Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Anadolu’da MHP, Ana Muhalefet Partisi

09.04.2014
A+
A-

Şükrü Alnıaçık

2014 Yerel Seçimlerinde MHP, “genel siyasi gücün coğrafi yaygınlığına” göre 2. Partidir ve Bugünkü Genel Seçim Puanı “% 21,13″tür.

Diğer partiler: AKP % 44,43 CHP % 19,3 BDP+HDP ise % 9 olarak sıralanmaktadır.

Bu tespitin, Ankara’daki olayla, diğer şehirlerde başka partilere kaçan oylarla ve Güneydoğu’daki eksilerle hiç bir ilgisi yoktur. MHP ne kadar oy almışsa (En çok okunan seçim siteleri hala % 15,2 olarak gösteriyor) o rakamlar üzerinden yapılmıştır.

Objektif ve rakamsal tespitimize göre MHP, ikinci partidir ve CHP’ye oranla Türkiye Genelindeki kapsama gücü nedeniyle 2015 seçimlerine Ana Muhalefet Partisi olarak girmektedir.

Merkez Sağ Farkı

Bu fark, AKP’yi iktidar yapan sosyal dokuyla ilgili bir realitedir. CHP, merkez sağ karşısında nasıl % 30′un altında kalıyorsa aynı sebeple yani Türkiye Genelinde sağ partiler kadar yaygın bir tabana hitap edemediği için aritmetik olarak MHP’nin gerisine düşmektedir.

Yeni Değerlerle İlgili Açıklama

MHP, AKP ve CHP, Türkiye partileri olarak bütün illerde seçime katılmışlardır.

AKP, Tunceli hariç her ilde % 10′un üzerinde oy alarak iktidar partisi olduğunu kanıtlamıştır.

2015 ve sonraki seçimlerde kitle partilerinin iktidar umudunu artıracak olan değer, olabildiğince fazla ilde % 10 barajını aşmakla kalmayıp, % 30-40 bandına yerleşebilmektir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde MHP, 29 ilde % 30′un üzerine çıkmış, buna karşılık CHP 24 ilde aynı başarıyı göstermiştir.

3 Büyük şehirde % 10′un altında kalan MHP, buna rağmen % 10 seviyesini 56 ilde aşarken… CHP, taşrada, iktidar umudu olmaktan daha uzak bir performans göstererek 45 ide % 10 barajını geçebilmiştir.

Bu yüzden il yüzdelerinin toplamının 81 sayısını 100′e tamamlayan 1,2345679 çarpanıyla işleme alınması sonucunda 5 partinin genel seçime yönelik Türkiye Performansı ortaya çıkmıştır.

2015 Genel Seçimleri arefesinde 2014 seçimleri bu yönüyle değerlendirilmelidir.

İşlem sonucunda ortaya çıkan rakamlar şunlardır: Partilerin kendilerini ve rakiplerini bu değerlere göre tartmalarında fayda vardır.

1- Türkiye Geneli:

AKP % 44,43 CHP % 19,34 MHP 21,11 BDP % 9,04 Diğerleri % 6,08

2- Doğu Hariç:

Terör tehdidi atında siyaset yapılan, sandık emniyetinin olmadığı ve AKP ile BDP arasında tahterevalli siyasetine oturtulduğu için demokratik açıdan tartışmalı olan 13 İli hariç tutarak 68 il üzerinden baktığımızda:

AKP %45,49 CHP % 22,41 MHP % 24,84 BDP+HDP ise 0,24

3- Metropolleri de Çıkarınca:

13 İlden başka MHP’nin teşkilat ve kitleselleşme sorunları yaşadığı metropolleri, İstanbul, Ankara ve İzmir’i çıkardığımızda ise MHP’nin daha “Anadolulu” olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Ayrıca bu şehirlerin üçünde de CHP’nin adayına yönlendirildi. Bundan rahatsız olan bazı Ankaralılar da MHP adayı çapraz ateşe tutulup umut olmaktan çıkınca bu sefer AKP’nin büyükşehir adayına oy verdiler. O yüzden 3 büyük şehirdeki MHP oyları, güvenilir bir kanaat vermekten uzaktır.

Anadolu’da CHP ile olan puan farkının yaklaşık 5’e çıkması MHP’nin aynı zamanda bütün Türkiye için umut ve siyasi alternatif olduğunun açıkça altını çiziyor. İşte 13 doğu ili + 3 büyük il hariç…

65 Anadolu kentinin yüzde ortalamaları

AKP: % 45,61 CHP: % 21,39 MHP: % 25,69 BDP+HDP = 0,23

2014 Mahalli İdareler seçimlerinde aldığı oy sayısı bakımından CHP tabii ki MHP’nin önündedir. Ancak üç büyük şehir çıkarıldığında yani “Anadolu” veya “Taşra” denildiğinde MHP, CHP’ye net olarak 5 puanlık bir fark atmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı ve 2015 Genel seçimleri öncesinde bu durumun dikkate alınmasında ve “Ana muhalefet” görevinin Anadolu’da artık MHP’nin payına düştüğünün anlaşılmasında, herkes için sonsuz fayda vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.