Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Atatürk Ve Türklük

09.09.2018
A+
A-

“Bak bakışını, al alışını” (Hacı Bektaş Veli). Allah herkese iyi görmesini, bakmasını onun için savaşmasını nasip etsin.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türklüğü öven, öne çıkartan birçok açıklaması vardır. Bugün yapacağımız iş bunları bir araya getirerek gerçekleştirdikleriyle beraberce ölçüp biçmeli öyle değerlendirmelidir. Beni sadakat içinde Türlüğüme bağımlı kılan Yüce Allah’ın bize verdiği bilinç ve imandır. Büyük insan Atatürk hayatı boyunca kurduğu bazı özlü sözler içinde Türklüğü ve Türklüğünü ön plana çıkaran başlıca sözler;

“Türkiye Türklerindir.

Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki, başına geçireceği insanların kanlarındaki ve vicdanlarındaki cevheri asliyi tayin etmekten bir an uzak olmasın.

Dünya üzerinde Türk’ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Bir gün ressamlar Türk’ün simasını kaybederlerse yıldırımı alsınlar yapıversinler.

Türk budur: yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.
Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur.
Türklerin yaşadıkları her yer misak-ı milli hudutları içindedir.
Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır.
Biz doğrudan doğruya milletseveriz ve Türk milliyetçisiyiz.
Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.

Bu ülke, tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür ve sonsuza dek Türk olarak yaşayacaktır.
Eğer bende bazı fevkaladelikler görüyor buluyorsanız bunları sadece ve yalnız Türk olmama, Türklüğüme bağlayınız.
Taş kırılır, tunç erir. Ama Türklük ebedidir.
Yurttaşlarım! Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye cumhuriyetidir.
Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir.
Türk, Türk olduğu için asildir. Bütün soy gururumuzu, Türk olmanın bilincinde buluruz.

Yetişecek çocuklarımıza Türkiye’nin istiklaline, kendi benliğine ve milli ananelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.
Türklük, benim en derin güven kaynağım, en engin övünç dayanağımdır.
Ulusal varlığımıza düşman olanlarla dost olmayalım. Böylelerine karşı, “Türk’üm ve düşmanım sana, kalsam da bir kişi” diyelim.
Türk, çetin işler başarmak için yaratılmıştır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
İstanbul’da çıkan bir dergiyi Kaşgar’daki bir Türk de anlayacaktır.
Temeli yüksek Türk kültürü olan Türk milletine düşen görev, bu ülkünün gereğini yerine getirmektir.
Oğuz, Kırgız, Tatar, Özbek, Yakut yok, Türk vardır.

Bir Türk, cihana bedeldir”

 

Bir de bunlara söylediği en güzel sözlerden biri olan “Ne mutlu Türküm diyene” sözünü hatırlatalım ve hatırlayalım. Türklük diyen bu adam kendisini dinsiz diye tanıtanlar için de dinimizi şöyle tanımlamıştır:

“Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur. Yalnız şurası var ki din, Allah ile kul arasındaki bağlılıktır. Softa sınıfının din simsarlığına müsaade edilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler, iğrenç kimselerdir. İşte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsaade etmiyoruz…”

 

Allah o büyük insanı yaşattığı ömür boyunca yanında oldu. Kurtuluş Savaşını kazandırdı, sonrada yepyeni bir devlet kurdurdu. Medeni yamyamlara rağmen, İslam gözüken hainlere rağmen hala ayaktayız, varız, yaşıyoruz.

Türklüğüne ve İslam olduğu için şükretmeyen bizden değildir. Allah’a şükürler olsun ki Türk ve Müslümanız…

 

Sağlıcakla kalın!

FİKRİ ATILBAZ

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.