Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

BALGAT’TA Kİ HAYIRLI LİDER!

18.10.2015
A+
A-

MHP ve Devlet Bahçeli üzerinde 7 Haziran’dan bu tarafa oluşturmak istenen negatif algı, Ankara’da yaşanan canlı bomba saldırısı sonrasında yeni bir kimlik kazandı. Saldırı sonrasında önce Başbakan Ahmet Davutoğlu, ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan gelen görüşme taleplerine ” hayır ” yanıtı vermesi sebebiyle Devlet Bahçeli’nin adı bugünlerde, koalisyon konusundaki duruşuna da atıfta bulunularak AKP ve CHP cenahlarınca ” hayırcı ” olarak anılıyor.

 

Doğrudur, Devlet Bahçeli 7 Haziran’dan sonra hem AKP’ye hem de CHP’ye bazı konularda hayır demiştir. Ancak, bu durumdan dolayı MHP ve Devlet Bahçeli’nin adını hayırcıya çıkarmak, haksızlık olduğu kadar kamuoyunu aldatmaktır.

 

Çünkü MHP ve Devlet Bahçeli’nin AKP ve CHP’ye karşı olumsuz tavır sergilediği hangi konu varsa, hepsi Türk milletinin hayrınadır, Türk milletinin hayrı içindir. MHP ve Devlet Bahçeli’nin, gerek 7 Haziran öncesindeki dönemlerde, gerekse de 7 Haziran’dan sonra hayır çizgisinde bir tavır sergileyipte haklı çıkmadığı bir konu olmamıştır.

 
Bu durumun farkında olan AKP ve CHP’nin MHP hakkında olumsuz anlamda yaratmak istediği algılar ise, kendi yanlışlarını ve eksikliklerinin üstünü örtmek içindir. Bu örtünün kalkması ya da bu örtünün altında kalınmaması için MHP lideri Devlet Bahçeli’nin hayır çizgisinde yaklaşım gösterdiği gelişmeler, yüzeysel değil detaylı incelenmelidir.

 

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran sonrasında hayır dediği konuları kronolojik olarak ele alırsak;
MHP lideri Devlet Bahçeli ilk olarak, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP destekli CHP-MHP koalisyonu teklifine hayır demiştir. Bu dönemde MHP’nin üstüne en çok gelinen konulardan biri bu olmuştur. CHP, CHP’ye yakın medya ve cemaat medyası bu konuyu öyle bir işledi ki, sanki CHP ve MHP’nin toplam milletvekili sayısı birlikte hükümet kurma yetiyormuş da, sayın Bahçeli bu imkana rağmen hükümet kurmamış algısı yaratmaya çalıştılar.

 

 

MHP’nin PKK terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP ile bir araya gelmesini istemek aklı evvellik olsa da, velev ki Devlet Bahçeli bu teklife hayır demeyip söz konusu koalisyon kurulsaydı; kurulmasından işleyişine PKK uzantısı HDP’ye muhtaç olacak bu hükümetin ömrü bir yılı bile bulmayacaktı. Aynı zamanda böyle bir hükümet yapısı durduk yerde AKP’ye prim yaptırır, 7 Haziran’da kaybettiği oyları geri almasını sağlar, AKP’nin yeniden tek başına iktidarının yolunu açardı.

 

 

1 Kasım seçimlerine doğru gittiğimiz şu günlerde, AKP yine tek başına iktidardan uzaktaysa, bunda Devlet Bahçeli’nin HDP noktasında sergilediği duruşun payı çok büyüktür. CHP’liler, bu mevzuya birde bu doğru açıdan bakarsa, AKP’ye baston olanın gerçekte kim olduğunu daha iyi anlayabilirler.
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ikinci hayırı, yine CHP liderinin ” Birlikte hükümet kuralım. Başbakan sen ol ” çağrısına karşı olmuştur. Türk siyasetinin ahlâk ve dürüstlük abidesi olan, önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben ilkesinin siyaset sahnesindeki tek temsilcisi olan Devlet Bahçeli’ye böyle bir teklifte bulunulması, hakaretle eş değer bir tekliftir. Devlet Bahçeli, sanki başbakan olmak için HDP’yi tanımayan bir tavır sergiledi.

 

Bu teklife hayır demeyecekte, ne diyecekti Devlet Bahçeli? Başbakan olacağım diye, PKK’nın siyasi uzantısı HDP’ye karşı sergilediği yüzde yüz milli duruşundan vaz mı geçecekti? Devlet Bahçeli’nin, başbakanlık teklifine hayır demesi yüksek bir ahlâk anlayışının eseri, kendisine yapılan başbakanlık teklifi ise siyasi ahlâk fukaralığıdır. Burada eleştirilmesi gereken, Devlet Bahçeli’nin başbakanlık teklifini reddetmesi değil Kılıçdaroğlu’nun Bahçeli’ye böyle bir teklifte bulunmasıdır.

 
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin üçüncü hayırı, AKP ile koalisyon kurma noktasında Başbakanlık makamında oturan Ahmet Davutoğlu’na karşı olmuştur. Gerçi Davutoğlu zaten hükümet kurma teklifi ile MHP’ye gelmedi ama Davutoğlu ve AKP’lilerin yansıtmaya çalıştığı algı üzerinden, yani MHP AKP’ye hayır dedi safsatası açısından konuyu değerlendirirsek; Devlet Bahçeli Davutoğlu’nun önüne herkesin bildiği dört şartı koymuş, bu şartların kabul edilmesi halinde MHP’nin taşın altına elini değil gövdesini koyacağını söylemiştir.

