Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Gök Gürültülü

“Alo Uğur Dombra’yı Çalıyoruz”

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
22.02.2014
A+
A-

Yıldıray Çiçek

Adı Uğur Işılak… Eskiden Uğur Geylani Işılak ismini kullanıyordu. Sanatçılık hayatına ilk olarak Ülkücü Hareket içinde başladı. Çıkardığı ilk kasetler, hep Ülkücü Hareketin duygusuna ve düşüncesine hitap eden eserlerden oluşuyordu. Ülkü Ocaklarının çıkardığı dergilerde boy boy röportajları ve dergilerin kapaklarında ise çıkardığı kasetlerinin reklamı vardı. Sahne aldığı MHP ve Ülkü Ocaklarının konserlerinde “Üç Hilali Tutanın Kurbanıyım” eserlerini okuyan da bu Uğur Işılak’tı. Sonra MHP ve Ülkücü hareketten ayrılarak önce BBP’ye geçti, oradan “Milli Görüş’ün” programlarında sahne almaya başladı. 2002 yılında “Haydi Anadolum” şarkısını bizzat Deniz Baykal’ın şahsında CHP’ye hediye etti. En son kapağı attığı yer de, iktidara gelmesiyle birlikte AKP oldu. Ne söylediği şarkılar AKP’ye uyuyordu, ne söylediği sözler ama nihayetinde AKP iktidardı.

“Vatan” diyordu vatanı satanlar belliydi.

“Türkmenlere” ağıt yakıyordu, Barzani ve Talabani ikilisi ile Türkmenleri hançerleyen belliydi.

“Bağdat Yanıyor” diyordu, Bağdat’ı yakan ABD askerlerine dua eden belliydi.

“Anadolu lokma lokma yutuluyor” diyordu, yutan belliydi.

Şarkılarında bir söz, bir kelime bile AKP ile uyumlu değilken, AKP’li kimliği ile milliyetçilik ve muhafazakarlık elbisesini Recep Tayyip Erdoğan’ın sırtına giydirerek yalakalığın zirvesine çıkıyordu. Recep Tayyip Erdoğan “Biz milliyetçiliğe karşıyız, her türlü milliyetçiliği ayaklar altına almış iktidarız” dedikçe gözü görmez, kulağı duymaz şekilde AKP’ye milliyetçi kokulu şarkılar hazırlamaya devam etti. Oysa kendisinin de Recep Tayyip Erdoğan’dan kalır bir yanı olmamasına rağmen bunu yapıyordu. Recep Tayyip Erdoğan bugün PKK’yı nasıl yol ve dava arkadaşı edindiyse, Uğur Işılak da AKP’nin iktidara geldiği günlerde Akşam Gazetesi’nde yayınlanan bir söyleşisinde “Ülkücü ideolojiden etkilenip, kültürel olarak beslendiniz mi?” sorusuna verdiği ‘Ülkücülerin konserlerine çıktım. Ama solcuların konserlerine de çıktım. Ülkücülerin beş, solcuların bir konserine çıkmışsam bu da organizatörlerin seçimidir. DEHAP çağırsaydı oraya da giderdim.” cevabı ile nasıl bir karakter ve meziyette olduğunu tüm Türkiye’ye göstermişti. PKK’nın partisi DEHAP onu çağırmadı ve dolayısıyla konserine gidemedi ama bugün PKK ile beraber yol yürüyen AKP’de hizmet sunmaya devam etti. Şimdi de davalık olacağı çalıntı seçim şarkısı ile gündem oldu. Birçok MHP Belediye Başkan Adayının seçim parçası olarak hazırladığı Dombra şarkısını, Recep Tayyip Erdoğan’a uyarlayarak seçim şarkısı yapmıştır. Çin Sarayını 40 Çerisi ile basan Kürşad’la özdeşleşen Dombra’yı, 40 Haramilerle karıştıran bir zihniyet karşımızdadır.

Oysa ben Uğur Işılak’a 17 Aralık operasyonu olduğu ilk günlerde “Ali Baba ve Kırk Haramiler” filmindeki şu marşı söylemesini sosyal medya üzerinden tavsiye etmiştim.

“Asmak, kesmek, kelle uçurmak. Hırsızlıktan altın vurmak. Asmak, kesmek, kelle uçurmak. Hırsızlıktan altın vurmak.”

