Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Ampul Söndü

02.04.2015
109
A+
A-

Ambleminde ‘ampul’ olan bir iktidar döneminde, saatler süren elektrik kesintisini 7 Hazirana hazırlık olarak görmeliyiz. Ampul sönecek velhasıl. Ülkede hayatın durduğu anlarda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yurt dışından bağlanıp ‘orası burası enerjilenmeye başladı’ diye konuşurken, içerde onlarca kişinin kaldığı maden ocakları geldi gözümün önüne. (Radyodan dinledim bu arada.)

Öncelikle de Soma elbette. Taner Yıldız ocak önüne dikilmiş, ölü sayıyordu. Enerji Bakanının görevi, o facialara meydan vermeyecek tedbirlerin alınmasını sağlamak ve kontroldür. Ölü saymak değil. Bunca iktidar gördüm, bu kadar başarısızını görmedim. Ocakları idare edemeyen, güvenliğini sağlayamayan iktidar nerde kaldı ki ülke güvenliğini sağlayacak?

Düşünebiliyor musunuz maden ocaklarının çoğu şu anda kapalı durumda. İşöiler işsiz, ailelerine bakacak parayı kazanamıyor. Ocakların olduğu yerlerde ekonomi de durdu. İşçide para olmayınca, haliyle alış veriş olmuyor, Esnaf da ölüyor. Niye kapalı peki? Seçim öncesi yeni kazalar, ölümler olmasın, iktidar oy kaybetmesin diye.

Elektrik kesintisinin neden olduğunu bile bilemediler. On üç yıl boyunca armut mu topladılar? Kesildiyse, hele ülke genelindeyse bunu bilecek olan iktidardır, Başbakandır, Bakandır. Onların bilmediğini biz bilecek değiliz. Üstelik niye bilelim? Bu göreve onlar talip oldu, bilecek olanlarda onlar.

Sonra, İstanbul adliyesindeki rehin meselesi üstüne tüy dikti karanlığın. Elektrik o hızla gelmedi fakat mahkemeden jet gibi “rehin alma’ hakkında basına yasak çıktı. Oldu o zaman. Elektrik kesintisi hakkında yazmaya devam edelim.

Yakında köşe yazarlarına, aylık hangi konuları yazabileceklerine dair liste vereceklerine inanıyorum. AKP iktidarının bölünmez bütünlüğü ve sarayın huzuru için yaparlar mı, yaparlar.

Kesinti hakkında Başbakan diyordu ki “Terör saldırısını da araştırıyoruz.” Ne teröristlermiş yani? Ülkenin fişini çektiler. Yeni mağduriyet alanı mı açılacak dersiniz? Elektrik darbesi. Trafodaki kediler böyle bir eyleme kalkışmış olabilir. Peki, devletin tepesindeki bir kişi direk olarak ‘terör’ der mi?

Araştırılır, bakılır öyle konuşulur. Başbakan o cümleyi kurduğunda, yurt dışından şakacı birileri twitter üzerinden oraya buraya bomba, içme sularına z.…konuldu’ dese ne olacaktı?” Kaos nasıl durulacaktı?

On üç yıl boyunca söğüt gölgesinde yattık, elektrik üretimi konusunda adım atmadık, gün geldi şebekede şafak attı, demek yerine illaki birilerine suç bulma peşindeler. Bunlar her türlü yanlıştan, eksikten, başarısızlıktan münezzeh gibiler adeta. başarı bunların, hezimet başkalarının.

Geldiler, gidiyorlar devlet yönetimi, millet psikoloji nedir bilmiyorlar.

Sırada 7 Haziranda milletin elektrik düğmesini kapatması var. Ampul sönecek, millet kurtulacak.

***

DOMİNO TESİRİ DEĞİL DE KELEBEK ETKİSİDİR O

Bakan Yıldız dedi ki elektrik kesintisi hakkında “İzmir tarafında özel sektöre ait bir santralin bir gerekçe ile devre dışı olduğu ve onun bir domino tesiri yaptığından bahsedildi bana ilk anda ama bunu da teyit etmem lazım.”

Bunu söyleyen elektrik mühendisi ayrıca. Santralın biri devre dışı kalınca nasıl bir domino etkisi oluyor sonra? İzmir’de devre dışı kalan santralin Iğdır’da nasıl kesintiye sebep olduğunu anlamakta zorlanıyor insan.

Elektriğin kesilmesini ‘kelebek etkisi’ ile açıklayacak sandım bir an. Nedir o? “Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir.”

Tabii bahsedilen kaos aslında da, bizimkilere belli olmaz. ‘İzmir’de kelebeğin kanat çırpması ile kesilen elektrik yurt geneline yayıldı’ diyebilirlerdi. Bahane..bahane.. Bahane.

Başbakan ‘terör saldırısını da araştırıyoruz’ diyor, Bakanı ‘elektrikte domino etkisinden, siber saldırıdan’ bahsediyor, Erdoğan 7-8 yıl sonra her şey yoluna girecek, diyor. Şebeke bile isyan etti sonunda bu kafaya diyeyim, onca mantıksızlığın arasında kaynasın söylediğim.

***

DERKEN ERDOĞAN MÜDAHİL OLUYOR ELEKTRİK KESİNTİNE..

O ne diyor? “Nükleer santralin, bunun devreye girmesi belki bizim için 7-8 yılı bulacak. Belki ardından üçüncü bir nükleer enerjinin adımını atacağız. Türkiye’nin enerji günü her geçen gün arttığı için bu adımları atmalıyız.”

On üç yıldır ne yapıldı peki? İktidar olarak elektrik kapasitesinin artması için ne yapıldı? Hiçbir şey. Kumpas, darbe yapılıyor yaygarası, acındırma, sonra yan gelip yatma. ‘Bu adımları atmalıyız’ diyor Erdoğan. Eee, niye atmadınız? Tutan mı oldu sizi?

Nükleer santralin yapılması 7-8 yılı bulacakmış. Demektir ki, saatler sürecek kesintiler hayatımızın parçası olacak. Elektrikli ev aletlerine veda etmenin vaktidir. Buzdolabı yerine tel dolap, çamaşır makinesi yerine plastik leğen, televizyon yerine daha az elektrik tüketen radyolara döneceğiz. Yeni Türkiye dedikleri bu olsa gerek.

İktidarları boyunca elektrik planlaması yapmamanın sonucu yaşanılan. Eski iktidarlar baraj, santral yapıyordu. Bunlar yumurta kapıya dayanınca anladılar durumu.

Geldiklerinde PKK yoktu, şimdi bölgeyi istiyor. Yine geldiklerinde elektrik kesintisi yoktu, şimdi en az 7-8 sene kesinti yaşayacağımız söyleniyor. Yandık ki ne yandık.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.