DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Atatürk Der Ki: “Haysiyeti Olmayan …..”

07.08.2018
3.317
A+
A-

Maduro’ya karşı girişilen ilginç bir ve sonuçsuz yani başarısız bir suikast girişiminde bulunuldu. Amaç ne olabilir? Bir devletin bu kadar geniş bir alanda pes çeviriyor olması kendine yakışmayan bir tutumdur. Çin’le başınız belada, Türkiye’yle sorununuz var, İran’da savaş başlatmak üzeresiniz, Irak’ı hallettim sandınız fakat daha tam manasıyla pişmemiş, Suriye’de sözünüzü geçirmek için PYD’yle işbirliği içindesiniz. Siz dünyaya bu kadar ayrı yerden biriyle kavgayı bitirmeden biriyle kavga başlatamazsınız. Ya da Rusya’yı koruyarak kendinizi Amerikan halkına karşı haklı kılamazsınız. Tarihi gerçeklikler yani yaşadığımız tarih boyunca böyle bir çıkarıma izin vermemiş, hem de sizin devletinizin çizdiği bir politik çizgi varken orta yerde dururken şimdi Ruslar tatlıdır demeniz nedendir?

İşte son yıllarda alıştığımız saldırgan Amerikan tavrı devam etmekte yalnız bu saldırgan tavrını dengeleyememekte ve düne kadar düşman ilan ettiği ve koskoca Avrupa ülkelerini Rusya’ya karşı düşman ettiren tavrını şimdi birden bire Rusya bizim düşmanımız değilmiş demek bugüne kadar Amerika’nın uyguladığı ve diğer devletler için çizdiği Rus karşıtı yolun yanlış bir yol olduğunu, aslında sizi ne kadar büyük bir Makyavelizm yanlısı olduğunuzu ve en büyük Makyavelist olduğunu ortaya koymuş, tüm dünyaya göstermiştir.

Bu duruş Amerika’yı anlatmaktadır. Turump’un Amerika’sını yani doğrulara göre hareket etmeyi değil de kendi kurduğunuz oyun gerçeği ve çevreyle incelemeye kalkarsınız ve en büyük yanlışı yapmış olursunuz. Siz farkında olmayabilirsiniz fakat çizdiğiniz tablo budur.

Kendinizi anlaşılmaz kılmak böyle bir şeydir. Bir anda anlaşılmaz olmak böyle bir şeydir. Koskoca bir Kurtuluş Savaşı vermiş bir milleti suçlamak böyle bir şeydir ve bunu açıklamadan üstü kapalı olarak yaparsanız, insanları aptal yerine koyduğunuzu gösterir bu söylediklerinizin üstü kapatılmış bir hakaret olduğunu ortaya koyar. “Kılıçdaroğlu derseniz, evet, bugüne kadar somut bir siyasi başarısını görmedik. Bu doğrudur. Dürüst adamdır, yalancı ve saygısız değildir… Ama Türkiye’nin seçmen yapısı onun bu olumlu özelliklerini şilindir gibi ezip geçmektedir.” demek bu milletin yüzde 52’siyle yapılmış bir harekettedir.

“Ama Türkiye’nin seçmen yapısı onun bu olumlu özelliklerini silindir gibi ezip geçmektedir” ne demektir? Bu görüşteyseniz bunun ne demek olduğunu açıklamalısınız Yoksa insanları iyi davranıştan anlamayan laf ola beri gelecek olan sözlerle idare etmektir. İşte büyük Atatürk kendini bilmezler için o köylü milletini “Aldanmak gaflettir. Hususiyetten aldandığını beyan etmek, apaçık itimadı yitirmektir, ahmaklıktır. Samimiyet ile ahmaklık münasebetini, birbirinden ayıran yegane unsur ise haysiyettir. Haysiyeti olmayan, yanılmaya, aldanmaya ve aldatmaya ilelebet mecbur kalacaktır…” diyerek hainlerden, gaflet içinde olanlardan ayırt etmiştir. 1919 senesindeki Türkiye bu haldeyken yani ille de vatanım derken bugünkülere siz nasıl olurda milleti nasıl olurda bilgisiz, sahtekar, saygısız bir topluluk olarak görürsünüz.

Dikkat etmemiz gereken bu düşmanlıkların nereden kaynaklandığını bilmek zorundayız. Bunun için oynanan oyunlara, çevrilen dolaplara karşılık uyanık olmak durumundayız.. Amerika yine aynı Amerika olmasına karşılık Trump geldiğinden beri siyasetteki Amerikan inceliği gitmiş, kabalık hakim olmuştur. Trump geldiğinden beri yaşadığı ve yaşattığı olaylara bakılırsa Amerika her ülke için istenmeyen ülke olarak ilan edilmiştir. Bunu en açık olarak İsrail’i Yahudilerin devleti olmasını kabul etmesi ve Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul etmesiyle onu uluslar arası camiada yalnız bırakmıştır..

Oynadığı olaylar net bir şekilde ortaya çıkmıştır. PYD’yi desteklemesi, İran’la kavga halinde olması,  Kuzey Kore’yle anlaşılmaz bir tutum içinde olması, Çin ile kötüleşmesinin sebebi doğru bir dünya politikası izlemediğindendir. Türkiye’yi hödük bir toplum yerine koyarak hareket ederseniz hem itibarınızı hem de haysiyetinizi kaybetmiş olursunuz.

Sağlıcakla kalın!

FİKRİ ATILBAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.