Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Bakanlar ve makamlar

15.04.2013
A+
A-

Bir Sayın Bakan açıkladı; İmralı’ya farklı bir uygulama yokmuş, Silivri’de, Sincan’da, İzmir’de ne varsa İmralı’da da aynı şeyler varmış. Yine aynı Sayın Bakan bir başka açıklamasında; 4. Yargı paketinde getirilen bazı iyileştirmelerin, KCK sanıklarını kapsamayacağını ve onların salıverilmesine yol açmayacağını iddia etti. Bu Sayın Bakan’ın asıl önemli olan ve bizce boyunu çok çok aşan iddiası ise; yaptıkları uygulamaların ve attıkları adımların, “Geçmişte suç işlemiş kimseleri, aklamaya ve suçsuz göstermeye yönelik uygulama ve adımlar olmadığı” iddiasıdır. Elbette ki Sayın Bakan’ın işgal ettiği makam, bütün bakanlıklar gibi çok önemli bir makamdır ve yaptığı açıklamalar, önemsenmeli ve ciddiye alınmalıdır. Ancak, sanırım şöyle bir düzeltme yapmam gerekecek. Eskiden böyle makamlar ve bu makamları işgal eden Bakan’lar vardı.

Gerçekten de öyleydi. İsmi, işgal ettiği makamla adeta özdeşleşmiş “BAKAN” lar vardı. Ama “Bir savcı çıkıp da siz neden barışı sağlamaya çalışıyorsunuz diye bizi mi suçlayacak?” diyen bir Adalet Bakanı’nı ben hatırlamıyorum. Elbette hiç kimse sizi neden barışı sağlıyorsunuz diye suçlamayacak. Ancak emin olunuz ki; bu ülkede 30 yıldan bu yana, çoluk çocuk demeden köyleri basarak insanları katleden, karakolları basarak askerlerimizi öldüren eli kanlı canilerin, ellerini kollarını sallayarak ve üstüne üstlük devlet koruması altında çekip gitmelerine müsaade etmek bir suçtur ve son uygulamalarıyla bu hükümet bu suçu işlemektedir. Bu manzara ortadayken ve bir de bu uygulamaların doğruluğuna sözüm ona milleti ikna etmek üzere “Akil İnsanlar” denilen bir mayın temizleme gurubu oluşturulmuşken, Sayın Bakan’ın yukarıda yer verdiğimiz beyanlarını nasıl ciddiye alalım ve nasıl inanalım? Belki çok uç bir örnek olacak ama en son yaşanan gelişmeleri de göz önüne aldığımızda; terörle mücadele ve geliştirilen tedbirler konusunda, hükümet üyesi bakanlar mı yoksa hükümet dışı, hatta devlet dışı unsurlar mı daha etkili olmuştur?

Devam ediyor Sayın Bakan; “Millet’in isteği dışında hiçbir şey yapmayacağız!” diye. İçimden “Hangi milletin?” diye sormak geliyor. Sahi hangi Millet’in? Ne zamandan beri bu milletin iradesiyle, ne idüğü belirsiz eli kanlı bir cani olan Apo’ nun iradesi, aynı ortak hedefi gösterir oldu? Ne zamandan beri teröristler, eli kanlı katiller, beynelmilel emperyalist güçlerin maşası caniler, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetenlere yol haritası dikte ettirir oldular?

Bitmiyor Sayın Bakan’ın döktürdüğü inciler. İmralı’nın mektupları da diğer cezaevlerindeki mahkûmların mektupları gibi okunup, kontrolden geçtiğini öğreniyoruz Sayın Bakan’dan. Güler misiniz, ağlar mısınız? Yahu bu hain zaten siz okuyup, gereğini yerine getiresiniz diye elinize vermiyor mu bu mektupları? Adeta pehlivan tefrikasına dönen bu mektuplar, size göre “Çözümün tek ümidi” olarak, bizzat devlet koruması altında ilgili adreslere taşınmıyor mu?

Makamların sadece adı kaldı son günlerde. Bütün ümitler, sadece iki ağızdan dökülecek kelimelere bağlanmış adeta. Biri Ankara’da Sayın Başbakan, diğeri de İmralı’da ki cani. Sayın Başbakan’ın söyledikleriyle, Öcalan’ın mektuplarında yazdıkları örtüşüyorsa derhal uygulamaya giriyor, örtüşmüyorsa küçük çelişkiler giderilmek üzere yeniden incelemeye alınıyor.

Ne menem şeyse bu çözüm süreci dedikleri şey, bütün makamları da bakanları da devre dışına attı. Sadece sistem gereği varlıklarını sürdürür durumdalar. Sayın Başbakan nezdinde ise konumlarının; “Suat çantamı getir” mesabesinde olduğunu, bizzat Sayın Başbakan’ın beyanlarından öğrendik.

İnanıyor ve ümit ediyoruz ki; bu yanlış gidişe dur diyecek olan nokta, bir bitişin alameti olarak değil, yeni başlayacak olan cümlenin büyük harfle başlayacağının bir işareti olarak koyulur

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.