“Kırk haramiler kırk haramiler. Doğruluk için biz haram yeriz. Kırk haramiler kırk haramiler. Doğruluk için biz haram yeriz.”

Uğur Işılak, içinde 40 geçtiği için ve AKP’ye yalakalık yapma heyecanından parçaları karıştırdı. O yüzden ortaya böyle bir çalıntı eserle çıkmak zorunda kaldı.

Dombra müziği üzerine hazırladığı seçim şarkısının sözleri ise tam bir felaket ve yalakalığın zirve halidir. Ne müzik AKP’ye uyuyor, ne söylediği sözler adama uyuyor…

Şarkının içinde “Ezilenlerin gür sesidir o / Suskun dünyanın hür sesidir o” gibi , “Mazlumlara sırdaş olan/ Gariplere yoldaş olan” gibi , “Zalimlerin korkulu rüyası” gibi cümleler geçiyor. Bu sözleri ithaf ettiği kişi milyonlarca Müslüman’ı öldüren, İslam ülkelerini işgal eden Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eşbaşkanı… Irak’ta milyonlarca Müslümanı öldüren,evsiz,kolsuz,bacaksız bırakan ,tecavüz eden ABD askerlerine “ABD’nin Irak’ta savaşan kahraman bay ve bayan askerlerin en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en az zamanda dönmeleri temennisi ile duacıyız.” diyen ve askerimizi,polisimizi şehit eden , onbinlerce vatandaşımızın canını alan Öcalan’ın “Hidayete ermiş olabileceğini” söyleyen ve şimdi onunla ittifak halinde olan kişidir.

***

“Göründüğü gibi olan”

“Oldu her zaman sözünün eri”

“Sözü dosdoğru yoktur riyası” gibi sözlerle de şarkısını süslemiş Uğur Işılak’ın ya dünyadan haberi yoktur yada AKP’nin siyasi yüzlüğünde vitamin bulan birisidir.

Bırak Türkiye’yi dünyada bile bu sözlerin muhatabı olacak son kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Birileri bu Uğur Işılak’a, Recep Tayyip Erdoğan hakkında bir dediği diğeri ile uymayan siyasetçi profiline en uygun örnek olarak ,kendi sözlerinin karşılaştırılmasıyla hazırlanan videoları izletsin.

Uğur Işılak yalakalık yapmaktan, fırsat bulup da ,bu adamlar kimdir ,necidir diye araştırmaya vakit bulamıyor herhalde…

Biliyorsunuz son günlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın “Alo Fatih ” olarak ünlenen telefon görüşmeleri gündemin en meşhur konusudur. Bizlerde Recep Tayyip Erdoğan ile Uğur Işılak arasında telefon görüşmelerinin tapelerini ele geçirdik.

Bakın Dombra seçim şarkısı hazırlanmadan önce aralarında nasıl bir telefon konuşması olmuş. İlk kez burada yayınlıyoruz bunları.

***

R. Tayyip Erdoğan: Alo Uğur.

Uğur Işılak: Efendim değerli büyüğüm, kıymetli Başbakanım.

R. Tayyip Erdoğan: Uğur izliyor musun ülkede yaşananları zor durumdayız. Milliyetçiler, Ülkücüler üzerimize çok geliyor. Devlet Bahçeli köy köy ilçe ilçe, il il gezip bizim 17 Aralık’ta içine düştüğümüz durumu anlatıyor.

Uğur Işılak: Efendim sayenizde sahne aldığım AKP Belediye konserlerinden çıktım. Eve geldim şu an , ben de bu durumu düşünüyordum.

R. Tayyip Erdoğan: Evet Uğur, ne yapmayı düşünüyorsun?

Uğur Işılak: Efendim sizin için inanın eser, şarkı üretmeyi bıraktım. Gece gündüz facebookta ,twitterda destek yorumları yazıyorum.17 Aralık operasyonunu ABD’ye ,İsrail’e oraya buraya bağlamaya çalışıyorum .Konserlerimde sizinle başlayıp , sizinle bitiriyorum.

R. Tayyip Erdoğan: Bunlar yetmez Uğur, seçimler bitene kadar yine milliyetçi görünmemiz lazım.

Uğur Işılak: Haklısınız efendim, AKP olarak çok ihtiyacımız var ama “Milliyetçiliği ayaklarımızın altına almış” iktidarız sözünüz bizi çok sıkıntıya soktu.

