Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu

Ankara Kalesi’ndeki Zeybek Havası Başka , Ulusal Tv’deki Zeybek Havası Başka

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
09.02.2015
A+
A-

Namık Kemal Zeybek…

Benlik duygusunu bir türlü yenemeyen, egolarına esir olmuş, mikrofon ve kamera görünce kendinden geçen, aynı zamanda da çok parti değiştirmesiyle meşhur siyasi bir kişiliktir.

Geçtiğimiz hafta MHP ve Ülkücü düşmanlığında karargâh gibi çalışan Doğu Perinçek’e ait Ulusal Kanal’da bu özelliklerini yansıtmasına bir kez daha şahit olduk. Sabahattin Önkibar gibi MHP ve Devlet Bahçeli düşmanlığı yapmak için her türlü karakter yoksunluğuna başvuran birinin programında da bu özelliklerini göstermese zaten şaşardık.

Namık Kemal Zeybek Ulusal Tv ekranlarında “Ben MHP’li olduğum zaman Devlet Bey’in esamisi okunmazdı.” cümlesiyle ve buna benzer cümlelerle ego patlaması, benlik fışkırması yaşıyordu. Namık Kemal Zeybek bu cümleleri kurarken Sabahattin Önkibar denen müptezelde sinsi sinsi gülüyordu.

Namık Kemal Zeybek’in yıllardır bitip tükenmeyen ve çok yüzlülükle beslediği ve Ulusal Tv’de bundan öncede yansıtmış olduğu egosuna (www-haberiniz-com-tr) yazarlarından Sayın Ali Bademci “Edep Ya Zeybek!” başlıklı yazısıyla çok güzel cevap vermişti. O yazı üzerine tekrar cevap vermek istemiyordum. Fakat Namık Kemal Zeybek’in Ulusal Tv’de Sabahattin Önkibar’ı tatmin eden egosunu görünce, bundan 6-7 ay önce Ankara Kalesi’nde bir lokanta da Namık Kemal Zeybek ile tesadüfen karşılaşmam ve orada MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli hakkında söylediği sözler aklıma geldi.

Yaklaşık 10-15 dakika sohbet ettiğim Namık Kemal Zeybek “Devlet Bey her konuda haklı çıktı. Biz onu anlayamadık” demişti. Namık Kemal Zeybek’in bu sözlerini Sayın Genel Başkanımızla da paylaşmıştım. Bir o gün şahsıma konuşan Namık Kemal Zeybek’e bakıyorum, bir de Ulusal Tv’de MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin MHP’liliği sorgulamaya kalkan Namık Kemal Zeybek’e bakıyorum aradaki karakter erozyonuna boyut biçemiyorum.

12 Eylül 1980 darbesi öncesi MHP’de çok kısa yöneticilik yapan, 1980 sonrası kurulan Anavatan Partisine hemen kapağı atan Namık Kemal Zeybek daha sonra sırasıyla DYP, MHP, BBP, DP gibi partilerde bulundu.

Hayatı MHP’ye adanmış ömürle geçen Lider Devlet Bahçeli’nin MHP’liliğini sorgulayan Namık Kemal Zeybek’in 1980 öncesi ve sonrası toplasan MHP’de 4-5 yıl geçmişi var ya da yok…

Hele de MHP hakkında düşünceleri arşivlerde mevcut olan, Anavatan Partisi kurulur kurulmaz kapağı atan ilk kişi Namık Kemal Zeybek hala nasıl MHP’lilik üzerine ahkâm kesebiliyor ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye dil uzatabiliyor anlamak mümkün değildir. Nasıl bir karakter, nasıl bir kişilik yapısıdır bu?

Namık Kemal Zeybek’le ilgili geçmişte de hatırlattığım bir röportaj var. Onu size bugün tekrar hatırlatmak istiyorum.

Namık Kemal Zeybek’in, Hürriyet Gazetesi’nde, 3 Temmuz 1988 günü “Pazar Sohbeti” adı altında Emin Çölaşan’la yapmış olduğu bir söyleşi var ve orada MHP’li olduğu günleri bakın nasıl anlatıyor.

