DOLAR 5,6541
EURO 6,3405
ALTIN 259,1
BIST 101.849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

BARZANİ’NİN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU RESTİ

04.07.2017
1.193
A+
A-

Barzani bir anda “bağımsızlık referandumu 25 Eylül 2017’de yapılacak” diye bir açıklama yaptı. Bu durum öncelikle bölgede gerginliğin tamamen artacağının göstergesi olan kritik bir açıklamaydı. Aslında Barzani bir andaki bu kararının altında bölgedeki kaostan nemalanarak bunu fırsata çevirme isteği yatmaktaydı! Ama işi o kadar da kolay değil. Şimdi bu gelişmenin nedenlerine ve sonuçlarına bakalım.

Peşmergebaşı Mesut Barzani açıklamasından hemen sonra France 24 televizyon kanalına verdiği mülakatta 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapılacağını beyan etti. Bu referandumun bu tarihlerde açıklamasının sebebi ise; bağımsızlık referandumunun defalarca ertelendiğini belirterek, eğer öncesinde bütün sorunları çözelim diye sürekli beklersek ve eğer bölge istikrara kavuşacak diye beklersek, muhtemelen çok uzun süre bekleyeceğiz. Büyük ihtimalle referandum için hiçbir zaman bir tarih belirleme konusunda başarılı olamayacağız. diye konuştu (Bunun alt yapısında aslında, ABD’nin bu bölgede çıkarlarına şu an ve yakın gelecekte müttefik olarak gördüğü Türkiye’yi kaybetme korkusuyla bu bağımsızlık olayına yakın tarihte onay vermeyeceğini öngörmesinden olsa gerek, büyük bir risk alarak böyle bir girişimde bulundu Barzani. Bölgede kaos yaratacak bir hamle olarak değerlendirilecek bir durum ) Barzani; sözde bağımsızlık referandumunun iptal edilmesi veya ertelenmesinin söz konusu olmadığı, geri dönüş olamayacağını beyan ettikten sonra, Türkiye ve İran gibi komşu ülkeler, ABD ve Avrupa Birliği gibi müttefiklerden negatif tepkilerine karşılık , hiç kimsenin referandumun yapılmasına karşı çıkmadığını, asıl endişenin 25 Eylül sonrası olabileceklere ilişkin olduğunu beyan etti.(Burada Barzani’nin bu yaklaşımının bir yerlerden destek aldığını anlamakta çokta zor değil.

 

Referandumun engellenmesinin savaş ve felaket getireceğini beyan ederek bir nevi gözdağı vermek şartıyla aynen şu kelimeleri kullandı,”eger bir yerde savaş olacaksa çok ölümcül bir savaş olacak”dedi. Referandumun geciktirilmesi ya da engellenmesine yönelik her türlü girişimin kaos ve kanlı bir savaşı getireceğini vurgulayan Barzani, ”Kürdistan yönetimi olarak bütün meselelerin diyalog ve karşılıklı anlayışla çözüme kavuşması için çok çaba sarfettik. Çünkü Erbil-Bağdat arasında iyi bir komşuluk ilişkisinin olmasını istedik” dedi.

 

Bu açıklamalardan bakınca olay bölgede büyük kırılmalara neden olacaktır. Bu hamlenin bir diğer nedeni ise bölgede olan ve çok karmaşık hale gelen Suriye kaosunu Barzani’nin fırsata çevirme denemeleridir. Tabi bu olanlara TÜRKİYE’nin tepkisi ne olacak sorusunun getirdiklerini gözardı etmemek lazım. Barzani’nin bu açıklamalarına karşılık ABD, TÜRKİYE’yi kaybetme riskine girmek istemediğini görmekteyiz. Aslında ABD siyasetinde ileriye dönük bölgede bir harita değişimi öngördüğünü hepimiz bilmekteyiz, bölgedeki son kırk yıldaki tutumlarından ve menfaat endeksli siyasetlerinde bu apaçık ortadadır. ABD şuan bir Kürt devletinin bölgedeki çıkarları açısından kendilerine zarar vereceği öngörüsü Barzani’nin bu hamlesini zora sokuyor.

 

ABD’nin bu bakışını, İngiliz gazetesi The Observer’a konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkilinin açıklamalarından anlamak mümkün. ABD’li yetkili ”Iraklı Kürtlerin bağımsızlık girişiminin Washington’dan destek görmeyeceğini, Devletlerin sınırlarını yeniden çizmenin vakti değil diyerek bir açıklama yaptı” The Observer gazetesinin Ortadoğu muhabirlerinden Martin Chulov’un haberinde , ABD’nin Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonraki süreçte Irak’lı Kürtlerin bağımsızlığına destek vermeyi reddettiği ve Türkiye gibi bölgesel müttefiklerinin endişelerini dikkate alarak birleşik bir Irak’ı desteklediği belirtildi. Üst düzey Amerikalı yetkili tekrar şu şekilde açıklama yaptı ”Bu pozisyon değişmedi. Devletlerin sınırlarını yeniden çizmenin vakti değil. Özellikle Irak ve Suriye’de. Bu tür meselelerde ancak geniş kapsamlı bölgesel fikir birliği ve bölge ülkelerinin mutabakatıyla ancak ilerleme sağlanabilir ve şu an bu noktaya yakın bile değiliz” yanıtını verdi. ABD bölgede kendi istediği güvenlikli politikasına dönemsel partnerlerle devam edeceğini görüyoruz. Barzani’nin bu hamlesi sadece yine ABD’ye yarayacak, bölgede kaos olan ortam tam yanacaktır.

 

Bu gelişmeler aslıda bölgede kim ne kadar tepki verecek yada ABD’ye rağmen burada ne gibi gelişme olabilir ? Sorusunun cevabı aranacaktır. Ve bu gelişmelere göre ABD ve bölge ülkeler kendilerinin güvenlik risklerine göre tavır alacaktır.
Türkiye’nin bu olanlara karşı sert tavrı ve tutumuna karşı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Güvenlik Konseyi Müsteşarı Mesrur Barzani “Referandum, Kürdistan’la Irak’ın geri kalanı arasındaki ilişkiyi şekillendirecek. Komşu ülkelerin sınırlarını değiştirme niyetimiz yok” şeklinde beyanda bulundu. Tabi bu yaklaşım bu tarih itibariyle durumu kurtarma söylemidir. Bütün gelişmeler ve olanlar ışığında Barzani bir deneme yapacak kartlar açılacak ve oyun bu şekilde karşılıklı restlerle devam edecek Yani bu şu demek oluyor,Yakın gelecekte büyük bir kaos kapımızda, şimdilik ABD bağımsız bir Kürt devleti öngörmüyor ama bu öyle kalacak demek değildir. Çok başarılı zamanlaması yerinde hamlelere ihtiyacı var Türkiye’nin.

 

Kahraman KARAMAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.