ARINÇ NEYİN PEŞİNDE

ARINÇ NEYİN PEŞİNDE
21.10.2021
A+
A-

Yeryüzünde yaşayan 8 Milyar insan bulunduğu bilinmektedir. Bu büyük aile mensuplarının birbirine benzerlikleri bulunmakla birlikte her birinin gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak farklılıkları söz konusudur. Alemlerin, bütün canlı ve cansız varlıkların yaratıcısı yüce Allah, bu muazzam çeşitliliğin tek sahibidir.

İşte bu çeşitliliğin öne çıkan bazı yaratılmışlar vardır.

Bunlardan biri de unutulmaya tahammül edemeyen insanlardır.

İnsanoğlu çoğu zaman kendi soyundan gelenlerle anılmayı tercih eder. Bu nedenle bütün dikkat ve önceliğini evlatlarına verir.

Kimi de insanlığa faydalı olarak hem sevap kazanmayı hem de sürekli anılarak unutulmaktan kurtulmayı tercih eder.

Ancak hayatımızda, yukarıdaki tanımların dışında kalan insanlar da vardır.

Unutulmamak için farklı yöntem sahibi, milletimizden bir kişilik de Bülent Arınçdır.

Geçtiğimiz hafta Konya’dan yayın yapan bir televizyon kanalına verdiği röportajla sayın Arınç yeniden ülke gündeminin üst sıralarına oturmuştur.

Kendisine yöneltilen hükümetle alakalı görünen aslında Sayın Cumhurbaşkanına dair bir soruya verdiği fıkralı cevapla hem konuşulmayı hem de kafaları karıştırmayı başarmıştır.

Eski TBMM başkanı ve Erdoğan’ın kader arkadaşı gülmelere neden olmayan fıkra ile konuşursa tutuklanabileceği kaygısını taşıdığını dolaylı olarak beyan etmiştir.

Fetullahçı cemaat ile ilişkileri ortaya çıkmış ve yakın akrabalarının FETÖ terör örgütü mensubu olmaktan yargılanmış olmasına rağmen en küçük bir kovuşturmaya bile tabi olmamışken bunları söyleyebilmesi çok manidardır.

O programda söyledikleri ayrıca bundan da ibaret değildir.

Güya Kılıçdaroğlu laiklik konusunda CHP’nin bilinen tavizsiz katı tutumunu terk etmiş ve muhafazakar kitleye karşı daha kucaklayıcı bir siyasetin takipçisiymiş..

Bu nedenle CHP oyları artıyormuş hatta daha da artmaya devam edecekmiş.

Oysa yapılan saha araştırmalarında CHP oylarında yukarıya doğru bir kıpırdanma bir tarafa, özellikle Kılıçdaroğlu’nun HDP ile ittifakı tahkim etmekte olması nedeniyle gerek kendisinin, gerekse CHP’nin oylarının aşağıya doğru hareketlenme içinde olduğu gözlenmektedir.

Ayrıca yeni kurulan Muharrem İnce liderliğindeki Memleket Partisini de unutmamak gerekmektedir.

Gerçek tam aksiyken Bülent Arınç niye Kılıçdaroğlu güzellemesi yapmaktadır?

Bunun en önemli nedeni içinde bulunduğumuz hayat pahalılığının halkın üzerinde yarattğı hükümet aleyhtarı havayı, zayıf kaldığını gördüğü Kemal Kılıçdaroğlu’nu, kendisine siyaseten omuz vererek onu kuvvetlendirme arzusudur.

Bu gerçeğe dayanmayan tavır ve üslup tam anlamıyla bilinen bir Fetö statejisidir.

Söz konusu arzunun altında yatan sebep de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan intikam alma arayışıdır.

Bülent Arınç zaman zaman Cumhurbaşkanına bağlılığını ifade etse de onun samimiyetine ne Erdoğan ne de milletimiz artık inanmamaktadır.

Milletimiz açısından kavuk düşmüş kel görünmüştür.

Siyasetçiler, Arınç’ın Erdoğan’a seçim kaybettirerek intikam almak için yanıp kavrulduğunu bilmektedir.

Üzerinde düşünülerek önceden tasarlanan bir diğer söylemi de “Halk bazı milliyetçiler yüzünden milliyetçilikten, bazı Müslümanlar yüzünden de Müslümanlıktan soğumaktadır” mealindeki sözleridir.

Bu surette top yekun Cumhur İttifakını hedefe oturtmaktadır.

Kendisine karşı güçlü bir duruşla Erdoğan’ın yanında yer alan MHP’yi de ateş altına almayı ihmal etmemektedir.

Cumhur İttifakının karşısında yer alacağını beyan ederek taraftarlarına mesaj vermeyi tercih eden Arınç önümüzdeki günlerde yaşanacak olumsuzluklarda sesini daha çok çıkaracak ve ne kadar önemli bir kişi olduğunu herkese kabul ettirmek isteyecektir.

Böylece Davutoğlu, Babacan ve Gül’ün başaramadıkları Cumhur İttifakı surunda gedik açarak şöhretine şöhret katacaktır.

Aslında bu hareketlerinin altında Erdoğan döneminin yakında kapanacağı öngörüsü vardır. Onun için duygularını ve düşüncelerini ortaya kısmen koyma cesaretini bulmuştur.

Arınç, bu tahminine siyasi yatırım yaparak bir kumar oynamaktadır.

Öngörüsü gerçeğe dönüşürse Erdoğansız yeni dönemin güçlü şahsiyeti, gerçekleşmezse de unutulup gidecek eski bir politikacı olacaktır.

Arınç, elindekileri ortaya sürmüştür..

Sözün kısası yaptığı tam bir şark kurnazlığıdır.

Ahmet Orhan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.