R. Tayyip Erdoğan: Millet balık hafızalı unutmuşlardır

Uğur Işılak: Efendim Milliyetçiler, Ülkücüler unutmazlar, ben bunları iyi tanırım. Nerdeyse linç edecekler beni. PKK’lı Şivan Perver’le düet yap diye sosyal medyada bana sürekli saldırıyorlar, hakaret ediyorlar.

R. Tayyip Erdoğan: Bir bunlardan kurtulamadık Uğur, ben de biliyorsun onlara çok hakaret ettim. Neler demedim ki hala akıllanmıyorlar.

Uğur Işılak: Efendim biliyorsunuz, ben bir zaman bu Ülkücülerin içinde bulundum. Konserlerimde “Üç Hilali Tutanın Kurbanıyım” diye az şarkı okumadım. Efendim başımızdan eksik olmayın. Siz AKP’yi kurdunuz da kurtuldum. Hatta bunlardan tüm kurtulmak için “Onların içindeyken çıkardığım kasetleri bile inkar ettim. Hiç Ülkücü olmadım, DEHAP çağırsa oraya bile giderim” dedim. Ama sizin bazen milliyetçi görünme ihtiyacı duyduğunuzu bildiğimden, milliyetçi görünmeye de devam ediyorum. Biraz desteğim oluyorsa ne mutlu bana efendim.

R. Tayyip Erdoğan: Aferin böyle devam et Uğur

Uğur Işılak: Emredersiniz efendim.

R. Tayyip Erdoğan: Ne diyordum Uğur. Ha hatırladım. Bizi biraz milliyetçi gösterecek seçim şarkısı yapsan diyorum.

Uğur Işılak: Tamam efendim. Hemen çalışmalara başlıyorum efendim.

R. Tayyip Erdoğan: MHP’ye çok oy gidiyor. Herkes MHP’de buluşuyor. Bunu durduracak bir şarkı olsun.

Uğur Işılak: Dombrayı çalalım efendim.

R. Tayyip Erdoğan: Uğur gündemle ilgili laf mı çakıyorsun bana. Çalalım ne demek? Yoksa sende mi “Paralel Sanatçı” mısın?

Uğur Işılak: Estağfurullah efendim. Sizi üzdüysem çok özür dilerim. Size laf çakmak ne haddime efendim. Ben söylemek manasında, çalalım dedim.

R. Tayyip Erdoğan: Tamam uzatma Uğur, akşam akşam sinirlerimi alt -üst ettin. Hemen çalışmalara başla.

Uğur Işılak: Efendim çok özür dileyerek bir şey diyebilir miyim?

R. Tayyip Erdoğan: Söyle

Uğur Işılak: Efendim çalalım dedim de aklıma geldi. Bu dediğim Dombra şarkısının telif hakları Arslanbek Sultanbekov’a ait ve milliyetçilerle, Ülkücülerle özdeşleşmiş bir şarkıdır. Hatta birçok MHP’li Belediye Başkan Adayı’nın seçim şarkısıdır. Ne yapalım efendim.

R. Tayyip Erdoğan: Çal Uğur çal. Söyle yani, boş ver takma kafana bunları… Ben Devlet Bahçeli’nin MÇP Genel Sekreteri iken ta 1992 yılından itibaren bahsettiği, yazdığı, parti hedefi yaptığı “2023 Lider Ülke Türkiye” projesini AKP’nin diye yutturmuş adamım. Bir şarkıyı mı laf ediyorsun bana?

Uğur Işılak: Siz Ustasınız efendim, sizinle nasıl yarışalım.

R. Tayyip Erdoğan: Uğur Ankara’daki seçim programımıza hazır olsun şarkı. Duygulu cümlelerde ekle, orada duygulanmış gibi de yaparım etkili olur.

Uğur Işılak : Emredersiniz hemen çalışmalara başlıyorum efendim. Efendim şey, bir şey diyebilirim.

R. Tayyip Erdoğan : Uğur, çabuk söyle çok zaman kaybettim. Daha Şivan Perver’den de Doğu bölgesi için “Megri Megri’yi” bize uyarlamasını isteyeceğim. Öbür telefonda o bekliyor.

Uğur Işılak: Efendim 30 Mart yerel seçimlerinde bu süreçten dolayı çok belediye kaybetmeyiz değil mi? Biliyorsunuz hep AKP’li belediyelerin konserine çıkıyorum. Ekmek parası efendim. Beni biraz rahatlatın efendim, AKP hezimet yaşamaz değil mi efendim? Kabus olup rüyalarıma giriyor. AKP giderse ben ne yaparım efendim? Bu Ülkücüler sokakta gezdirmez beni inanın.