Emin Çölaşan:

– MHP ve Ülkücü kuruluşları biraz eleştirsenize. Koptuğunuza göre bir sebebi olması gerekir.

Namık Kemal Zeybek:

– Bir kere ben, bunu kopmak diye almıyorum. MHP bitti, misyonunu tamamladı ve tarihteki yerini aldı diye bakıyorum. Bugün artık MHP diye bir şey olduğuna inanmıyorum. MHP belli bir görev yapmıştır ve tarihteki yerine intikal etmiştir.

Emin Çölaşan:

– Peki ama bugün o partinin devamı olan MÇP var. Eski MHP takımının bir bölümü, Başbuğ Türkeş’in liderliğinde yine orada toplanıyor. Acaba Ülkücü Hareket de bitti mi?

Namık Kemal Zeybek:

– Ülkücü Hareket diye bir şeyi de ben bugün mevcut saymıyorum.

Emin Çölaşan:

– O da MHP gibi tarihe mi karıştı?

Namık Kemal Zeybek:

– Evet… Ülkücü Hareket de görevini yapmış, çok ciddi ve vatansever kadrolar yetiştirmiş ve tarihe karışmıştır. 1980’den sonra kendisine “Ülkücü” diyen bir hareket zaten görünmüyor.

Emin Çölaşan:

– Yani Türkeş artık devrini tamamladı mı?

Namık Kemal Zeybek:

– Hizmet tamamlanmıştır. Türkiye artık değişmiştir. Türkiye, yeni bir Türkiye olmuştur. Her şeyi değişmiştir ve bu değişikliklere cevap vermek üzere ANAP kurulmuştur. Artık eski MHP gibi bir partiye ihtiyaç yoktur. Böyle bir partinin şansı da yoktur. Bu yüzden de Sayın Türkeş’in çizgisinden ve kendisinden ayrılan eski MHP’lilerin büyük çoğunluğu, ANAP’lı olmuştur.

Emin Çölaşan:

– Ve size göre, Türkeş bundan sonra köşesinde mi oturmalıdır?

Namık Kemal Zeybek:

– Oturmalıdır. Tabii kendisi bir siyasi parti olarak ortaya çıkmayı doğru buluyorsa, kendisine başarılar dileriz.

Emin Çölaşan:

– Yani Türkeş’e veya partiye karşıtlığınız var mıydı?

Namık Kemal Zeybek:

Bir takım şeyler vardı.

***

Namık Kemal Zeybek’in MHP’liliği, Ülkücülüğü işte böyledir. Namık Kemal Zeybek’in kişiliğini ve karakterini bu röportaj içinden çok net anlayabilirsiniz.

Ulusal Tv ekranlarından “Ben MHP’liyken…” diye kasılarak pozlar veren Namık Kemal Zeybek’in 4-5 yıllık MHP mazisi bu sözleriyle lekelidir. O, sözleriyle sadece Sabahattin Önkibar gibi müptezelleri mutlu eder. Ulusal Kanal’da da yaptığı da bundan başka bir şey olmamıştır.

Şahsıma yaptığı “Devlet Bey her konuda haklı çıktı. Biz onu anlayamadık” itirafından, Ulusal Tv ekranlarında kasıntı bir halde MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin MHP’liliği sorgulamaya kalkan Namık Kemal Zeybek bir saniye de olsa omurgalı bir duruş sergile… İnan bir şey kaybetmezsin…

Yok, eğer omurgalı davranarak “mevcut karakter halimi kaybederim” diye kaygın varsa, sana yakışan zaten Sabahattin Önkibar gibileri mutlu etmektir.

Ömrü bu davayla geçmiş MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi bırak, bir günlük MHP’liye bile MHP’lilik üzerine kesebileceğin bir tane ahkâm yok Zeybek efendi…

YILDIRAY ÇİÇEK

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.