topraklarıdır ve bu topraklarda milli kimliklerini sağlayan Türkler bu topraklarda tarih boyunca devletler, beylikler, İmparatorlar kurmuşlardır.

Irak Türkleri birçok yerleşim birim yerlerinden Kerkük, Erbil, Musul, Diyala şehirleri ve yüzlerce İlçe, Köyler bulunmaktadır. Irak Türkleri siyaset, edebiyat, sanat, kültür, mimarlık alanında, dallarında ön değer kazanarak, önderlik yapan bir millettir. Türklük tarihiyle tanılan Kerkük Türk şehri, Irak Türklerinin gönlü, baş tacı, Türklüğün simgesi olarak, tarihçe, dünyalarca belli olmuştur.

Kerkük şehri taşıyla, toprağı ile Hoyrat, türkü, şarkılarıyla, yapımı, yapıtıyla tarih boyunca her bir yönüyle Türk şehri olarak, binlerce şehitler vererek, kimliğini korumuştur.

Yakın tarihe, 1958’e kadar Kerkük’te Türk’ten başka hiçbir millet yaşamamıştır. Kerkük’te petrolden dolayı etraf köyler iş nedeniyle göç başlamıştır. Birkaç Kürt ailesi ve Saddam döneminde Araplaştırma politikası artarak, yüzlerce ailelere ev para verilerek, Irak’ın güneyinden Kerkük şehrine yerleştirildi. Saddam’ın bu sindirme, yok etme, soykırımına rağmen, Irak Kerkük Türkleri yılmadan, tüm baskılara karşı ayakta durdur. Saddam’a Allah cezasını verdi.

Şimdi sıra Kerkük’ü Kürtleştirmeye kalkan Mesut Barzani, Celal Talabani’nin de yakında yine cezaları deha da büyük olacaktır. Günümüzde dış göçlere güvenen, dayanarak ve kullanılmakta olan Barzani, Saddam düştükten sonra silah, tanklara el koyarak, Amerika, İtalya’dan almış olduğu silah, tanklarıyla Irak’ın Dicle ordu, güçlerine karşı Kerkük, Tuzhurmatu, Altunköprü ilçelerine binlerce insanlarla yerleştirdi. Irak Türklerinin bölgelerini işgal etmeye de devam etmekteler.

Saddam’dan önce Mesut Barzani babası Molla Mustafa Barzani 1959 Kerkük katliamını ayni planları uygulayan biriydi. Bugün aynı taktiği oğlu olan Mesut uygulamaktadır. Çeşitli nedenlerle Amerika, İsrail’in destek yardımı ile köylerden, öteki şehirlerden Irak’ın dışından Kürtleri Kerkük’e yerleştirmektedir.

Barzani’nin amacı Irak Türklerini sindirmekle, çok sayıda insanları öldürerek, patlamalar yaparak, insanları kaçırmakla Kerkük’ü bırakmaya, zorla göçe zorlamaktır.

Barzani Kerkük’e yüzlerce Kürte kimlik vermekle, Kerkük’ü kuzey bölgesine katmak amacıyla ve bir Kürt devletinin kurulmasını planlayarak, iptal olan referandumun yapılmasına karşı, tüm yollara başvurarak tehditler savunmaktadır.

Anayasada Amerika, Kürtlerin baskısıyla, yazılan 140’ıncı madde gereğince Kerkük’ün statüsü konusunda, referandum yapılmadan, normalleşmede söylenen süre 21 Temmuz’da sona ermiştir. Bu da Saddam rejimi tarafından uzaklaştırılan, Kerkük şehrinden arazilerine, yerlerine dönerek Kerkük’te yerleştirilmiş olan Araplar tekrar geldikleri şehirlerine gitmek üzere, Kürtlerin yerleştirme bir planıdır.

Artık bu kadar peşmergelerin Barzani’nin çalışma, yorulmasına tehditlerine rağmen, istemiş oldukları boşa gidererek çıldıran Barzani bir daha çıldırdı. Barzani 140 maddeye dayanarak Kerkük’te referandumun yapılması için, binlerce Kürtleri komşu ülkelerden her bir yerden Kerkük’e yerleştirdi.

Onlara Süleymaniye de Kerküklü olduklarına dair kimlikler uygulayarak, bunun yanında Irak Bağdat Hükümeti ile anlaşarak bu toprakları bırakmak için para vermeyi sağlamıştır. Buna karşı çok insanlar bu paraya rağmen, yerlerini bırakmadılar, bununla yetinmeyen Kürt peşmergeler, Barzani türlü yolları deneyerek, Türkmenleri araba, canlı bomba patlamaları ile kaçırma, suikast, yıldırma korku olayları ile çok insanlar yerlerini, evlerini bırakarak, başka ülkelere sığındılar, normalleştirme ve nüfus sayımı ise gerçekleşmedi.

