DOLAR 5,9473
EURO 6,6584
ALTIN 289,2
BIST 114.591
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Yağışlı

Bozkurt Atatürk ‘e Niçin Tahammül Edemediler?

13.08.2013
5.992
A+
A-

Ataturk’ün istegi ile ünlü ressam İBRAHİM ÇALLI Tarafından Yapılan ERGENEKON 1 adlı tablo
Atatürk’e hediye edilen Bozkurt heykeli.
Ağustos 1926 gecesi Türkiye’nin ”Bozkurt” adlı yolcu gemisi, Fransız ”Lotus” gemisi ile Ege Denizi’nde çarpışır. Bozkurt gemisi batar ve 8 Türk denizcisi boğularak ölür. Ertesi gün, İstanbul’a gelen Lotus gemisinin kaptanı tutuklanır ve Türk mahkemelerince 80 gün hapis cezasına çarptırılır. Lotus gemisinin kaptanının karşı çıkışları sonucu dava, Lahey Sürekli Adalet Divanı’na intikal eder.
Lahey Sürekli Adalet Divanı, 7 Eylül 1927’de, Türkiye’nin hukuka aykırı davranmadığına karar verir. Bu kararla birlikte ”Geminin adı ve Türk milletinin milli simgesi, Türk özgürlük ve bağımsızlığının timsali olmasından ötürü”, Türk heyetine, Atatürk’e verilmek üzere tunçtan bir Bozkurt heykeli armağan edilir. Bu davadan dolayı, dönemin adalet bakanı Mahmut Esat’a, Atatürk tarafından Bozkurt soyadı verilmiştir.

Hatta küçük izcilere yavrukurt ismini bizzat kendisi taktı. Hakkında yazılan bazı kitaplarda kendisinden Bozkurt olarak bahsedildiğini biliyoruz…Bu belgelerden biri de aşağıda Ankara Ulus’ta bulunan Atatürk heykelinin kaidesindeki bozkurt başı dır.

TBMM hükümetinin 23 Ocak 1922 tarihinde Mustafa Kemal Paşanın emriyle bastırdığı ilk pulda Bozkurt resmi vardır.DEVLET ARMASI SEÇİLEN BOZKURT

1925 yılında Türkiye Cumhuriyeti Maarif Vekaleti, Türkiye Cumhuriyeti devlet armasının yapılması için Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle bir yarışma açmıştır. Bu yarışmanın sonunda Namık İsmail’in bozkurtlu arması birinci seçilmiştir. Fakat yarışmaya katılan armalar yeterince görkemli olmadığından kullanılmamışlardır.

Başbuğ Atatürk Türk Milletinin Simgesi Olması Sebebiyle Kahramanlar Diyarı Kahramanmaraş Şehrimize Türk Bayrağını Tutan Bozkurt Heykeli Yaptırmıştır. Bu Heykel Atatürkün Vefatından Sonra Cumhurbaşkanı Olan İsmet İnönü Tarafından Yıktırılmıştır.İsmet İnönü Atatürkün Yaptırdığı Ankara Ulus Taki Bozkurt Heykellerini Yıktırmıştır

kahraman-bozkurt
İstanbul Dârülfünun meşale tutan Bozkurt amblemi aynı zamanda yayın organı olan derginin kapağı (Bugünkü adıyla İstanbul Üniversitesi)

1935 yılında Atatürk ün emri ile çıkarılan “Bozkurt” markalı Türk Tekel Sigarası

ATATÜRK DÖNEMİNDE BASILAN PARA BOZKURT RESİMLERİ:

Bozkurt Atatürk-YAVUZ BÜLENT BAKİLER

Hürriyet Gazetesinin bir araştırmasını, anlatılmaz bir utançla ve şaşkınlıkla okudum.
MHP İstanbul İl Başkanlığı Merhaba Yeni Yüzyıl isimli yayın organında, bir açıklama yapmış: Atatürk bir Bozkurttur demiş. Hürriyet Gazetesi de bazı tarihçilerimize, ilim adamlarımıza ve Atatürkçülerimize koşuşturup sormuş: “Atatürk gerçekten bir Bozkurt muydu?”
Şimdi bazı ilim adamlarımızın, Atatürkçülerimizin (!) bu soruya verdikleri hazin cevaplara bakın:

