Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

AŞİNA SOYLU TÜRK KATUNU ve KÜLTÜREL EMPERYALİZM

02.01.2019
A+
A-

Sözlerine başlamadan önce ‘’ İşte falan ülkede böyle olmuş, filan düşünce sistemine göre bu şekilde savunulmuş. Şu düşünürün; hayal dünyasında bu şekilde tasvir edilmiş ‘’diye dile gelen zincirlemeyi zaten biliyoruz. Bu şekilde başlayan kimi yerde ismi modernleşme, batılılaşma olan. Medeniyetten nasipsiz; ama ismi muasır diye geçen eylemler mevcut. Hiç o batıya bakan kafamız dönüp kendi özümüzü görmeye galiba niyetli değil. Niyetli olsa eğer; Bütün dünyanın etkilendiği, olmazsa olmaz dediği necip Türk ırkına dönüp bakmayı denerlerdi. Fransa dediler, Rusya dediler, Amerika dediler oysa bir tek Türk diyemediler. Peki neden? Türk kendine yetmiyor mu? Türk’ün düşünce içeriği eksik mi kalıyor? Türk modernize dediğiniz, oysa; asilime ve emperyalist bir hususu içinde barından o kavramlardan nasipsiz mi? Neden hep derman dışarda aranır oldu. Türk gençliği bu hususta neden tavizkar bir halde.

Ben, yabancı kaynaklı hiçbir fikri benimsemeğe tenezzül etmeyecek kadar millî şuur ve gurura malik bir Türk’üm. Siyasi, içtimai mezhebim Türkçülükdür.

Bunun örnekleri çoktur. Mesela; Türk töresinde kadının yeri bambaşkadır. Türk kadını İslamiyet öncesinde de sonrasında da daimî mukaddes yere sahiptir. Şöyle ki ilk Uygarlıkların oturma evresinde. Toplayıcılık-Avcılık ile başlayan uygarlık başlangıcı kadının toplayıcılığı ile başlamıştır. Evet kadın toplayıcıdır -toparlayıcıdır. Han’ım denilmiştir. Ben sizlerin hanıyım, kadınım da benim Han’ım denilmiştir. Kurultaylara önderlik edilmiştir. Dini İslam da kadına verilen yer; efdal bir yapıya sahiptir. Türk İslam ülküsünde; Türk Töresi ve İslam ahlakında kadının duruşu aşikardır. Verilen değer ise aynı şekilde bir toplumu oluşturan yegâne kavram kadın olduğu için aynı şekilde hassas bir değerdir. Peki milliyetimiz de kültürümüzde dinimizde gerekli incelikleri ile belirtilen kadının yeri neden batıdan gelen saçma düşünceler ile savunulma gayesinde. Türk töresi zaten başlı başına bir dünya uygarlık abidesidir. Feminizm denilen kökeni Marksizm den alan, Sosyalizm havuzundan beslenen düşünce ile mi kadının toplumdaki statüsü belirlenecek. Kadın zaten toplumun özüdür. Bu millet öyle bir millettir ki öyle bir kültüre ve anlayışa hakimdir ki kadın Türk milleti için bir nevi Gök kubbedir. Yok feminizm, yok sosyalizm bilmem ne izm gibi içi boş menşei Türk’e ait olmayan düşünce sistemlerini elinizin tersiyle itmeyi ne zaman başaracaksınız. Yetişen yeni nesil bu beyhude akımların etrafında toplanır hale gelmiş. Sizin bahsettiğiniz düşünce sistemlerde haya kavramı var mıdır? Mahrem kavramı var mıdır? Saygı kavramı var mıdır? Sizin o dediğiniz düşünceyi inşa edenler kadınları yerle yeksan edenler değil midir? Tarihimiz bizim en büyük örneğimizdir. Türk kadını eğer hakkını arayacaksa bunu batıda aramasın. Bunu İslam adına konuşan ARAPCI zevatlar da hele hiç aramasın. Kadına köle gözüyle bakan siyasal İslamcılara hiç sormasın. Kadını tamamen cinsel bir obje niteliğinde gören beyni uçkurunda çalışan Marksist zevatlar da mı bulacaksınız? Neden kadın hakları derken ellerde ve dillerde Türk’e ait olmayan değerler var? Türk Dünya’ya nizam verendir, kadına verdiği değer ile baş tacı edendir. Ama biz kadın haklarını hep başka yerlerde arama gayesindeyiz. Türk kadını Asildir asaletini Aşina soyundan alır ne idüğü belli olmayan akımlarla meydanlar da hak aramaz. Hakkını meydanlar da Türk süsüyle Türk duruşuyla ,Türk töresiyle arar. Tomris Katun gibi, Nene hatun gibi.. 

Ey genç Türk kızı; Atillalar, Alparslanlar, Osman Beyler, Timurlar yaratıcı güçlerini hep sizin kucağınızda kazandılar, İbni Sinalar, Kaşgarlı Mahmutlar, Uluğ Beyler, Fuzuliler ve Barbaroslar sizden emdikleri sütün kudretiyle Türk tarihinin birer parlak yıldızı oldular.

Ayak bastığımız candan aziz bildiğimiz toprağımıza anamız, devletimize babamız derken. Vatan toprağına dediğimiz ana bize sosyalist düşüncelerden aksetmedi. Türk milliyetçiliği Türk töresi nizamıyla hareket eden bir yapıya sahip olduğu için Türk Kadını Türk töresinde yer aldığı mukaddes şekliyle kutsaldır. Ne devşirmelere ihtiyaç vardır. Ne de İslam’dan nasibi almamış Komünist İslamcılara ihtiyaç vardır.

Ey Türk Kızı, yarının mutlu ve büyük Türkiye’sini kendine ülkü edinen insanlar senin gücüne, senin inancına, senin desteğine muhtaçtırlar. Bu çetin yolda karşı cinsi, her zorluğu göze almış delikanlı Türk erkeğini yalnız bırakmamak sadece Ödevin değil, boyun borcundur. Sen ona yardımcı oldukça tarihimiz yücelecek; Sen yüceleceksin.

Türk demek cihan demektir. Bu cihanı kaplayan bu kutsiyetin başka fikirlere ihtiyacı yoktur. Aziz ve kıymetli Türk gençliği içtimai hususları şiar edinip başka düşler ve düşünceler etrafında kesinlikle toplanmamalıdır. Sizler onların düşüncelerini kendi hayatınızda yaşamaya çalışmaya devam ede durun onlar Türk kültürünü nasıl yok ederiz diye kahpece savaşmaya devam etsinler. Kültürel emperyalizm denilen sinsi bir savaştır. Bu savaşta Türk’e özünü unutturmak için her türlü kıyım yapılırken Türk Milleti hakkını neden başka sözcülerin dudaklarının arasında aramaktadır. Türk özünü unutmadıkça; yaşadıkça ve yaşattıkça kültürel emperyalizme kafa tuttukça kadının hakkını başka düşüncelerde aramaz. Sosyal yaşamın gerekliliği olan her hususu kendi töresine zaten barındırmaktadır. İslamiyet den zerre nasibini almamış İslam’ın üzerindeki leş kargaları sizleri yanıltmasın. Türk İslam ülküsü ışığında o güç bizlerde mevcuttur.

Müminlerin iman bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.

(HADİSİ ŞERİF)

ERTUĞRUL SUBAŞI

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.