Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

Arslanbek Uğur Işılak’a ‘Saray ozanı’ dedi

23.02.2014
A+
A-

Neval KAVCAR

Haberler öncesi kanalları gezerken gözüm Uğur Işılak’a erişti. Aman Allah o ne anlatış öyle. Biraz daha dinlesem, ‘Dombira’nın Erdoğan için bestelendiğine inanacak hale geldim. O ne yağlama yıkama. Ben demiş gibi utandım.

Yirmi yıldır Erdoğan’a teveccüh gösterirmiş meğerse, öyle dedi. Biz onun henüz oturmamış çocuk sesiyle olan müziğini ‘ülküdaşımızdır, destek olalım, beğenelim’ diye dinlediğimiz, ‘Ülkücü sanatçıdır’ diye sevdiğimiz Işılak, başkasına sevdalanmış o dönem.

Elbette bu işler para pulla döner. Anlaşılır bir durumda, yazanı belli olan ‘Dombıra’ eser sahibinden habersiz alınıp hem de AKP için seçim şarkısı yapılır mı? AKP demek bile abes. Direk ‘Erdoğan’ şarkısı olmuş.

Onikinci yılına giren iktidarında bir kez bile ‘ne mutlu Türküm’ diyememiş, dahası ’36 etnik köken’ diye Türk Milleti kavrtamını bölmeye çalışmış, Kürt açılımı yapmış, Öcalan’la müzakere etmiş, AB-D şak demiş, AKP tak yapmış birilerine ‘Nogay Türklerinin halk Müziği’ olan ‘Dombıra’yı uyarlayan Işılak başlayan tartışmalar sonrasında konuştukça daha da battı gördüğüm kadarıyla.

İşin millî ve hukuki yönü karışık. Dombıra Müziğinin sahibi Arslanbek Sultanbekov şu açıklamayı yapmış:” Arslanbek Sultanbekov ‘Dombıra’ adlı eserini hiçbir siyasi partinin seçim müziği olarak kullanmasını istememiştir. Yapılan çalışmalar Arslanbek Sultanbekov’un izni dışındadır. Konu hakkında söz konusu eseri uygulayan kişi ile görüşülecek ve hukuki süreç başlatılacaktır. Bilginize.’

‘Türk Milliyetçiliğini ayaklar altına alan’ Tayyip Erdoğan’a ‘Dombıra’ uyarlanır mı? Demek ki ‘Türk Milliyetçiliği, ülkücülük’ gibi kavramı sıfırı çoktan tüketmiş muhterem. Borsası, Türk Lirası üzerinden işlem görüyor.

Arslanbek’in açıklamasında ‘telif hakkından bahsi yok.’ Yani ‘ödersiniz telif hakkını kullanırsınız’ demiyor. ‘İzin vermiyorum ve sizi mahkemeye vereceğim’ diyor.

Buna rağmen Işılak oldukça rahat, yaptığından memnun. Sahibinden izinsiz aldığı parçayı kullandığı içinde yüzünde kızarma yok. ‘Keşke izin alsaydık’ demiyor. Parçayı anonim biliyorduk, diyor.

Işılak okurken Erdoğan’ın yüzündeki gururlu ifadeyi gördünüz mü? Geçen gün dedim ya çevresindekiler Erdoğan’a ‘sandırıyorlar.’ Erdoğan aday açıklama töreninde, dinlerken iç çekiyordu. ‘Gariplere yoldaş’ vs.. Nerde, ne zaman biz niye görmüyoruz? Parça bitince ayakta alkışladı Erdoğan ve yanındakiler.

***

Çalınmadık Bir Dombıra kalmıştı

‘Minareyi çalan, kılıfını hazırlarmış.’ ‘Dombıra’yı sahibinden habersiz seçim müziği haline getirdiler. Hâlâ savunuyor da, neyin savunmasında onu anlayamadım.

Işılak Twitter hesabından şunu yazmış” Ahlaksızların ahkâm kestiği, edepsizlerin edebiyat yaptığı, arsızların hırsız aradığı bir ortamda susmak en güzel cevaptır.”

Okuyunca ne sanır insan. ‘Dombıra’yı Uğur Işılak bestelemiş. )

Dombıra’nın besteci de o manada arsız oluyor. Valla ne demek gerekir, bu usta hırsızlığa bilmem ki? Bestesi başkasına ait müziğe söz uyarlayıp kendisininmiş gibi pazarlayan Uğur Işılak, kalkıp ahlak dersi veriyor.

Televizyon televizyon gezip yaptığı işin ne kadar hayırlı olduğunu anlatıyor. Cuma gecesi Habertürk’te Arslanbek’in çevresinde onu etkileyenlerden kurtulduğunda, kendisi de yapılanın ne iyi bir şey olduğunu kabul edecek, mealinde konuştu Işılak.

Dombıra’yı seçim şarkısı olarak vermeyeceğini net şekilde açıklayan Arslanbek’e büyük meblağlarda telif ücreti mi teklif edilecek, yoksa Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’i mi araya sokacaklar? ‘Alo kazakistan’ gibi bir durum vuku bulacak mı? İşe yarayacak mı?

Her şeyi yapıp, neticede ‘Dombıra’nın üzerine konmaya çalışacaklar?

Çalınmadık bir ‘Dombıra’mız kalmıştı.

***

Ben hiçbir paraya satılmıyorum – Arslanbek

Arslanbek- Kendisi halk ozanıyım diyor ama saray ozanı olmuş. Bu şarkıyı siyasete karıştırması ve Tayyip Bey’e atfetmesi yanlış bir şeydir. Beni hırsız durumuna düşürdü.

Işılak – Bu işler böyle ulu orta konuşulmaz. Arslan Bey adına konuşan arkadaşımızı bir gün davet ediyorum. Oturalım konuşalım, bunlar böyle ulu orta konuşulacak meseleler değil. Kendi aramızda halledebileceğimizi, bu eser gerçekten Arslan Beye aitse telifi konusunda konuşulur, istekleri talepleri neyse o doğrultuda hareket edilir. Çok abartılacak durumun olmadığını düşünüyorum “diyen Uğur Işılak’a şöyle cevap veriyor Arslanbek.

Arslanbek- Bizim tek isteğimiz bu şarkının siyasette kullanılmaması. Ben hiçbir paraya satılmıyorum ben şarkılarımı halk için yapıyorum. (Cnntürk – 21 Şubat 2014 – Günlük)

Tartışma haline dönüşen Işılak ve Arslanbek’in televizyonda konuşmasında başka neler yaşandı? Şarkı anonim diyen Iişılak’a şunları söyledi.

“1997 yılında ben yazdım. Şarkı bütün Türk halkına aittir. Ama şarkının siyasete karışmasına karşıyım. Halk şarkısı olduğunun söylenmesi üzücü. Tayyip Bey siyasetçidir. Bugün vardır yarın yoktur. Ama Dombra şarkısı halk şarkısıdır. Bu noktaya gelmesinden dolayı iki gündür uyuyamıyorum”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.