Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Barzani şeref olursa

01.10.2012
A+
A-

Orhan Karataş

Oslo görüşmelerinin ne kadar şerefli ve namuslu bir çizgi üzerinde yürüdüğünü bu millet ibretle gördü. Bu görüşmelerin olduğunu söyleyenler şerefsiz ve namussuz ilan edilmişti. Aradan birkaç ay geçmeden bu ilanı yapanlar görüşmelerin talimatını bizzat verdiklerini, bu defa övünerek itiraf ettiler. Böyle bir zihniyetin hakim olduğu kongrenin şeref misafirinin Oslo yolunun öteki ucundaki Barzani’nin olması kendilerine çok yakışan bir durumdur ve dünya durdukça hatırlanacaktır.

Akılda kalanlar

Sanki dünyanın yeniden kurulacağı gibi rüzgar estirilen AKP kongresinin en önemli ve en çarpıcı tarafı işte bu şeref tablosu olmuştur. Şeref misafiri Barzani olan bir kongrenin gerisini konuşmaya bile gerek yoktur ki, zaten konuşulacak bir şey de olmamıştır. Grup toplantılarından ve bindirilmiş kıtalara yapılan konuşmalardan alıştığımız içi boş övünmeler; milattan önce yaşanmışlara gönderme yapılarak zihin bulandırıp gündem ve gerçekleri gizleme gayretleri; bilinçli ve kasıtlı biçimde azdırılan ve coşturulan bölücüleri bir yerlere fatura etme çabaları ve Mustafa Pehlivanoğlu’nun mektubunun işine gelen kısımlarının okunmasından tanıdığınız yapmacık duygusallığın ve damardan girme ustalığının numuneleriyle süslü bir nutuk.

Kim bilir neler anlatacaklar?

Bu konuşmaya bakarsanız sıfırlanmış terörün yeniden azmasının ve ülkeyi bölme noktasına kadar gelmesinin sebebinin CHP olduğunu zannedersiniz. Şehitlerin, ağlayan anaların, sönen ocakların, akan kanın vebalinin MHP’de olduğunu düşünürsünüz. Yanaşma ve beslemeler şimdi çıkıp kim bilir neler anlatacak, dünyanın yeniden kurulduğundan başlayan hangi masallarla bu milleti afyonlamaya devam edeceklerdir. Kandil’den gelen eli kanlı katilleri Oslo’da karşılarına alıp müzakere yapanlarla, dağdan inen silahlı katilleri kucaklayanların ne farkı olduğunu soranlar zaten kongreye sokulmadıkları için gerçeklerin üzerine örtülen sis perdesi hiçbir şekilde aralanmayacaktır. Bu yüzden de kimse Büyük Kürdistan hayal eden Barzani’nin şeref misafiri olmasının ne anlama geldiğini ve bunun arkasından neyin geleceğini sormayacak, konuşmayacak ve irdelemeyecektir.

Sivas’ın ötesi

Biz bu tiyatro ile oyalanırken dünya basınında Türkiye’nin perişan hali sayfa sayfa tefrika edilmeye devam ediyor. Başbakanın dikensiz gül bahçesinde nutuk attığı saatlerde ABD’de yayınlanan The New York Times çok çarpıcı bir Türkiye analizi yayınladı. Gaziantep’e kadar olan bölgeyi içine alan ve başbakanın “Sivas’ın ötesi” çizgisiyle birebir örtüşen bir haritanın yer aldığı analizde, Kürtlerin artan etkinlikleri ile birlikte bağımsızlıkları için kararlı oldukları vurgulanıyor.Ayrıca Suriyeli Kürtlerin, Esad veya Özgür Suriye Ordusu’na bağlı olmadığı, kendi bağımsızlıkları için hazırlık yaptıkları öne sürülüyor. Hiç kimse bir şey söylemese de Barzani’nin şeref konuğu olması AKP’nin Türkiye için öngördüğü geleceğin ne olduğunu anlamak ve anlatmak için fazlasıyla yeterli değil midir?

Birileri de bunları hatırlatır

Hazmettirme kapasitesini çok geliştirdikleri için Barzani’nin bu kongrede şeref misafiri olması bu ülkenin yüzde 50’sini ilgilendirmeyecektir. Ancak onları ilgilendiren şeylerde de bir tuhaflık var. Çamaşır makinası, buzdolabı satışları 10 yılda ikiye katlanmışmış, güven ve istikrar Türk ekonomisini bu duruma getirmişmiş. 10 yılda ülke hükümetsiz kalsaydı ve millet imece usulüyle işlerini görseydi, buzdolabı ve çamaşır makinası satışları yine ikiye katlanmış olurdu. Bunu bir başarı olarak gösterenler benzin, elektrik, doğalgaz fiyatlarının da 10 yılda nereden nereye geldiğinin, kaça katalandığının izahını yapabilmeleri gerekir. Sayın başbakanın bir zamanlar çok sık kullandığı çay-simit hesabını unutmuş olmasının altında yatan sebep ekmeğin fiyatının 10 yılda birkaç defa katlanmış olmasını gizleme gayreti olmasın? Zira, işsizlikte, et ve akaryakıt fiyatlarında dünya şampiyonu olma onuru AKP hükümetinindir ve altın harflerle tarihe yazılmıştır. Hiç şüpheleri olmasın ki, bugün başbakanın milattan önce yaşanmışlara dayanarak kendini haklı gösterme çabaları gibi, gün gelecek birileri de bu rekorları hatırlatarak kendi hizmetlerini anlatacaktır.

Millet iradesini cebinde görmek

Kongreden akıllarda kalan tek şey sayın başbakanın kendisi için öngördüğü akıbettir. Daha doğrusu bu konuda zaten bilinenin, bir defa daha altının çizilmiş olmasıdır. Son defa aday olduğunu ve bundan sonra partinin verdiği görevi yerine getirmek için çalışacağını söyledi ve veda etti. Böylece partinin kendisine Cumhurbaşkanlığı görevi vermesinin önünde bir engel kalmadı! Buraya kadar olanları zaten biliyor ve anlıyoruz. Ancak bir sorun var, parti görev verecek de, millet görev verecek mi? Bu soru, cevabını milletin vereceği bir soruyu daha beraberinde getiriyor. Millet iradesini cebinde görmenin adına “ileri demokrasi” denmesinin hiçbir karşılığı olmayacak mı? Bu sorular bu kongre ile birlikte daha da belirginleşmiş ve öne çıkmıştır.Milletin cevabı sadece başbakanın ve AKP’nin değil, aynı zaman ülkenin akıbetini belirleyecektir: Türkiye Cumhuriyeti mi, yorulmuş, bölünmüş, iddiasını ve itibarını kaybetmiş AKP Cumhuriyeti mi?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.