¥ Prof. Kemal Alemdaroğlu (İ. Ü. Rektörü) “Şiddetle reddederiz. Atatürk Bozkurt değildi. Irkçı-Turancı değildi!”
¥ Dr. Orhan Koloğlu (Tarihçi-yazar) Bozkurt kavramı, milliyetçiliği ırkçı anlamda alan kesimin kavramıdır. Atatürk, şiddetle Türkiye sınırları içinde bir milliyetçilik taraftarıdır.”
¥ Halil İbrahim Şahin (Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Bşk.) “Atatürk Şovenist aklın değil, özgür aklın önderidir. Bu bakımdan Atatürkçü düşünce sistemini Atatürkçe yorumlamak Atatürkçülüktür.”
¥ Gürbüz Çapan (CHP Esenyurt Bld. Başk.) “MHP olsa olsa boz-kuş olur.”
¥ Prof. Sina Akşin: “Evet o dönemde Bozkurt pullarda vardı. Efsanesi vardır. Ama bu iddia çok anlamsız. Atatürk barışçı ve ırkçı olmayan bir milliyetçiliğe bağlıdır!”
¥ Dr. Cemal Avcı (Başbakanlık Atatürk Araştırma Merkezi) “Türklük anlayışını, kafatasçılık olarak değil, kendisini Türk olarak nitelendiren herkesin Türk olduğu görüşünden hareketle geliştirmiştir. Atatürk ‘Ben Bozkurtum’ dememiştir.”
¥ Hasan Ekinci (DYP Genel Bşk. Yrd.) “Her siyasi parti bunu kendine göre yorumlarsa çirkin olur. Atatürk, Atatürktür!”
Bu araştırma bizim hem bazı ilim adamlarımızın, hem de Atatürk’ten hiçbir ışık almamış, Atatürk’ü okumamış, anlayamamış bazı Atatürkçülerimizin çapını göstermesi bakımından çok önemli. Çünkü bu açıklamaların hiçbiri doğru değil! Ya gerçeklerden çok korkan veya Atatürkçülüğü boş lâf söylemekten ibaret sanan fikirsiz, ufuksuz, çilesiz kimselerin keyfilikleriyle karşı karşıyayız. Çünkü:
Atatürk, hiçbir şüpheye yer vermeyecek kadar bir Bozkurttur. Ve bütün Türk tarihi boyunca, Türk ırkını çok coşkun duygularla öven, yücelten tek devlet adamımız O’dur. Önce biz, bütün bu kişilere anlatmalıyız ki Bozkurt destanı başka, ırkçılık başkadır. Yani Bozkurt efsanemize inanan bir kimse katiyyen ırkçı olmayabilir. Bozkurt efsanesine inanmayan bir kimse de bal gibi ırkçı düşüncelerle yaşayabilir.
Atatürk, Bozkurt destanımıza yürekten inanan ilk Cumhurbaşkanımızdır. Bozkurt efsanemize inanmayan bir cumhurbaşkanı, kurduğu cumhuriyetin ilk pullarına ve paralarına neden Bozkurt resmi koydursun? Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Milli Savaş Hikâyeleri kitabının hem kapağını, hem de her hikâye sonunu, bir bozkurtla süslemesi Atatürk’ten aldığı ilhamladır. Halide Edip Adıvar’ın Yeni Turan eseri, Ziya Gökalp’in: Turan, Ötüken Ülkesi, Altın Yurt, Ergenekon… gibi şiirleri, Ömer Seyfettin’in bazı hikâyeleri hep Atatürk’ün gösterdiği yeni hedefin güzel meyveleridir. Atatürk devri üniversite öğrencilerinin şapkalarında, Bozkurt kokartlarını merak edenler bana gelsinler ve Bozkurtlu şapka resimlerini görsünler. Anlaşılan bu kişiler, küçük yaştaki izcilerimize Atatürk’ün neden Yavru Kurt dediğini hiç düşünmemişler. Bunlar, Ankara Ulus Meydanı’ndaki Atatürk heykelinin eski kaidesine hiç bakmamışlardır. O eski kaidenin dört köşesinde, bronzdan yapılmış dört Bozkurt başının bulunduğunu hiç hatırlamamışlardır. Bu anlı-şanlı kişiler, anlaşılan Ankara Türk Ocağı binasına hiç gitmemişlerdir. Orada, Atatürk’ün oturduğu locanın tam karşısına, tiyatro sahnesinin alnına, kocaman bir Bozkurt başının yerleştirildiğini hiç fark etmemişlerdir. Bu boş meydan kabadayıları, Atatürk’ün kurduğu Milli Eğitim Bakanlığı’nın üst katının CHP’li Ratip Tahir’in o meşhur Ergenekon tablosuyla en az 35 yıl süslendiğini akıllarına hiç getirmemişlerdir. Eski Milli Eğitim Bakanlığı’nın ikinci katına çıkanların kocaman bir Bozkurt resmiyle karşılaştıklarına hiç şahit olmamışlardır. Bu zat-ı muhteremler, Atatürk devrinin o meşhur Ergenekon tablosunun bugün Ankara’da Türk Ocağı’nda (Resim Heykel Müzesi’nde) bulunduğunu bilmek istemeyenlerdir.
Çocuklarımıza, kendi okullarımızda kırk Yunan efsanesini öğretiyoruz. Kırk Yunan tanrısının savaşlarını, aşklarını ezberletiyoruz. Peki biz, kendi milletimizin efsanelerinden neden bu kadar çok korkuyoruz? Bu aşağılık duygusu neden? Bu hazretlerin, ne bir büyük gemimize Atatürk’ün 1926 yılında Bozkurt ismi koyduğundan haberleri vardır; ne de yazar H.C. Armstrong’un Atatürk’ü anlatan eserine: Bozkurt adı vermesinden.
Bozkurt, bizim tarihimizde bir yol gösterendir. Ergenekon’da 400 yıl kalan soyumuza, daha geniş bir ülkeye çıkmak için yol gösteren bir ışık. Atatürk de Milli Mücadelemizin o zor, o karanlık günlerinde bize bir yol göstermedi mi? Onun Türk ırkıyla ilgili görüşlerini haftaya yazacağım. Yalnız bilinmelidir ki 7000 yıllık Türk tarihinde, Türk soyunu hiç kimse, hiçbir devlet ve hükümet başkanı Atatürk kadar övmemiştir. Onun bu vasfını bilmemek bilgisizlikten değilse ihanettendir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.