Normalleştirme, nüfus sayımı yapılmadan Kerkük şehrinin statüsünü bozmak için, referandum yapılmayacaktır.

Barzani iyice anladı ki, referandumu yaptırmayıp, iç savaşla tehdit etmeye kalkmaktadır. Kerkük Türk bölgesini ele geçirmek üzere tanklarla bölgeyi işgal etmek için yeni planlar çizmektedir.

Bunlara karşılık Barzani’ye dur demeliyiz. Kendine gelmelidir, kafasını başına toplamalıdır. Kerkük bir Türk şehri kalacaktır, tüm umutlarıyla hayal etmiş olduğu Kürt devleti kurulmayacaktır.

Bakalım bu peşmergeler nasıl bir savaş edecekler? O zaman zor durumda yaşayacaklar, çünkü Irak Türkleri ve dünya Türkleri yanında Türkiye ve tüm komşu devletlerde sessiz kalmayacaktır.

Bu durumda Kürt peşmergeler iyice düşünmelidir. Gelecekte büyük acıları tekrar yaşamak istiyorlarsa, sonları belirsiz olacaktır, çünkü onları bekleyen yeni maceralara sürüklemek kapıda olacaktır.

Barzani’ye Irak Türklerinin öfkesi artarak 1959 katliamında olduğu gibi Barzani’nin içli düşmanlığıyla, bir katliam planlayarak Saddam’ın cezasını veren büyük Allah yakında onun da cezasını Saddam gibi verecek ve daha beter olacaktır.

Yüce Allah her zaman haklı olanların yanındadır.

Bugün Irak’ın kuzeyinde sözde Kürt yönetimi düşmanlığını gizli tutmadan, referandumu tekrar öne atarak, bölgede saldırılara karşı Kerkük’e daha fazla Kürt peşmerge Türk topraklarında gövde göstermektedirler. Artık Kürtler referandum yapılır diye önceden girişimde bulunarak, Kerkük’ü ele geçirmek için planlarını uygulamaktadır.

İkinci planı ise, Kerkük’e dönen Kürtlere verilen tazminat parayı iki katına çıkartıldı. (4 bin dolardan 8 bin dolara çıkarılmıştır.)

Ayrıca Kerkük’ten gidecek olan Araplara da 15 bin dolar alarak yerlerine Kürtlerinin yerleşmesini plana alınmıştır.

Buna dayanarak Kerkük Referandumla ile ilgili 15 bin 500 Kürt ailesi Musul’a dönmek için, ilçelere yerleşerek, tazminat forumu doldurdular ve onlara 8 bin dolar verildi.

Türkmenleri yıldırmak ve bölgelerinden göce zorlamak için, Kerkük ve tüm Türkmeneli’nde saldırılar artmaktadır. Kerkük Tuzhurmatu ilçesine bağlı olan Yengice köyünde 28 Temmuz 2007 tarihinde Türkmen kuruşlarımız peşmergeler tarafından yapılan saldırıda, Adnan Rıfat ve iki oğlu ile birlikte 8 Türkmen şehit olarak, 6 Türkmen ise yaralanmıştır.

3 Ağustos 2007 tarihinde akşam saatinde Türkmen şehri Telaferde bir araba patlayarak ve bir canlı bomba sonucu 4 kişi şehit düşmüştür, 15 kişi yaralanmıştır. Ayrıca 29 Temmuz 2007 Yaycılı köyünde peşmergeler tarafından çok sayıda, Türkmenleri tutuklayarak, belli olmayan yerlere götürmüşlerdir.

Bunun yanında Amirli ilçesinde 7 Temmuz 2007 tarihinde 156 kişi şehit olarak, 200 Türkmen yaralı olmuştur, Bundan öncede olan bu patlamalar ve araba kaçırma olaylarında yüzlerce insan şehit olarak, belirsiz yerlere Kürt yönetimin hapishanelerine bırakılmışlardır.

Ayrıca Tazehurmat, Şirin han, Karakoyunlu, Tavuk, Karatepe ilçe, köylerinde çok sayıda şehit verilmiştir.

2012 114 şehit veren milletimiz mücadelesini sürdürmekle, Barzani Kerkük Türk şehrinde yaşan ailelere silah dağıtmaktadır. 17 Aralık 2012 tarihinde Tuzhurmatu, Tazehurmatu ilçelerinde 10 şehit 60 yaralı verilmiş, yüzlerce Türkmen’in evleri tahrip olmuştur.

Bu tür baskılarla referandumun bir an önce yapılması için planlanmaktadır.

Barzani’nin bu içli düşmanlığına, tehdit davranışlarına karşı, hiçbir zaman Irak Türkleri sesiz durmayacaklar.

Türklerin öfkeleri haddini aşarak, artık yakında Saddam gibi Barzani’ni de cezası verilecektir.

Son çarak kafasını, toparlayıp bir an önce aklını başına almasıdır…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.