DOLAR 6,0488
EURO 6,5654
ALTIN 306,6
BIST 120.562
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

Askeri Okullar Meselesine Bir De Böyle Bakın

01.08.2016
120
A+
A-

31 Temmuz 2016 tarihli KHK ile Askeri Okullar kapatıldı. Hepimizin gözü aydın(!)

“Kararname ile Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Milli Savunma Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kuruldu. Milli Savunma Üniversitesi, rektörlüğe bağlı olarak, kurmay subay yetiştirmek ve lisansüstü eğitim vermek amacıyla yeni kurulan enstitülerden kara, deniz ve hava harp okullarından, astsubay meslek yüksek okullarından oluşacak.” (Odatv, 31 Temmuz 2016)

Umarım kapatmaya karar verenler ne yaptıklarını biliyorlardır. Ancak karar 15 temmuzdan sonra alındığına göre kısa sürede alınan bir karar olduğu açıktır. Acele kararlar genellikle yanlıştır.

Bu konuda ilk sözüm: kapatma kararı ve ardından alınan yeni kuruluş kararı bir devrim değildir.

Bu karar bana kalırsa korkunun insanlara attırdığı bir adımdır.

İkinci sözüm ise KHK ile Milli Savunma Üniversitesi diye bir kuruluş değil, TSK Eğitim ve Öğretim Komutanlığı kurulmaktadır. Bu ise bazı generaller ile TESEV ve zamanında bir çok köşe yazarın rüyasıydı. Aynıları bizim başımıza kumpas davalarını açmışlardı.

Lise kısımları ve astsubay hazırlık okulları kapatılınca gençler, liseden sonra yapılan üniversite giriş sınavlarından TSK için yeni öğretim kurumlarına alınacaklar. Şimdi sorular: eski sistemde engel olamadığınız Gülenci veya diğer bir ideolojiye sahip çocukların yeni kurumlara girişine nasıl engel olacaksınız? Kullanacağınız tedbir nedir? Eğer böyle bir tedbir varsa okulları kapatmadan neden o tedbiri kullanmıyorsunuz?

Üniversite yapısına bağlayarak daha iyi astsubay yetiştirileceğine nasıl inanıyorsunuz? Bunu temin edecek araçlar nedir? Bu araçlar sadece Üniversite tabelası altında mı mevcuttur?

Bir okulun giriş kapısındaki tabelasını değiştirmek ile sadece tabela değiştirirsiniz, okulun öğrenci kalitesinde bir değişiklik yapamazsınız.

BUGÜNKÜNDEN DAHA İYİ SUBAYLAR YETİŞMEYECEK

Bu bir gerçek olduğuna göre acaba harp okullarını üniversite çatısı altında toplamakla ne değişecektir? Harp okulunu bitirenler subay olur. Subaylar görev yaptıkları ortamlara göre kara, deniz, hava olarak sınıflandırılırlar. Bunların öğrenim ve fiziki eğitim ihtiyacı her sınıf için değişiktir, aynen şimdi uygulandığı gibi. Kuvvet komutanlıklarının gelişen harp silah araçları ve bilişim, yönetişim alanlarında meydana gelen gelişmelere ve değişmelere göre öğrenimlerinde yapılması gereken uyarlama ihtiyaçları mevcut sistemde çok kolaydır ve aşırı bürokrasi gerektirmez. Ama bundan sonra hepsi TSK komuta zincirinden çıkarılınca üniversite, ihtiyacı isterse uygulayacak, istemezse uygulamayacak üstelik bu ihtiyacı üniversiteye ulaştırmak ayrı bir dert olacaktır.

Öğrenci kalitesine gelince bugünkünden daha iyi subaylar yetişmeyecektir. Zira yarın uygulanması planlanan her türlü eğitim ve öğretim yöntemleri ve kaynakları bugünkünden daha iyi veya çok olmayacaktır. Eğer olacaksa bu kaynak ve yöntemlerin, bugünkü sisteme neden uygulanmadığını sorgulamak gerekir..

Eğer harp okulları mezunlarına lisan düzeyinde bir derece verileceği bir kazanç olarak ileri sürülüyorsa o da bugün zaten uygulanmaktadır.

Takriben 15 yıl önce kuvvet komutanlıkları emrinde oldukça verimli çalışan sağlık kuruluşları bir gece de verilen emirle tek bir komutanlık altında birleştirildi. Deniz kuvvetleri için söylüyorum, işleyen bir çark bugün işlemez hale getirilmiştir. Bütün harp okullarını bir üniversite çatısı altında toplarsanız fazla sürtünme ile dönen bir çark meydana getirirsiniz.

Akademiler zaten bir aradadırlar dolayısıyla yenilik dediğiniz her şey bugün mevcuttur. Akademi eğitimin kendi içinde değişiklikler yapılması bana göre gereklidir (süre, müfredat, öğrenci miktarı, öğretim şekli gibi).

Sonuç olarak:

Yeni sistem bir devrim değildir; aksine kontrolü zor bir sistem yaratılmaktadır,

Yeni sistemden amaç, esas olarak, beyinleri yıkanmış öğrencilerin öğretim kurumlarına girişine engel olmak ise yarın uygulanacak her tedbir mevcut sistemde de uygulanabilir,

Ekonomi sağlamak da bence mümkün değildir. Zira bugün askeri öğretim kurumları en az kaynakla ama askeri personelin fedakarlığı ile çalışmaktadır yani tasarruf edilecek her saha zayıflayacaktır. Ayrıca okulların kapatılması ile boşa çıkacak bina ve araziler ne olacaktır? Bilinmemektedir,

Askeri liseler kaynaklı subaylar ile harp okullarına dışarıdan alınan subayların son yaşadığımız olay içerisindeki oranlarını bilmiyorum ama tespit edilebilir. Bu oran verilen kararın doğrululuğu veya yanlışlığı üzerinden kesin bir faktör olmamakla birlikte belirleyici bir faktördür,

Tabi bu değişikliği yapmanın esas amacı bizim değerlendirdiğimizden farklı ise! Bu amaç açıkça belirtilmelidir.

Eğer esas amaç sivil otoriteyi daha etkin hale getirmek ise zaten kuvvet komutanlıkları MSB’ye bağlamakla bu amaç sağlanmış olunuyor. Zira kuvvet komutanlıklarına bağlı Eğitim Öğretim Komutanlıkları da MSB’ye bağlanmaktadır. KHK ile yapılan bütün eğitim öğretim tesislerini bir çatı altında toplamaktır. Eğer bütün bu tesisler bir yerleşke altında toplanacaksa masrafı söylemeye bile gerek yok.

KHK yayınlanmıştır ama yürütmesi sağlıklı bir araştırmaya kadar geciktirilebilir.

Özden Örnek

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.