‘Bakara iyi makara’ öylemi ?

22.03.2014
A+
A-

Yalçın Güzelhan

Başçalan kullanıcı adıyla Youtube’a yüklenen ses kaydında AB eski Bakanı Egemen Bağış ile gazeteci Metehan Demir arasında geçtiği iddia edilen konuşmalarda, Kur’an-ı Kerim’deki ayet ve surelerle dalga geçilmesi dinleyenleri şoke etti.

Ses kayıtlarında geçtiği iddia edilen ifadelere göre, Metehan Demir olduğu öne sürülen kişi, Egemen Bağış olduğu iddia edilen şahsın twitter hesabında paylaştığı bir ayeti görmesi üzerine, Bağış olduğu belirtilen kişiyi arıyor, ve aralarında aşağıda ki konuşma geçiyor.

EB: Alo

M.D.: Sabah yemin ediyorum şu tweet’ini gördüm var ya, güne nurla başladım, duayla başladım.

E.B. : Ne güzel

M.D.: Bakara suresi 152, Ve le entüm… Valla Abicim helal olsun

E.B: Beyhan da diyor ki; “Kim bu sabahın köründe arıyor. İmana mı gelmiş dua ediyor” diyor.

M.D.: Abi böyle bir şey olabilir mi ya

E.B: “Ayran yollayayım” diyor.

M.D.: Vele entim ma ağbüd…

E.B: “Vela entim ma ağbüd” Oğlum ben her Cuma bir tane ayet sallıyorum.

M.D.: Ya bilmez olur muyum senin elinde bir kitapçık var oradan çakıyorsun biliyorum ya

E.B: Kitapçık yok lan Google’a gir, Kur’an’da atıyorum kardeşlik, Kur’an’da nankörlük, Kur’an’da bilmem ne diye search yap hepsi çıkıyor. Oradan bir tane salla gitsin.

M.D.: Vel ağl asdfg asdfgh tırahun turuhun…

E.B: Oo Almancaya döndü

M.D.: Vay be abicim. Vay be. Yıkıldım Sabah sabah. Baktım bir de saatine 08:20’de çakmışsın ya nasıl bir dini birikim ya.

E.B: Ben Sabah 05:00’da çaktım bi tane

M.D.: Ve Sabah uyuyarak, uyanıp Alllah’ın Egemen Bağış’tan bir ayet inse de ben de onu RT etsem deyip bekleyen 13 kişi de RT etmiş hemen anında.

E.B: 150 kişi RT etmişti. Cumayı “cıma” yazmışım 08:20’de yeniden attım manyak.

M.D.: You ere great hero ya great hero no more games

M.D.: Bakara 156

E.B: Bakara 156 Çarpılacaksın

M.D.: Her kim ki Egemen Bağış’ı sevmez, Allah en kısa zamanda onun belasını verir. Bakara 159

M.D.: Her kim ki Aydın beyin o zor gününde onun yanında olur, o Allah’tan her istediğini alır. Bakara 165. Bu Bakara iyi ya. Tövbe ya Rabbim, çarpılacağız şimdi.

E.B: Makara iyi

M.D.: Makara, makara ya vallahi. Tövbe estağfurullah, çarpılacağız şimdi.

Eğer bu konuşma iddia edildiği gibi Eğemen Bağış ile Metehan Demir arasında geçmişse o zaman bu durum hem inanç, hem değerler, hem de siyasi ahlakın nasılda yozlaştırılmaya çalışıldığını göstermesi açısından üzerinde durulmayı hak eder. Temennim bu konuşmanın doğru çıkmamasıdır.

Türkiye’deki siyasi Yaşama baktığınızda gerçekten inanarak siyaset yapan çok az sayıda siyasetçinin olduğunu görürsünüz. Siyaset arenasındaki aktörlerin neler yapmaya çalıştıklarını anlayabilmek, bazen imkansız bir hal alıyor. Zira siyasilerin ortalık yere söyledikleri sözleri, birbirilerine hitap şekilleri ve davranışlarındaki tutarsızlıklar, ister istemez vatandaşları ümitsizliğe itiyor. Haklı olarak ta ağızlarından bu kelimeler çıkan insanlar mı ülke ve milleti düzlüğe çıkaracaklar sorularına neden oluyor.

Siyasette başarının ve hazzın en önemli dayanağı savunulan değerlere ve görüşlere katıksız inanmaktır. Uğruna mücadele edilen ve insanlığa hayırlar getireceğine inanılan değerlere olan inançta olabilecek en küçük bir şüphe, berrak bir havuza damlatılan bir damla mürekkebin koca havuzun berraklığını yok etmesi misali, o inancın kutsallığını da bir anda bitirir. Aslında İnanç çok yönlü bir kavramdır. Hayatın hemen her alanında da önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar. Bir dine, bir davaya veya bilime inanmak, aslında birbirilerinden çokta bağımsız olan şeyler değildir. Hepisinde de hissedilen ortak duygu, katıksız bir bağlılığın hissedilmesidir. Yani bir derinlik ve içtenlik söz konusudur.

Ne yazık ki Türk siyasi yaşamı Kutsal dinimizi siyasete alet ederek onu oya tahvil etmek isteyenlerin örnekleriyle dolu. Bunlar için önemli olan, inanan insanların oylarını alabilmek adına, o inanç grubunun değerlerini hortumlayarak kendisine siyasi rantlar sağlamaktır. Bunlar hiç bir zaman için, o inancı gereği gibi yaşamazlar. Sadece kullanırlar. Bir süre sonrada hortumlanacak bir değer kalmadığında ise, başka bir mekanda başka bir inanç grubuna demir atarak hortumlarını da oraya salarlar. kendisine neden böyle davrandığı konusunda karşı çıkanlara da, hemen bir değişim masalı uydurarak, ben değiştim, onun içinde gördüğünüz gibi artık sizlerleyim der. Bir yandan da hortumlarını vantuz misali çalıştırmaya devam ederek konulacak başka çiçeklere doğru hızla yol alır.

Mevlam bizi bu tür siyaset erbablarından korusun. Çünkü Türk milleti aç ve susuz yaşarsa da, asla ve asla kimliksiz ve inançsız olarak yaşayamaz.

GÜNÜN SÖZÜ : TESTİNİN İÇİNDE NE VARSA AĞZINDAN DA O DÖKÜLÜR ATASÖZÜ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.