 

Ancak AKP, MHP’nin şartlarını kabul ederek hükümet kurmaya cesaret edememiştir. Çünkü Devlet Bahçeli AKP’ye; Türk devletinin yönetim şekli cumhuriyettir. Dili Türkçe, başkenti Ankara, milli marşı İstiklal Marşı, bayrağı rengini şehit kanından almış ay yıldızlı bayrak ve Türk Devleti ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür, bunların değişmesi asla söz konusu olamaz demiştir, AKP hayır demiştir. Devlet Bahçeli AKP’ye; PKK’yı güneydoğuda devletleştiren, Türk devletini ameliyat masasına yatıran çözüm sürecini musalla taşına yatırılmadır demiştir, AKP hayır demiştir.

 
Devlet Bahçeli AKP’ye; 17-25 Aralık’ın sonuna kadar soruşturulmalı, ayakkabı kutularına konulan tüyü bitmemiş yetim hakkının hesabı sorulmalıdır demiştir, AKP hayır demiştir. Devlet Bahçeli AKP’ye, cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilmelidir demiştir, AKP hayır demiştir. Bunun üzerine de MHP lideri Devlet Bahçeli AKP ile koalisyona hayır demiştir. Devlet Bahçeli deseydi ki, ” Ne işimiz olur fakir fukaranın, yetimin ve öksüzün hakkını yiyenlerden hesap sormakla.

 

Bize ne PKK’dan, memleketin bölünme eşiğine gelmesinden, cumhuriyetten, Türk milletinden, Türkçe’den. Kurarız AKP ile koalisyonu. Alırız birkaç tane kırmızı plaka. Bakarız keyfimize” diye. Şimdiler de Devlet Bahçeli’ye hayırcı diyenler o zamanlar ne diyecekti acaba? MHP’nin olmazsa olmaz olarak ortaya koyduğu bu şartları için, Türk milletinin her ferdi Devlet Bahçeli’yi eleştirmek şöyle dursun teşekkür etmelidir.

 

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin son hayırı ise; Ankara’da gerçekleşen ve 97 kişinin öldüğü terör saldırısı sonucu Ahmet Davutoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşme taleplerine karşı olmuştur. Devlet Bahçeli Davutoğlu ile görüşmeyi reddetti, çünkü AKP iktidarı bugüne kadar MHP tarafından terör ve çözüm süreci konusunda defalarca uyarıldı. AKP bunların hiçbirine itibar etmedi. Etmediği gibi, MHP’yi iğrenç ifadelerle itham etmeye çalıştı.
Gelinen noktada MHP bütün uyarılarında haklı çıktı. Devlet Bahçeli, bugüne kadar PKK terör örgütüne nefes olmuş AKP ile böyle bir görüşmenin beyhude bir iş olacağını bilincindedir. Ayrıca bu konuda muhalefet ile görüşülmesi zaten gereksizdir. Türkiye’nin terör bataklığına saplanmasında muhalefetin rolü yoktur. Türkiye bugün terör bataklığında ise, bu AKP’nin eseridir. Davutoğlu’da muhalefet ile görüşerek, AKP’nin bu eserinde muhalefetinde emeği var algısı yaratmak istemiştir.

Devlet Bahçeli Kılıçdaroğlu ile görüşmeyi neden reddetti? Çünkü Kılıçdaroğlu ve CHP, 7 Haziran’dan beri iradesini Kandil’e ipotek etmiş HDP’nin avukatlığını üstlenmiştir. CHP, HDP noktasında adeta AKP ile görev paylaşımı yapmıştır. AKP HDP’yi doğurmuş, CHP ise büyütmek için meşrulaştırmak için çaba sarf etmektedir.

 

Bütün bunlara rağmen, ısrarla Devlet Bahçeli ve MHP hakkında olumsuz bir intiba oluşturmak için adeta iş birliği yapan AKP ve CHP camiasına soruyorum;
Ey AKP, Bahçeli’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasını, milletin birliğini, yetim hakkının hesabının sorulmasını, yasaların ve hukukun işleyişini öngören şartlarını, kabul ettiniz de mi Devlet Bahçeli’yi hayırcı ilan ediyorsunuz?
Ey CHP, sanki CHP ile MHP’nin toplam vekil sayısı birlikte hükümet kurmaya yetiyordu da, Bahçeli buna rağmen mi sizle hükümet kurmadı? HDP’nin boynundaki İmralı tasması, iradesindeki Kandil ipoteği, elinde şehit kanı, temellerindeki AKP harcı yoktu da, Devlet Bahçeli buna rağmen mi HDP’yi yok saydı, sayıyor ve HDP’nin içinde olduğu hiçbir yapıya MHP’yi dâhil etmiyor?

Akıl, ahlâk, vicdan ve milli şuur sahibi herkes MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu’na karşı bu minvalde verdiği hayır yanıtlarını destekler ve savunur! Devlet Bahçeli’nin bu hayırlarını eleştirmek; vatanın bölünmezliğine, milletin birliğine kastedenlerin, devletin ve milletin çıkarlarından önce kendi çıkarlarını düşünenlerin hakkıdır! Devlet Bahçeli’nin bu hayırlı hayırlarını eleştirenler, akıbetiniz hayır ola!

Fatih ERGİN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.