Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Amerika Ve Batıya İsmet İnönü İle Bağlanmışız

02.10.2018
A+
A-

“Oysa hangi istiklal vardır ki yabancıların nasihatleriyle, yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir…” (Atatürk, 6 Mart 1922)

Atatürk iktidar olduğu günden itibaren yabancı devletlerle sonra misli ile alınan anlaşmalara girmemişken yine İstiklal Savaşında yer alan İsmet İnönü Amerika ile ilk yapılan anlaşmaya imza atmıştır.

Türkiye, Atatürk’ten sonra yabancı bir devlete ekonomik imtiyaz tanıyan ilk ikili anlaşmayı 1 Nisan 1939’da Amerika ile yaptı. 5 Mayıs 1939’da yürürlüğe giren bu anlaşmaya göre, Türkiye Amerika’ya ”Gerek ithalat ve ihracatta gerekse diğer bütün konularda en ziyade müsaadeye mazhar millet statüsü” tanımıştı. Bununla birlikte Amerikan sanayi malları için yüzde 12 ile yüzde 88 arasında değişen oranlarda gümrük indirimleri sağlanıyordu.

Yine aynı yıl İngiltere’den 37 milyon sterlin, Fransa’dan 264 milyon frank, ayrıca 1942 yılında Almanya’dan 100 milyon mark borç para alınıyor, bu borçlarla T.C. Hazinesinin borç yükü yüzde 266 oranında arttırılıyordu. 1946 yılında Amerika’dan 10 milyon,1947’de IMF’den 5 milyon dolar borç alındı. (IMF üyeliğimiz 11 Kasım 1947tarihinde olmuştur.) Böylece şartlı borçlanma dönemi başlamış oldu.

1946 yılında Türk Lirası yüzde 119 oranında devalüe edildi. Böylece,1dolar 128 kuruştan 280 kuruşa çıkarıldı. 1950 yılına gelindiğinde Türkiye’nin dış borcu 775 milyon liraya yükselmiş, dış ticaret açıkları artıyordu. 1930-1938 arasındaki 8 yılda sürekli fazla verilirken birden dengeler değişiyor ve 1950’de dışsatım dışalımın yüzde 92,2’sini karşılıyordu.

Türkiye’nin Amerika başta olmak üzere 1945’den sonra Batı’ya yönelmesiyle ekonomik dengeler bozulmaya başlamıştı. Bazı alanda üretim yapmamız engelleniyordu. Sanayi, tarım ve madencilikte ulusal üretime yönelmeyi engelleyen politikalar uygulanmaya başlanmıştı. Batının etkisi bu yıllardan itibaren artmaya başladı.

Verilen raporların, “önerilen” programların ortak özelliği, sanayileşmenin önlenmesi ve kendi kaynaklarını değerlendirme olanaklarından yoksun bırakmaya yönelmiş olmasıydı.

Dorr Raporu, Thornburg Raporu, NATO politikaları ve IMF programlarının hepsi bu amaca dönüktü. Yani istenilen bu uygulamalara uyarak Türkiye’den istenen, devletçilik ilkesinden vazgeçmesi, ağır sanayi hamlelerine girmemesi, demiryolu taşımacılığından karayolu taşımacılığına geçilmesiydi. İstenenler daha başka maddelerle birlikte Türkiye’nin ekonomisine karışmak, bu yolla ekonomide Türkiye’yi dışa bağımlı hale getirmekti.

Atatürk zamanında 11 yılda 3028 kilometre yeni hat yapılarak Türkiye’deki demiryollarının uzunluğu toplamda 7100 kilometreye çıkarırken, 1935-1950 arasındaki 12 yılda 600 kilometre yeni hat yapılmıştı.

1938 sonrası dışa bağımlılık döneminin bir özelliği de, kredi ya da yardım anlaşmalarının şarta bağlanması ve bu şartın her zaman üretimden uzak durmayı içermesidir.

Batıya bağlanma politikaları Menderes döneminde değil, İnönü döneminde uygulanmıştır. Bu uygulanan politikalar sayesinde bunlar devlet politikası haline gelmiştir. İsmet İnönü bu gerçeği yıllar sonra açıkça dile getirmiş kamuoyuna açıklamıştır, “Dış siyaset için söyleyeceklerim çok basittir. Batı demokrasileri ile aynı cephede bulunuyoruz. Bu anlayış milletçe kabul edilmiştir. Ve hangi parti iktidara geçerse geçsin, bu devam edecektir.”

Bugünlere kadar yapılan anlaşmalar ortadayken göz kapatılıp, İnönü dönemi geçilirken, her ne hikmetse hep Menderes dönemi suçlanmıştır. Oysa Amerika ile ilk ilişkiye giren kişi İsmet İnönü’dür. Buna göre Türkiye’yi Amerika ve Batıya bağımlı hale getiren kişi Menderes değil İsmet İnönü’dür. Menderes iktidar geldiğinde bu ilişkileri sürdüren siyasi liderdir ancak bu ilişkileri başlatan kişi değildir.

Sağlıcakla kalın!

FİKRİ ATIBAZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.