R. Tayyip Erdoğan :Senin rüyalarına giriyor da ,bize girmiyor mu Uğur? Hadi fazla uzatma işine bak. Görüyorsun 17 Aralık etkisini azaltmak için seferber olduk. Her senaryoyu yazıp, oynuyoruz.

Uğur Işılak : Size güveniyorum efendim. İyi akşamlar efendim. Ellerinizden öperim efendim.

R. Tayyip Erdoğan : Sana da Uğur

R. Tayyip Erdoğan: Uğur, bir dakika bir dakika…

Uğur Işılak : Emredin efendim ,buyurun efendim?

R. Tayyip Erdoğan: Geçenlerde bizim Fatih Saraç, internette gezerken bir şarkına rastlamış… Beni aradı o bilgi verdi. “Bezmişim” isimli şarkı sözünde çeşitli imalar var diyor. Dur bekle, şarkının bir mısrasını masamın üzerine not almıştım.

Uğur Işılak : Can kulağı ile dinliyorum efendim .Buyurun efendim.

R. Tayyip Erdoğan : Bu sözler nedir Uğur? Okuyorum bak.

“Mutlu azınlığa çanak tutulur

Anadolum lokma lokma yutulur

Bu pazarda şeref, namus satılır

Arsızdan, hırsızdan, elden bezmişim.”

Uğur Işılak : Efendim ,çok eski eserim bu. Kasetim dolsun diye, öylesine mırıldandığım bir şarkıdır. Aman efendim AKP ile hele hele günümüzle hiç alakası yok. Böyle düşünmeniz bile beni çok üzer. Bu şarkımda sizi üzdüyse onun içinde binlerce kez özür dilerim efendim.

R. Tayyip Erdoğan : Ben yine de TİB’e talimat vereyim. Bu şarkıyı tüm internet sayfalarından silsinler. Aleyhimize kullanırlar bak benden söylemesi. Sen de bu şarkını inkar et, geçmişini inkar ettiğin gibi.

Uğur Işılak : Emredersiniz efendim. Siz nasıl uygun görürseniz efendim.

R. Tayyip Erdoğan : Bizim ‘Alo Fatih’ gibi gözüme girdin Uğur.

Uğur Işılak :Günün 24 saati bir telefon kadar yakınım efendim. Ailece emrinizdeyiz efendim.

***

Şaka bir yana, Recep Tayyip Erdoğan ile Uğur Işılak arasında olduysa bir telefon görüşmesi herhalde böyle olmuştur. “Alo Fatih” sonrası “Alo Uğur” da aynı böyle olduysa kim şaşırır?

Allah’ım aklımızı koru… Şivan Perver’lerle İmralı’da, Kandil’de beraber konser vermesi gereken adamlar,Türk’ün öz müziğini ,hem de “AKP ile birlikte hepimiz Türk olmaktan kurtulduk” diyen , “Türk diye bir ırk yok” diyen, “Türk milleti diye bir millet yok” bir partiye seçim müziği olarak hazırlıyor.

Biz Uğur Işılak’a kendi “Bezmişim” isimli şarkısını armağan ederek son noktayı koyalım. Belki bedeninde ölmüş utanma duygusu tekrar canlanır:

Korkarım felaket hak bundan böyle

İblise dost olan kuldan bezmişim.

Nasıl mutlu olam viran halimden

Mazlum, yoksul sille yerken zalimden

Sahtekâr beylerden, sahte âlimden

Riyakâr konuşan dilden bezmişim.

Şarlatanlar işgal etti meydanı

Kanımıza girdi soysuzun kanı

Sırıtan kırıtan sardı dört yanı

Baldırdan, bacaktan, belden bezmişim

Mutlu azınlığa çanak tutulur

Anadolum lokma lokma yutulur

Bu pazarda şeref, namus satılır

Arsızdan, hırsızdan, elden bezmişim.

Özünden bihaber nesil perişan

Suratlar maskeli asıl perişan

Türküler yapmacık usul perişan

Şinanaylar çalan telden bezmişim

Gördüğüm manzara yakar sinemi

Yok mu hesap soran batıyor gemi

Adamlık yoluna koydum kellemi

Bu rezil kepaze halden bezmişim

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.