Anne sevgisi Allah’ın bize verdiği bir nimettir

09.05.2020
A+
A-

Anne Cennettir…
Anne Vatandır…
Anne Candır…
Anne Ekmekle, Su gibi ihtiyaçtır…
Anne sevgisi Allahın bize verdiği bir nimettir…

Sevgi büyük bir nimettir ve Allah bir lütuf olarak biz kullarına sevgiyi armağan etmiştir. Bize bu büyük nimeti verdiği için Allah’a her zaman şükretmeliyiz.

Sevginin kaynağı Allah’tır. Yavrular daha dünyaya gelmeden, Allah onun sevgisini Annelerin kalbine koyar.

Yavru dünyaya gelip büyüdükçe Annelerin sevgisi de büyür. Yüreği sevgiyle dolan Anne, yavrusunu her türlü tehlikeden korumak için kendi hayatını bile tehlikeye atabilir.

Eğer Allah sevgiyi Annelerin kalbine koymasaydı, canlılar nesillerini devam ettiremezler; hayat böylece kaybolup giderdi.

Bir gün Peygamberimizin yanına bazı insanlar gelmişti. Bunların arasında bir kadın da vardı. Kadın çocuğunu kaybetmişti. Çocuğunu bulur bulmaz alıp onu bağrına bastı. Bu sevgi ve şefkatı gören peygamberimiz: “Şu kadın çocuğunun bir zarar görmesini ister mi?” Diye sordu. Oradakiler: “Hayır, kesinlikle istemez” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz: “İşte Allah, kullarına bu kadının yavrusuna duyduğu sevgi ve şefkatten daha çok merhamet ve şefkatle doludur” buyurdu.

Yüce Allah bu konuda şöyle buyurur: “Aranızda sevgi ve şefkati var etmesi, onun varlığını gösteren kanıtlardan biridir.” (Rum, 21)

Sevgi çok büyük bir nimettir. İnsanların kalbinde sevgi olmasaydı, insanlar birbirlerine tahammül edemezdi. Çoğu zorlukların üstesinden Anne sevgiyle geliriz. Sevdiğimiz şeylerin varlığı bize yaşama sevinci verir. Sevinçelerimizi Annelerimiz ile paylaşırız. Onlar olmadan hayat bize boş ve sevimsiz görünür.

Allah, Kur’anı Kerim’de şöyle buyurmaktadır; “Rabbim ondan başkasına ibadet etmemenizi ve Anne-Babaya iyilik etmenizi emretmiştir. İki sinden birisi yahut her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara öf bile deme; onları azarlama onlara güzel söz söyle; onlara rahmet ve şefkat dolu tevazu kanadını ger. Onlara alçak gönüllü ve şefkatli davran ve onlar hakkında dua edip şöyle de; Ey Rabbim, bunlar küçükken beni nasıl yetiştirip büyüttülerse, sen de onlara merhamet et, acı.” (İsra; 23-24)

Bir gün bir kişi Resulullah’a gelerek ya Resulullah dedi, Anne-Babanın evlatları boynundaki hakkı nedir? Peygamberimiz şöyle buyurdu; “Onlar senin cennet ve cehennemindir.” Yani; onlara yapacağın iyilikler ve onlara karşı vazifelerini yerine getirmenle cenneti kazanabilirsin. Ama onlara karşı vazifelerini yerine getirmezsen cehennemi hak etmiş olursun.

Hz. Ali şöyle buyurmuştur; “Anne-Babaya iyilik yapmak en büyük farizadır.”

İmam Sadık şöyle demiş: “Allah Anne-Babaya iyilik etmeyi emretmiştir” ayetini şöyle açıklamıştır; “İyilik etmek onlarla iyi geçinmek ve ihtiyaçlarını ağız açıp istemeden yerine getirmektir…”

Resul-i Ekrem, şöyle buyurmuştur;
* “Kim ömrünün uzamasını ve rızkının bollaşmasını istiyorsa, Annesine Babasına iyilik etsin ve akrabalarına sılayı rahimde bulunsun.”
* “Kıyamet gününde iyilerin efendisi ölümlerinden sonra Anne ve babalarına iyilik yapan kimselerdir.”
* “Cennet Annelerin ayağı atındadır.”
* “Annelerin ayaklarının altı, cennet bahçelerinden bir bahçedir” buyurmaktadır.
* “Allah’ın rızası, anne babanın rızasında, Allah’ın öfkesi de Anne-Babanın öfkesindedir.”
* “Büyük günahların en ağırını size haber vereyim mi? Allah’a şirk koşmak ve ana-babaya âsi olmaktır.”(Buhari) buyurmuştur.
* “Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir. Mazlumun duası, Misafirin duası ve Anne-Babanın evladına duası.” buyurmuştur (İbn.Mace)

İmam Rıza demiş ki: “Anne Babaya iyilik etmek vaciptir; hatta müşrik olsa dahi. Elbette Allah’a isyan olan şeylerde onlara itaat edilmez.”

Bir gün birisi Resulullah’a sorar; “Ben kime iyilik yapayım.” Resulullah; “Annene” der. Sonra tekrar kime diye sorduğunda tekrar; “Annene” der. Adam tekrar sorar; Resulullah tekrar “Annene” der. Adam tekrar sorunca Resulullah bu sefer; “Babana” diye cevap verir.

Bu vesileyle, başta Şehit Anneleri olmak üzere, tüm Anneler gününü kutluyor, hürmetle ellerinden öpüyorum.

Zakir Tercan
MHP Edirne İl Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.