Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Anayasa Değişikliği ve MHP’nin Hassasiyetleri

17.03.2017
A+
A-

Ülkemizde Anayasa yıllardır tartışılan en önemli meselelerden birisidir. Anayasa ihtiyacını toplumsal ihtiyaçlar belirler. Yakın geçmişte devleti ve milleti parçalanmaya götürebilecek yaklaşımlarla, anayasanın içeriği ve hükümet sistemine ilişkin tartışmaların yapıldığına hepimiz şahit olduk. MHP, bu tartışmalar asla tahammül göstermemiştir.

Bugün ise, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Anayasasının kaderini, terör örgütleri uzantıları ile küresel güçlerin işbirlikçileri değil, Milliyetçi Hareket Partisi’nin hassasiyetlerini gözetecek şekilde bizzat milletin belirlemesinin önü açılmıştır.

Bu çerçevede, Anayasamızın ilk dört maddesinde özetlenen, üniter milli devlet yapısına, hukukun üstünlüğüne ve milli birlik ve bütünlüğümüze aykırı olmayacak bir anayasanın hazırlanmasına öncülük edilmiştir. Aynı zamanda, bir sistem krizinin rejim krizine dönüşmesine engel olunmuştur.

Sergilediği ilkeli siyasetle, Türk Milleti ve devletinin ebede uzanacak varlığı ve ülküsünü gerçekleştirmek için bugüne kadar hiçbir fedakârlıktan ve bedel ödemekten kaçınmamış Milliyetçi Hareket Partisine yakışan da budur.

Milliyetçi Hareket bugüne kadar nelere dikkat çekiyorsa, bugün de aynı şeyleri söylüyor ve daha önemlisi hayata geçirmeye gayret ediyor.

Esasen, Mevcut Anayasa değişikliği teklifinde MHP’nin seçim beyannamelerinde yer alan hususlar dikkate alınarak, ilkeler ve hassasiyetler korunmuştur.

Bu çerçevede, Kamuoyu ile açıklıkla paylaştığımız aşağıdaki hususların altını bir kez daha çizmekte fayda var.

16 Nisan’da milletimizin oyuna sunulacak olan Anayasa değişikliklerinde;

* Cumhuriyetimizin temel ilkeleri ile çatışma yoktur.

* İlk dört maddeyi değiştirmeye dönük girişimler yoktur.

* Anayasaya uymayan yöneticilerin sorumsuz kalması yoktur.

* Yönetenlerin işledikleri suçların cezasız kalması yoktur.

* Milli devleti parçalayan özerklik / federasyon yoktur.

* Türk milletinin içinden ayrı bir millet inşa etme girişimi yoktur.

* Paralel devlet yapılanmasına yer yoktur.

* Terör örgütüyle pazarlık, teröriste af teröre taviz yoktur.

16 Nisan’da Aziz milletimiz gereken sağduyuyu ve hassasiyeti gösterecektir.

Milliyetçi, Ülkücü Camia demokratik tercihlerini sandıkta kullanacağı oyla belli edecektir. Saptırmalara, kirli oyunlara gelmeyecek, Devletin ve Milletinin bekasını her türlü hesabın önüne koyacaktır.

15 Temmuzda devlete sahip çıkan aziz Türk Milleti, 16 Nisanda geleceğine sahip çıkacaktır.

Olan bitene seyirci kalan, devletin çöküşünü izleyen, inisiyatif almaktan korkan, siyasi partilerden MHP’yi ayıran da budur.

Milliyetçi Hareket Partisi Devlet, Millet, Cumhuriyet ve Ülkemizin bekası için Evet demektedir.

E. Haluk Ayhan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.