Aycan,Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünü koruyacağız

Aycan,Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünü koruyacağız
22.11.2018
A+
A-

Uzun süredir kamuoyunun gündeminde olan sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü sorunu MHP MYK Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’ın yasa teklifi ile çözülüyor.

Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünü koruyacağız

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Katip Üyesi olan Aycan, “Aile bütünlüğünün korunması, sağlıklı nesillerin yetişmesi  dolayısıyla ülkemizin geleceği için önemlidir. Toplumumuzun bu kanayan yarasına parmak basıyoruz.” diyen Aycan, sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğünü korumak üzere Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4. maddesinin üçüncü fıkrasında değişiklik yapılması için Meclis’e yasa değişikliği teklifinde bulunduklarını belirtti. Aycan “Bu teklifle aile öğretmenlerimizin aile bütünlüğü sorunu tamamen çözülecektir. Bütün partilerin aile bütünlüğü meselesine aynı gözle bakacağını umuyor ve bu teklifin bir an önce Meclis’ten geçmesini bekliyorum.” dedi.

Mevcut Yasa Maddesi:

Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.”

Milletvekili Aycan tarafından önerilen Yasa Maddesi:

Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği iki yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.